Oldala 3 of 10 ElsőElső 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 21 to 30 of 91

Topic: Iskola, tanulás, iskolai oktatás, oktatásügy

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    152 tetsziket kapott 104.topicban
    Már elcsesztem. Nem panaszkodni jöttem ide, hanem magamban próbálom tisztázni azt, ami eddig történt. Dolgozni külföldre mennék inkább. De bármilyen fizikai munkát is elvállalnék. Majd kialakul.
    Nagy Zoltán

Senior Member forestwalker's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jun 2015
    Lakhely
    Teddington U.K.
    Tetszik adás
    184
    584 tetsziket kapott 337.topicban
    Blog Entries
    1
    Idézet Eredeti hozzászóló GAZDA Hozzászólás megtekintése
    Rendben elfogadom hogy igy latod. A tobbi csak hangos gondolkodas volt a reszemrol. Mar egy ideje gondolkozom azon hogy kellene helyesen nevelni a kolykoket a mai vilagban. Mi a helyes utja a tudas megszerzesenek es egyaltalan mi az idotallo tudas amire tenylegesen lehet epiteni a mai es a varhatoan gyokeresen megvaltozo vilagban?
    na ez egy marha jol megfogalmazott kerdes.
    aki erre kielegito valaszt tud adni szerintem nobel dijat is kap majd melle.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Oct 2013
    Tetszik adás
    272
    256 tetsziket kapott 145.topicban
    Blog Entries
    8
    Idézet Eredeti hozzászóló GAZDA Hozzászólás megtekintése
    Mi a helyes utja a tudas megszerzesenek es egyaltalan mi az idotallo tudas amire tenylegesen lehet epiteni a mai es a varhatoan gyokeresen megvaltozo vilagban?
    Szerintem amilyen oktatas volt a 80-as, 90-es evekben, az alapvetoen jo, csak par kiegeszites kell hozza:
    1. nagyobb hangsulyt kapjon az onallo gondolkodas
    2. hasznalhato nyelvtudas oktatasa (nyelvtancentrikussag helyett)
    3. az informatika felhasznalasa az altalanos muveltseg resze lett

A jovot latni nem lehet (pl. azt, hogy akkoriban sok teveszerelo kellett, akik sok munkaval, kis anyagkoltseggel egyedi alkatreszeket csereltek, manapsag nagyon keves teveszerelo kell, mert minimalis munka, de hatalmas anyagkoltseg a panelek csereje, ezert tobbsegeben nem eri meg javitani). De aki megtanult _jo_ teveszerelo lenni, azt nagyon konnyu atkepezni valami masra, amit szinten jol fog csinalni.

Ja, es egy nagyon fontos dolog: visszaadni a tanari munka presztizset, hogy a legjobbak menjenek tanarnak, es ne az, aki masra nem jo.

4. The Following 3 Users Say Thank You to bel For This Useful Post:

Senior Member A. L. Ias's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    537 tetsziket kapott 323.topicban
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló bel Hozzászólás megtekintése
    ...
    Ja, es egy nagyon fontos dolog: visszaadni a tanari munka presztizset, hogy a legjobbak menjenek tanarnak, es ne az, aki masra nem jo.
    Először is szeretném megköszönni ezt a dicséretet a magam és a többi mostani tanár és pedagógus nevében.

És akkor lássuk a többit:
    Szerintem amilyen oktatas volt a 80-as, 90-es evekben, az alapvetoen jo, csak par kiegeszites kell hozza:
    A felvetéseddel az a baj, hogy a 80-as, 90-es években tudásközpontú volt az oktatásunk. Azaz nem volt cél az önálló gondolkodás fejlesztése, helyette rengeteg tárgyi tudást kellett bemagoltatni a tanulókkal. Továbbá nem volt cél a használható nyelvtudás oktatása. Helyette egy nyelvet, az oroszt tanították, azt is erősen nyelvtanközpontúan. A szókincs és a fogalmazás nem volt fontos, az úgy is összejött az alatt a 7-8 év alatt amíg egy tanulónak tanulnia kellett a nyelvet a közoktatásban. Az informatika oktatásához nincs hozzáfűzni valóm, mert akkor még nem "létezett".

Az utóbbi pár év újra visszahozta a tudásközpontú oktatást. Ismét azon van a hangsúly, hogy tárgyi tudást sulykoljunk a gyerekekbe. Közben nem tanulnak meg tanulni. Se általános iskolában, se középiskolában. A korábbi kompetencia alapú oktatást sutba dobták, mert nem hozott eredményt. (Nem is volt esélye eredményt hozni, ahhoz nem futott elég ideig.)
    Következő probléma az oktatásmódszertan megújítása. Még mindig az analóg kor technikai eszközeire épülő didaktikai módszereket használunk, csak az írásvetítőt lecseréltük projektorra, a krétás táblát filces táblára, stb... Akik a tanárokat képzik, azok sem igazán tudják átlátni mire is alkalmasak a mostani eszközök, más generáció. Ha esetleg meghonosodik egy új, modern módszer, akkor az is 4-6 év mire az iskolában tanítók eszköztárába kerül. De akkorra már el is avul, jönnek az újdonságok.
    További "probléma" az új, "Z" generáció mássága. Annyira felgyorsult a technikai fejlődés és a társadalmi változás, hogy az oktatás nem tudja ezt követni. Mire felmérnék, elemeznék az új generáció érdeklődését és tanításának hatásos módszertanát, majd bevezetnék az oktatásba, addigra az új évfolyamoknál már hatástalan a módszer, mert megint más módszert kellene használni.

A jovot latni nem lehet (pl. azt, hogy akkoriban sok teveszerelo kellett, akik sok munkaval, kis anyagkoltseggel egyedi alkatreszeket csereltek, manapsag nagyon keves teveszerelo kell, mert minimalis munka, de hatalmas anyagkoltseg a panelek csereje, ezert tobbsegeben nem eri meg javitani). De aki megtanult _jo_ teveszerelo lenni, azt nagyon konnyu atkepezni valami masra, amit szinten jol fog csinalni.
    Ebben teljesen egyetértek veled. Viszont most olyan szakmákra kellene őket megtanítani, illetve olyan szakmák alapjait kellene lerakni, amik még nem is léteznek. Egy most 6 éves, 15-20 év múlva lép a munkaerőpiacra. A mostani szakmák harmada addigra meg fog szűnni és a megmaradók is teljesen átalakulnak.

Az első mondatokra visszatérve. Mindenki a piacról él. Ha van használható tudása, akkor azt kamatoztatni is fogja. A jó képességű tanárok nagy része otthagyják/otthagyták a szakmát. Máshol többet kapnak a tudásukért. Maradnak a közepes és gyengébb képességűek és a "megszállottak". Akik szeretnek tanítani. De ők is szeretnének keresni, ezért másod/harmad állást vállalnak. Így persze fáradtak, ami a teljesítményük rovására mehet. Lehet mondani, hogy most kaptak béremelést. De az nem béremelés volt, csak kompenzálták az elmúlt 8-10 év elmaradt bérfejlesztését. A felsőoktatás még szebb a helyzet. Doktori végzettséggel megkeresheted akár a bruttó 230-250e-t is. Doktori nélkül megvan a 200e, vagy csak a 170-180e.
    Ezért a pénzért felügyelhetik, nevelhetik, oktathatják azokat a gyerekeket, akikre a szüleiknek nincs elég ideje, mert ők is napestig dolgoznak. És akiknek a tanításának problémáját az előbb vázoltam. Az iskolák anyagi helyzetét nap, mint nap láthatjátok a tévében, interneten. A szakmai vezetés és a fenntartó kiszorítósdiját csak pletykákból, illetve ismerősök beszámolóiból. De az is megérne egy külön misét.

6. The Following 3 Users Say Thank You to A. L. Ias For This Useful Post:

Administrator Tulelo's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Tetszik adás
    5,245
    4,592 tetsziket kapott 3,079.topicban
    Blog Entries
    4
    Szerintem borzalmas volt. Én is a '80-as '90-es években tanultam többnyire. A legalapabb írás-olvasás-nyelvtan-számtan amit használok. Az angol nyelv alapjait ott tanultam. Számítástechnika alapjait is, de azok már olyan dolgok amiket ma már egyáltalán nem használok. Az rendben hogy alap történelem, biológia és földrajz. De ez nagyjából 5%-a az egésznek. A maradék 95% meg haszontalan időpocsékolás.

"- Tanuld meg ezt a 100 soros verset!" - Minek?
    "- Tanulj meg elszolmizálni ezt a dalt!" - Minek?
    "- Old meg ezt a nagyon bonyolult matematikai, kémiai, fizikai egyenletet!" - Minek?
    "- Tanuld meg hogy hogy kell kiszámolni egy vasgolyó gyorsulását amit egy repülőből ejtenek ki!" - Minek?
    "- Magold be Zimbabwe ásványkincseit és gazdasági helyzetét!" - Minek?
    "- Töltsd azzal az egész délutánod és estéd, hogy bemagolod a kétbibés virágok fajtáit!" - Minek?

Ez a sok ökörség amit belekényszerítenek a gyerekek és fiatalok fejébe. Ahelyett hogy mondjuk gondolkodni tanítanák őket, adóbevallást kitölteni, vezetni, jogosítványt szerezni, idegen nyelvet (angolt) magasabb szinten tanítani és számítástechnikára gyúrni velük. Meg minek a két nyelv? Miért nem 1 nyelv, de azt rendesen? Így csak van 2, de igazából alap fokon se tudják használni egyiket se. Én is csak egy idegen nyelvet beszélek, mert a másik amit tanítottak annyira felesleges volt hogy el is felejtettem az egészet. Persze az összes felesleges megtanult dolgot elfelejtettem már.

Itt van amit írtam a múltkor a témában. Kitartok mellette: http://makesensenot.blogspot.com/201...em-1-resz.html

8. The Following 2 Users Say Thank You to Tulelo For This Useful Post:

Senior Member GAZDA's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Lakhely
    Debrecen
    Tetszik adás
    365
    198 tetsziket kapott 158.topicban

Erre céloztam, az a pár dolog pont az alapja az oktatási rendszernek.

Senior Member mzperiksz's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    May 2014
    Lakhely
    Budapest
    Tetszik adás
    5
    275 tetsziket kapott 194.topicban
    Jah, elég ha a paraszt azt tudja melyik felét kell megfogni a kapának...

Idézet Eredeti hozzászóló Tulelo Hozzászólás megtekintése
    "- Tanuld meg ezt a 100 soros verset!" - Minek?
    "- Tanulj meg elszolmizálni ezt a dalt!" - Minek?
    "- Old meg ezt a nagyon bonyolult matematikai, kémiai, fizikai egyenletet!" - Minek?
    "- Tanuld meg hogy hogy kell kiszámolni egy vasgolyó gyorsulását amit egy repülőből ejtenek ki!" - Minek?
    "- Magold be Zimbabwe ásványkincseit és gazdasági helyzetét!" - Minek?
    "- Töltsd azzal az egész délutánod és estéd, hogy bemagolod a kétbibés virágok fajtáit!" - Minek?
    A kockázatok és mellékhatások tekintetében olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Tetszik adás
    5,245
    Blog Entries
    4
    Nem, a paraszt tanuljon olyat ami hasznos, vagy fontos a műveltséghez. Azokat a felesleges dolgokat amiket sose fog használni és soha beszélgetésben, de még csak tévés vetélkedőben se hall, azt minek tanulja meg? Ráadásul annak a kárára, hogy az időt amit rápocsékol, fontos dolgoktól veszi el?

Szerinted a fentiekből, amiket írtam, meg az összes többi hasonlóból most hány dolgot tudnék? Semmit. Mivel ami teljesen felesleges haszontalan ostobaság, aminek nem veszi hasznát az ember, azt elfelejti és kész.

Úgyhogy teljesen mindegy hogy mi elég, ha a végén úgyse fogja tudni. Ha azt mondanám hogy fejből hirtelen énekelj el egy nem túl híres régi nótát a 6. osztályos énektankönyvből, persze fejből, és szolmizáld meg kottázd le, akkor meg tudnád csinálni? Mert ilyeneket tanítottak. Én biztos nem tudnám, egy szóra se emlékszek a megtanult dalokból, se a kottázásból, se a szolmizálásból.

Meg egész nap számolok, azzal telik a napom, de a szorzás-osztás-összeadás-kivonás-on, meg százalékszámításon kívül semmit nem használok, mivel felesleges. Kétismeretlenes X-Y-Z, bonyolult egyenleteket sose oldok meg. Az fontos lehet egy NASA kutatónak, de nem nekem és más átlagos ember számára.

Érdekes látni az Angliában takarító barátomat, aki mindenféle iskolákat elvégzett, felsőoktatásban. És takarít. Azt csinálja a diplomájával, amit a nagyanyám csinált a 6 általánosával. A poén, hogy a barátomnak nem tanítottak angolt, csak valami haszontalan nyelveket, úgyhogy ott volt Angliában, nulla nyelvtudással és ott kellett megtanulnia angolul beszélni, mert az iskolában csak a több ismeretlenes matekegyenleteket tanulta, aminek persze sose fogja hasznát venni és valószínűleg már rég el is felejtette az egészet.

Nem azt mondom hogy valaki ne tanuljon, hanem azt hogy az iskolák tanítsanak hasznos dolgokat.

Én sokkal jobban örültem volna ha jobban tanították volna az angolt, mert az tényleg hasznos lett volna.

Senior Member GAZDA's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Lakhely
    Debrecen
    Tetszik adás
    365
    198 tetsziket kapott 158.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló mzperiksz Hozzászólás megtekintése
    Jah, elég ha a paraszt azt tudja melyik felét kell megfogni a kapának...
    Tanultál ilyesmit az oskolában?

13. A következő fórumozóknak tetszett GAZDA hozzászólása:

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Tetszik adás
    5,245
    Blog Entries
    4
    Haha! És mennyire igaz! Valahogy a biológiaórán a legfontosabb dolgokat nem tanították meg. Például hogy hogy kell kapálni és mikor a legjobb elvetni a kukoricát, mit kell vele csinálni hogy szépen nőjön, mennyi víz kell neki.

15. A következő fórumozóknak tetszett Tulelo hozzászólása: