Oldala 3 of 4 ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó
Eredmény 21 to 30 of 34

Topic: Emp/emi

Member
    Csatlakozás dátuma
    Nov 2016
    Tetszik adás
    1
    73 tetsziket kapott 24.topicban
    köszi

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2016
    Tetszik adás
    0
    7 tetsziket kapott 3.topicban
    Sziasztok

Felmerült bennem egy kérdés EMP vonalon.
    Az ok, hogy lehet védekezni ellene Faraday kalitkával,ugyanúgy mint a villám ellen is,
    de! Mi a helyzet a repülőkkel? Ott működik a villámok ellen a dolog (sok ilyen van évente),
    viszont úgy tudom hogy az emp ellen nem véd.
    Akkor most működik a kalitka vagy sem?
    Esetleg azért nem, mert a repülőgépek vékony alumínium lemezzel vannak borítva?

Tud erről valaki valamit?

3. A következő fórumozóknak tetszett Opos hozzászólása:

Senior Member mmilan21's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,506
    834 tetsziket kapott 542.topicban
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló Opos Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok

Az ok, hogy lehet védekezni ellene Faraday kalitkával,ugyanúgy mint a villám ellen is,
    de! Mi a helyzet a repülőkkel? Ott működik a villámok ellen a dolog (sok ilyen van évente),

(Egyébként ebbe még eddig nem gondoltam bele konkrétan, de megpróbálom levezetni.)

Ahogy én tudom már egy 0,5 mm-es alumínium lemezből készült Faraday kalitkával is meg lehet védeni az elektromos eszközöket egy EMP hullámtól.

A villám és az EMP hullám különbözik egymástól.

Az újabb repülőgépek egyre több része van szénszálas anyagból(szárnyak, orrkúp, egyes léterelő lapok és miegymás) ami a villámot nem engedi át tudtommal, viszont az eletromágneses hullámot(EMP/EMI) nem tudja megfogni, mivel nem fémből van.
    Viszont.
    Alapvetően minden repülőgép esetében az utastérben és a pilótafülkében lévő ablakok azok, amelyek biztosan átengedik az EMP-t(mivel a rádióhullámokat is átengedi az üveg).
    A villám energiája viszont szétoszlik a gép törzsén és mivel nem szokott a feszültségéhez képest nagy áramerőssége lenni(ezért tudtak egyes emberek túlélni egy közvetlen villámcsapást mintha csak egy túlméretezett Taser pisztollyal(elektromos sokkoló pisztoly) lőtték volna csak meg őket, de emellett leégett a hajuk, égési sérüléseik lettek és hasonlók).

A repülőgép törzse jobban bírja a villámcsapást mint egy ember teste és jobban is el tudja oszlatni azt, a jóval nagyobb felülete és tömege miatt. A villám pedig a fém részekbe szokott belecsapni szinte mindig, nem a szénszálas kompozit anyagba(abba vág bele ami legjobban vezeti az áramot és közelebb van, persze vannak egyedi estek amikor ez nem feltétlenül érvényes).

Az EMP hullám azért is tud kárt tenni a gépekben, mert különféle hullámhosszokon terjed egy időben maga a lökéshullám. Ahogy én tudom szinte az összes rádiófrekvencián át tud terjedni, habár ez függ az EMP kiváltó eseménytől/eszköztől is, hogy melyik frekvencián milyen intenzitással adja le az energiáját.
    A pilótafülke ablakai egy utasszállító esetén kb. 0,7-1 méter átmérőjűek szoktak lenni a legkisebb részükön általában(van ennél nagyobb és kisebb is).
    Tehát ebben az esetben a 0,7 méter alatti frekvenciákon(a rádiósok tudják melyik rádiónak a hullámhossza ez) be tud jutni a fülkébe az EMP lökéshullám, ami a fedélzeti számítógépet rögtön gallyra vágja. Aztán nincs mi vezérelje a kormányzó rendszer hidraulikáját, a hajtóműveket, a létfenntartó rendszereket ezért irányíthatatlanná válik a gép. A vésztartalékként jelen lévő elektromos áramot termelő kis légcsavar sem tud ezen javítani, mert a szétégett számítógépes rendszer nem tudja többé ellátni a feladatát.
    A régebbi típusú gépeknél (már amelyiknél, inkább a 80-as évek(és korábbi) utasszállító gépeire jellemző ez, amiből már nem sok repked a levegőben) még megmarad ilyenkor is a kézi irányítás és a kézi futómű leengedés lehetősége, viszont azonnal vitorlázó géppé változik a repülő, amint megsült az elektronika benne és leállnak a hajtóművek. A kisebb gépek nem ennyire bonyolultak, pontosabban csak később vezetik/vezették be ezeknél a kötelező számítógépes automatizálásokat és gépiesítéseket.
    Ha új típusú a gép, akkor a pilóta gyakorlatilag semmit sem tud tenni a géppel, mert az irányíthatatlanná válik, leállnak a számítógép vezérelt hajtóművei, ezt követően rövidesen aerodinamikailag átesik és szabadesésben zuhanni kezd.

