Oldala 1 of 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 14

Topic: Cefre készítés, erjedés

0 Not allowed!

Cefre készítés, erjedés

Magát a cefrét el tudom készíteni, de nem tudom hogy kell erjeszteni. Miután a hordót félig megtöltöttem szétzúzott, már pépes állagú gyümölccsel, és némi vízzel utána nem tudom mit kell csinálni. Van ahol azt írják hogy az erjedési folyamat alatt (2-3 hét) tartsam lezárva a cefrét, és sose nyissam ki. De van ahol azt írják, ha lezárva van tárolva, akkor szétrobbanhat a szén-dioxid miatt. Megint máshol azt írják, ha levegőt kap, akkor annyi neki. Mi az igazság, hogy kell valójában erjeszteni ?

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 110
    Given: 5

0 Not allowed!
    Kétféle módja van, a természetes erjesztés, és az "elősegített".

Ha megfelelő a hőmérséklet, és van elegendő cukor, akkor a mindenhol jelen lévő vadélesztők beindulnak, és az erjesztés megy magától.

Ha erre rá akarsz segíteni, akkor adhatsz a cefréhez úgynevezett fajélesztőt. Borászati boltokban vehetsz, értelemszerűen borokhoz bőséges a kínálat, egyéb alkoholokhoz jóval szerényebb.

Az, hogy valaki fajélesztőt használ, vagy a "vadakat" hagyja dolgozni, teljesen egyéni ízléstől függ. Ne higgy a lózungoknak, melyek szerint "minőségi bor csak tiszta fajélesztővel készülhet", ez egyszerűen kamu. Az élesztőkultúra valóban befolyásolja a végeredmény ízvilágát, de a vadélesztőtől nem gyengébb minőségű lesz, hanem egyszerűen más.

Az edényt nem szabad lezárni, mert tényleg szétrobbanhat a gázképződéstől. Lefedni érdemes, hogy pl. ne hulljon bele nem odavaló dolog. A levegő nem okoz számottevő kárt, hiszen ha így lenne, a fa alatt lévő hullott gyümölcs sem erjedne meg magától, márpedig megerjed

Senior Member mmilan21's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 65
    Given: 98

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló survivorman Hozzászólás megtekintése
    Magát a cefrét el tudom készíteni, de nem tudom hogy kell erjeszteni. Miután a hordót félig megtöltöttem szétzúzott, már pépes állagú gyümölccsel, és némi vízzel utána nem tudom mit kell csinálni. Van ahol azt írják hogy az erjedési folyamat alatt (2-3 hét) tartsam lezárva a cefrét, és sose nyissam ki. De van ahol azt írják, ha lezárva van tárolva, akkor szétrobbanhat a szén-dioxid miatt. Megint máshol azt írják, ha levegőt kap, akkor annyi neki. Mi az igazság, hogy kell valójában erjeszteni ?
    Vizet felesleges bele rakni. A gyümölcs több mint 90%-a víz. Anélkül is szépen beindul a forrás.
    Csakis a fáról magától lehullott gyümölcsöt szabad belerakni, a bogyós gyümölcsöket meg a többit akkor amikor a legédesebbek. Így gyorsan levet enged, el kezd erjedni és jó minőségű lesz a végeredmény.
    Az edényzet tetejét úgy kell rárakni, hogy a túlnyomás távozhasson(meglazított vagy félig becsavart tető). Aztán amikor már leállt a buborékozás akkor rá lehet zárni és időnként ellenőrizni mi van vele nyomás ügyileg. Ha már nem képződik túlnyomás akkor már érettnek tekinthető.
    Ezután még nyugodtan lehet várni a kifőzéssel akár 3-4 hónapot is, ha megfelelően zártak a tárolóedényzetek. Saját tapasztalatból beszélek.

0 Not allowed!
    Köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segítettetek. Természetesen természetes erjedésre gondoltam, mert túlélési helyzetben sem lesz erjesztőgomba, cukor stb. A megerjesztett "lé" lényegében már alkoholtartalmú bor igaz ? Ha lepárlom, akkor a párlat pedig a pálinka, azt tudom.

0 Not allowed!
    Még annyi, hogy amikor a cefrén megjelenik a "bunda", akkor azt érdemesebb néha visszanyomkodni, vagy hagyni kell ? Olvastam ezt is, azt is.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 110
    Given: 5

0 Not allowed!
    A megerjesztett "lé" lényegében már alkoholtartalmú bor igaz ? Ha lepárlom, akkor a párlat pedig a pálinka, azt tudom.
    A megerjesztett lé az bizony még csak murci Berúgni be lehet tőle, de bor akkor lesz, mikor szűrőd, tisztítod, lefejted.

Még annyi, hogy amikor a cefrén megjelenik a "bunda", akkor azt érdemesebb néha visszanyomkodni, vagy hagyni kell ? Olvastam ezt is, azt is.
    Teljesen mindegy, mit csinálsz vele, semmiféle hatása nincs a végeredményre. Sőt, ha túlságosan híg a cefréd, akkor a hab le is ülepszi az aljára. Ez főleg boroknál van így, pálinkacélű cefrénél azért sűrűbb szokott lenni a cucc

Ádám Csaba
    Guest

0 Not allowed!
    Bács-Kiskunban élek, itt mindenki főzi, de a nem mindenki tud jót készíteni. A minőségi pálinka alapja a kiváló cefre. Könyvet lehetne róla írni, de nem minden fogás kivitelezhető otthon gazdaságosan. Viszont amit Te is megtehetsz a minőség érdekében azaz, hogy beteg, sérült, rohadt gyümölcsöt nem raksz bele. Nem darálod, hanem aprítod a gyümölcsöt. (A sérült rostokat nehezebben bontják a gombák) Adj hozzá 10 % vizet. Ne rakd napra, melegre vagy fagyba. Legjobb 10-15 C. Fedd le, mert elpárolog az alkohol. Annyi nyílást hagyj, hogy ne robbajon fel. 2-3 naponta keverd meg. Az első főzés az vodka. Masodik főzésből lesz a pálinka, de ott először metil alkohol jön, ami mérgező. A főzés külön tudomány. Ha szükségesnek tartod, akkor arról is írhatok néhány tanácsot.

Fórum támogató
    Csatlakozás dátuma
    May 2013
    Lakhely
    Föld
    Thumbs Up
    Received: 6
    Given: 1

0 Not allowed!
    Én szoktam fajélesztőt használni, sőt bizonyos gyümölcsökhöz pektinbontót is. A hőmérséklet fontos, ha nagyon hidegbe teszed akkor nem dolgoznak az élesztők, ha melegbe akkor olyan bacik is elszaporodnak amikre nincs szükség. Levegőt ne engedj be mert megfertőzheted és penészedik vagy megrohadhat. Legegyszerűbb ha a hordó fedelébe fúrsz egy lukat és egy tömszelencébe teszel egy kotyogót. Ezt kapsz a gazdaboltban. Nekem va üvegből is meg műanyagból is, mindkettő jó. Ebbe vizet kell tölteni és a gázokat kiengedi (közben kotyog) de a levegőt nem engedi be. Ezen keresztül könnyedén nyomon követheted az erjedést hiszen látod mennyi széndioxidot enged ki, és az alkohol mennyisége evvel arányos.
    Ja lényeges még a savasság beállítása, hogy a ph optimális legyen azoknak a baciknak amik nekünk dolgoznak.
    Ha mindenre odafigyelsz akkor tudod kihozni a maximum mennyiséget és minőséget a gyümölcsből.
    Ja, én a szerverszobában szoktam cefrét csinálni, ott a klímát beállítom 18 fokra az bejött. És gyümölcsből csak olyat teszek bele amit megennék, nem lehet koszos vagy rohadt.
    Aki nem vágott még fát géppuskával, az nem is ember!

Senior Member Unicornis's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 31
    Given: 43

0 Not allowed!
    Az előttem szólók jól leírták a lényeget. Tisztaság, odafigyelés, szakirodalom elolvasása (google a barátod)
    Szóval nálam is forr a cefre! A körte lassan már jó lesz...
    Az almát tegnap oltottam be ( szépen rotyog) 350kg. Gála almából. Jó lesz karácsonyra fahéjas alma pálinka!
    Szeretik a rokonok a kézműves házi pálinkát.....

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 165
    Given: 297

0 Not allowed!
    Nálunk saját használatra is illegális bármilyen alkohol párlása. Nincs pálinka, nincs sör, nincs semmi. Persze aki átmegy a bonyolult engedélyeztetésen, az úgy főzhet otthon.