Persze lehet hogy tévedek, nem vagyok szakmabeli, csak érdekel ez a téma is. A repülőgépek különösen és az EMP is valamilyen szinten.

Senior Member varég's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Lakhely
    Fejér vármegye
    Tetszik adás
    92
    127 tetsziket kapott 79.topicban
    Sziasztok

Egy észrevétel:
    A Faraday ketrec földelve van, míg a repülőgép nincs...
    Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását.

Fórum támogató
    Csatlakozás dátuma
    Oct 2013
    Tetszik adás
    296
    298 tetsziket kapott 170.topicban
    Blog Entries
    8
    Sziasztok,

Ami biztos: ahol mukodik a mobiltelefon, az nem Faraday kalitka, es repulon mukodik.

Bel

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2016
    Tetszik adás
    0
    7 tetsziket kapott 3.topicban
    Sziasztok!

mmilan21 köszönöm a kimerítő választ!
    Van még min agyalnom

Olyan szituban gondolkodok, amikor nukleáris bomba robban a magas légkörben.
    (Többek közt Papica is ellőtte ezt az alternatívát)
    Felmerült még egy kérdés:
    Ilyenkor az emp gömb irányban terjed, vagy korlátozottan lefelé.
    A navigációs és kommunikációs műholdak vajon megúszhatják?
    Gondolkodom egy műholdas telefonban, de nem vagyok meggyőződve....

Van esetleg info-tok a dologról?

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Tetszik adás
    5,813
    4,966 tetsziket kapott 3,329.topicban
    Blog Entries
    4
    Ha a földön robban, akkor gondolom nem érinti a 10km magasan repülő gépeket. Hiroshimában is el tudott pucolni a bombázó miután ledobta a "csomagot". De gondolom számít a repülési magasság mellett az hogy mi robban, mekkorát és pontosan hol. (Bár én csak próbálok logikusan gondolkodni, mert amúgy gőzöm sincs az EMP témáról.)

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,506
    Blog Entries
    4
    Túlélő:
    Az hogy érinti-e a 10 km-es magasságban repülő gépeket, az a robbanás nagyságától függ.
    Akkoriban, amikor Hirosimánál ledobták a bombát, a repülőgépek egyszerű belsőégésű benzines motorokat használtak ahogy én tudom.
    Ezek a motorok szikragyújtással(gyújtógyertyával) és teljesen mechanikus vezérléssel működtek, mint egy Zsiguli vagy egy Trabant, csak több volt a mérőműszer benne és a mechanika. Az EMP hullámot a gyújtás rendszer kondenzátora és az ólomsavas akkumulátor könnyűszerrel el tudta nyelni, mert távol voltak a robbanásoktól és viszonylag kis hatóerejű taktikai tölteteket használtak.

A Little Boy 15 kilotonna robbanóerejű volt, a Fat Man pedig 22 kilotonna robbanóerővel bírt.
    Ezek eltörpülnek később a kísérletek során felrobbantott bombákhoz képest.
    Megatonnás erejű bombái vannak Amerikának, Oroszországnak, Nagybritanniának és még néhány országnak. (Újabban már 700-800 kilotonnás töltetekről beszélnek többen, mint új generációs nukleáris telet nem okozó eszközökről.)

Sziasztok!

mmilan21 köszönöm a kimerítő választ!
    Van még min agyalnom

Olyan szituban gondolkodok, amikor nukleáris bomba robban a magas légkörben.
    (Többek közt Papica is ellőtte ezt az alternatívát)
    Felmerült még egy kérdés:
    Ilyenkor az emp gömb irányban terjed, vagy korlátozottan lefelé.
    A navigációs és kommunikációs műholdak vajon megúszhatják?
    Gondolkodom egy műholdas telefonban, de nem vagyok meggyőződve....

Van esetleg info-tok a dologról?
    Egy sima atom bomba és egy EMP-re optimalizált (atom)bomba robbanásának ereje is gömb formában terjed alap esetben.
    A bomba robbanásának helyétől nézve ami horizont alatt van vagy egy hegy takarja el, az elvileg biztonságban van.
    Minél inkább a horizont alatt van a védendő elektromos eszköz, annál jobban védve van.

Egy darab ma létező bombával nem lehetséges haza vágni a műholdas hálózatok egészét. Viszont egy egész kontinens maradhat bizonyos típusú műholdak nélkül.
    Van a GPS(amerikai), Glonass(orosz), Beidou(kínai) és ha jól tudom más országok is építenek ilyen helyzetmeghatározó rendszereket. Mindegyik rendelkezik tartalék műholdakkal is, amelyek pár hét alatt a kiesett műholdak helyébe tudnak lépni, mert van saját pozicionáló hajtóműrendszerük.
    Ha egy helyen robban fel egy bomba, akkor nem fog javíthatatlan kár keletkezni a műholdas rendszerekben, mert a kereskedelmi célú műholdakból(a műholdas telefon és helyzetmeghatározás is ilyen) mindig van tartalék az űrben avagy a magas légkör legfelső részén.

Kommunikáció terén az internetet a műholdak kiesése nem tudja megbénítani, mert az nagyrészt földkábeleken és mélyvízi kábeleken keresztül zajlik.
    Az hogy nem fog működni a műholdas TV, az engem nem érint.
    Persze az EMP az internet elosztókra is ugyanúgy hatással tud lenni.

Egy műholdas telefon jóval megbízhatóbban tud működni mint az egyszerű GSM mobiltelefonok.
    Kevesebben használják(nem fog túlterhelődni olyan gyorsan), nincsenek hatással a közvetítő műholdakra a természet elemei, leszámítva a napkitöréseket, a kozmikus sugárzást és a szerintem nem reális atombomba támadást.
    (Mivel vannak sokkal kifinomultabb módszerek is ez utóbbinál, erről lejjebb írok. Észak Korea is nagyban hekkerkedett például az elmúlt években.)

Ha egy országot el akarnak lehetetleníteni, egyszerűbb egy vírussal leállítani/megbénítani az erőművek SCADA(integrált számítógépes vezérlőrendszer platform) rendszereit. Ezután 1-2 hétig is eltarthat, amíg átnézik, mentesítik és újra működésbe hozzák az erőművet, pláne ha meghibásodásokat is okozott a vírus, akkor még több időbe telik a helyreállításuk. Volt már ilyenre példa Iránban(az urán dúsító üzemüket tette használhatatlanná), Pakisztánban (az áramellást bénította meg) és még pár helyen. És ezek egyike sem volt az internetre csatlakoztatva. Egy pendrive által meg tudtak(és tudnak is) fertőzni ilyen rendszereket, csak egy belsős ember kell hozzá.
    A műholdak vírussal való megfertőződéséről nem sok hírt olvastam eddig. Az ISS-re viszont már vittek fel egyszer egy vírussal fertőzött laptopot, de kárt nem tudott tenni benne.
    Ha egy hétig leáll mondjuk Németország összes erőműve(vírustámadás miatt), beleértve a napelemes rendszerek vezérléséért felelős eszközöket is, az komoly gazdasági gondokat okozhat ott és máshol is, mert a pénzügyi szektor és úgy általában az átlagemberek hozzá vannak szokva hogy van áram a konnektorban minden egyes másodpercben.

10. A következő fórumozóknak tetszett mmilan21 hozzászólása:

Fórum támogató
    Csatlakozás dátuma
    Oct 2013
    Tetszik adás
    296
    298 tetsziket kapott 170.topicban
    Blog Entries
    8
    Szia,

Az apro betus reszt azzal egeszitenem ki, hogy nem csak a "pénzügyi szektor és úgy általában az átlagemberek hozzá vannak szokva hogy van áram a konnektorban minden egyes másodpercben", hanem szinte minden leallna azonnal.

Tehat egy nagyon rovid ideig mennenek a telefonhalozatok, csatornarendszer, es (nem Magyarorszagon) a korhazak.

De pl. a benzinkutak azonnal leallnak. Es innen rovid idon belul leall minden, ami uzemanyaggal megy, pl. a teljes aruszallitas (de ez ugyis mindegy, hiszen nalunk aramszunet eseten tilos kiszolgalni a vevoket a boltban az on-line penztargepek miatt)

Bel

12. A következő fórumozóknak tetszett bel hozzászólása:

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,506
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló bel Hozzászólás megtekintése
    Szia,

Az apro betus reszt azzal egeszitenem ki, hogy nem csak a "pénzügyi szektor és úgy általában az átlagemberek hozzá vannak szokva hogy van áram a konnektorban minden egyes másodpercben", hanem szinte minden leallna azonnal.

Tehat egy nagyon rovid ideig mennenek a telefonhalozatok, csatornarendszer, es (nem Magyarorszagon) a korhazak.

De pl. a benzinkutak azonnal leallnak. Es innen rovid idon belul leall minden, ami uzemanyaggal megy, pl. a teljes aruszallitas (de ez ugyis mindegy, hiszen nalunk aramszunet eseten tilos kiszolgalni a vevoket a boltban az on-line penztargepek miatt)

Bel
    Igen. Így van. Sarkítva fogalmaztam.

Ami még lényeges, hogy az egy hete nem működő rendszerek újraindítása is napokig tart bizonyos helyeken.
    Egy olajfinomító (Százhalombattán pl.) újraindítása nem egy nap alatt megy végbe. Le sem szokták állítani hétvégére (teljesen) úgy tudom.
    Egy atomerőmű újraindítása is több napig tart, de a kiterjesztett tesztelésekkel még ennél is több időt vesz igénybe az elővigyázatosság elve miatt.
    Az ivóvízhálózat fertőtlenítése, a csatornarendszer duguláselhárítása, a vandálok, huligánok és a tűz okozta károk elhárítása.
    Az internet helyreállítása sem két perc, mert a teljesen leállt rendszerek újraindítását szakembernek kell felügyelnie.
    A készletek újratöltése csak a kommunikációs rendszer helyreállítása után indulhat meg.
    Az áruházaknak és a beszállítók többségének nincsen alternatívája az internet és a mobilhálózat együttes kiesésére.
    Ott van még az emberi tényező is. Sokan nem tudnak eljutni a 50-100.150 km-el arrébb lévő munkahelyükre, mert nem megy a tömegközlekedés, nincsen üzemanyag a kocsihoz, ezért a hiba elhárítását végző így is kevés szakemberből még kevesebb tud dolgozni a hibák elhárításán.

Egy EMP csapás után szinte minden elektromos eszközt ki kellene cserélni ami nem volt levédve/védett helyen, ha van honnan egyáltalán alkatrészeket/eszközöket/gépeket rendelni.

A backup HDD-imet alumínium kofferbe raktam(ami egy Faraday kalitka gyakorlatilag). A merevlemezek el vannak választva szigetelő antisztatikus anyaggal egymástól és a koffer falától is.
    Nem egy EMP támadástól tartok, hanem csak nem akarom hogy egy az elektromos hálózatba becsapó villám elvigye a fontos adataimat. Amúgy sincsenek bekötve a gépbe(a zsarolóvírusoktól sem ijednék meg ilyen módon, azoktól is véd ez a megoldás), viszont a hálózati vezetékbe csapó villám (és egymagában a villám is ha jól tudom) magasfeszültsége korlátozott hatósugarú EMP-t hoz létre.
    A számítógépbe be nem kötött HDD elektronikájában és a HDD vas/alumínium házán az EMP miatt indukálódó feszültség adott estben (erősebb villámcsapás) kisütheti annak az elektronikáját. A számítógépbe bekötött HDD-két pedig különösen.
    Ettől akarom megvédeni a fontosabb adataimat.

Volt már rá példa hogy a szomszédunkhoz becsapott egy villám és tönkre tett pár eszközt náluk. Gondolom azóta ők is kihúzzák az eszközeiket vihar esetén(nyugdíjasok, így szinte mindig otthon vannak, ezt meg tudják tenni).
    Errefelé légvezetéken keresztül kapja mindenki az áramot, ami a falun belül lecsapó villámoknak gyakran villámhárítóként funkciónál.
    A légvezetékek pedig továbbítják a háztartásokba a villám energiaimpulzusát.
    Történik errefelé minden viharszezonban pár eset, amikor egy-két házban a konnektorba dugott elektromos háztartási gépeket tönkre teszi egy villámcsapás.
    Nem lennék a helyükben annyi biztos.

A merevlemezeknek(HDD) pedig a könnyebb kezelhetőséget és a jobb ütés/esés/rázkódás védelmet is biztosít az alu koffer az EMP védelem mellett.

14. The Following 3 Users Say Thank You to mmilan21 For This Useful Post: