Oldala 1 of 8 123 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 78

Topic: wc papír alternatívák

wc papír alternatívák

Amikor nincs WC papír...

Tudom, hogy kevésbé illik ilyen témákról beszélni, hiszen a hátsó fertály higiéniája nem köztéma. Mégis egy preppernek – bár szerintem mindenkinek – tudnia kellene azokról az alternatívákról, amiket akkor lehet használni, ha épp nincs a közelben vagy kifogyunk abból a bizonyos pihe-puha, illatosított alkalmatosságból. Kétféle ember létezik a történelemben: aki mossa és aki törli alfelét. A kínaiakról már az időszámítás előtti VI. században feljegyezték, hogy papírt használtak ezen célokra – vagyis töröltek. Az európai civilizáció magaskultúrájának számító rómaiaknál ellenben a sokkal higénikusabb mosás volt alkalmazásban. Akinek voltak már altáji problémái (pl. aranyér műtét) vagy csak simán egy kiadós hasmenése, az tudja, hogy a wc papír nem a legoptimálisabb megoldás. Ráadásul vannak olyan európai országok, ahol nem is lehet a latrinákba dobni, mert eltömíti azokat (pl. Görögország) és erre a turisták figyelmét is felhívják - jó esetben. A mai wc papírok egyébként sem a környezetbarát szemléletmód megtestesült angyalai, hiszen a hófehéreket agyonklórozzák az eljárás során. Az az ipari szennyvíz pedig előbb-utóbb a Természetben köt ki. Ráadásul napjainkban használt változatok között rengeteg a kevert alapanyagú - kissé nejlonos tapintásukról ismerhetőek fel -, amik az átázást és nem kívánt szakadást hivatottak megakadályozni. Ezek szintén nem valami környezetkímélőek a végállomáson. Ezenfelül mi történne, ha egyszer csak valamilyen oknál fogva nem érkezne több tekercs a boltok polcaira vagy nem is volna hova érkezniük netán kifogynának még a prepper készleteink is? Nem kell megijedni! Volt élet a modernkori klotyópapír előtt is a Földön. Hiszen a most ismert gurigás, perforált altesttörlő csak 1880 körül került a boltok polcaira. De, mi volt előtte vagy éppen mit használhatnánk, ha egyszercsak kifogynánk belőle – ahogyan arra 1973-ban már volt példa Amerikában? Íme néhány ötlet a történelem különböző időszakaiból és a világ minden szegletéből:

Gazdag ókori rómaiak: csipke, gyapjú és rózsavíz
    Római polgárok: szivacs vagy kender egy bot végére erősítve, amit használaton kívül sós vízben tartottak.
    Gazdag franciák: csipke, gyapjú vagy kender és bidé használata
    Középkori Európa: szénalabdacs, szalmacsutak, fűcsomó, kaparófa vagy a mai wc keféhez hasonlatos dolog csak kendergombolyaggal a végén (gompf stick). Ez utóbbi már csak a jobb módúaknak járt ki.
    Korai, amerikai telepesek: rongyok, újságpapír, katalógusok, kukoricacsutka, levelek.
    Viking-kori Anglia: kiselejtezett birka és báránygyapjú.
    Brit lordság: az elolvasott verseskötetek lapjai.
    Spanyol és portugál hajósok: a kiszálasodott horgonykötelet használták erre a célra (akkoriban ez még kenderből volt, nem acélsodrony!).
    Hawaii-szigetek: kókuszdió héj (szőrrel együtt).
    Eszkimók: hó és tundrai növények
    India: a bal kezed és víz (arab országokban is hasonló megfontolásból a bal kéz a “koszos kéz” és sértést bármi okból is azt nyújtani valakinek)
    Országtól függetlenül a köznép: Európában ez inkább a középkorban volt divat, de ma is vannak a Földnek olyan területei, ahol a köznép egyszerűen a folyókba intézi a dolgát.

A fent említett anyagokon kívül világszerte használatosak még a rongyok, homok, faforgács, levelek, fűfélék, lekerekített kövek, kavicsok és agyagcserepek darabjai, botok, mohatelepek, páfrány, a kukorica szinte minden része, víz, hó, almacsutka, gyümölcshéjak, kagylóhéjak. Sőt, régebben élő libának a nyakába is törölték az emberek magukat! Meg van a Macskajaj?
    Túrázások során különböző növényeket, avart, fűcsomót, de még havat is személyesen is kipróbáltam. A kavicsokat és botokat inkább kihagytam. Az már nekem szado-mazonak hat. Ugyanúgy, ahogyan a kukoricacsutkát sem tudom áztatás nélkül elképzelni ilyen célokra. Valakinek tapasztalata? A hóval kapcsolatban annyit, hogy természetesen nem a legkellemesebb élmény. Ám, ha valakinek hasmenése volt, akkor még jól is jön, hiszen hűti az irritált, kivörösödött bőrfelületet a záróizmok környékén.
    Nos, jól látszik, hogy nem kell megijedni, ha kifutnánk a klotyópapírból. Az opciók tárháza végtelen. Ráadásul gondolom a 30 feletti korosztály még emlékszik az árnyékszékekre és az ott elhelyezett idejét múlt napilapok használatára. Csak egy kicsit össze kellett gyűrni, morzsolni, hogy ne legyen olyan éles. Bár, a napilapok nyomdafestékétől az ember fél valaga és keze csupa fekete volt az eljárás végén. Azonkívül arra is biztos sokan emlékeznek, hogy mi volt az eldobhatós pelenka előtt? Úgy van rongypelenka. Anya mosta a sz***os seggünket és a pelenkát is. Szegényeket nem irigyelem! Azok a szagok, amik egy kisbabából ki tudnak jönni!!! Szaddám mustárgáza kutyafüle azokhoz képest és a mi drága édesanyánk szakadatlanul mosta, amíg szobatiszták nem lettünk! Tehát a rongyok használatában semmi kivetni való nincs! Mégis, nekem személy szerint a rómaiak módszere tetszik a legjobban: nyél, cserélhető, többször használható, puha fej valamiféle fertőtlenítő folyadék oldatában. Itt egy kép a Flick-ről, ahol jól látszik egy római kori közhelység rekonstrukcióján hogyan vezették a padló két vájatába a forrásvizet és öblítették el a folyó vízben a fenéktörlő alkalmatosságokat. Ja, Róma fénykorában popótörlésre és szárításra nekik erre külön rabszolgáik voltak!
    Római közvécé rekonstrukció
    Last edited by Don't Panic; 03-26-2013 at 08:55 PM.
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Ez elég fontos téma, tekintve hogy ez olyasvalami, amit mindenki használ.

Utánanéztem az 1973-as dátumnak, azt írják, hogy az egész egy tévés beszélgetés műsor miatt történt, mert ott mondta egy humorosnak szánt dolgot, hogy elfogy a vécépapír, erre mindenki felvásárolt mindent amit talált, és pont ez okozta azt a problémát, hogy a végén tényleg nem lehetett kapni. Aztán mikor később elnézést kért a viccért és azt mondta, hogy valójában nincs vécépapírhiány, akkor már hiába mondta, mert nem tudta a lavinát megállítani. (Hiszen akkora már tényleg hiány lett belőle.) 3 teljes héten át problémát jelentett a WC papír vásárlás, mert üresek voltak a polcok.

"Eszkimók: hó" - Az biztos kellemes lehet

Kagylót is lehet erre használni? Akkor viszont ez a videó ide való. Angolul van, de gondolom mindenki ismeri a jelenetet!

Jó, de a videóból pont a lényeg nem derül ki, hogy hogyan is kéne használni a kagylókat!

i-mockery-three-seashells.jpg

Egyébként tényleg jó a téma, mert elég tabu. Azon gondolkodtam, hogyha mondjuk dédapáinkat egy időgéppel ide tudnánk hozni, vajon mit szólnának ahhoz, hogy hogyan oldjuk meg a szennyvíz problémát? Vajon mennyire tartanák kultúráltnak, vagy egyáltalán épeszűnek, hogy a saját élő-, ivóvizeinkbe közvetlenül beleszarunk, aztán iszonyatos nagy erőfeszítések és szarkavarás (szó szerint, a szennyvíztelepen csak kavarják a szart) árán, rengeteg vegyszerrel próbáljuk tisztítani? De vajon mit szólnának ahhoz hogy a taknyot az orrunkból a zsebünkbe tesszük? Nem durva, ha belegondoltok?

Én az ürülék kezelését valamilyen tőzegszórós komposztvécében látom igazán megoldottnak, nemtudom itt a fórumon linkelte-e már valaki, vagy máshol láttam, de majd megkeresem ha érdekel valakit.

Mod: Tulelo, a képek URL feltöltésénél nekem mindig rinyál a blogmotor a méret miatt, lehet ezzel csinálni valamit? A fenti képet feltöltöttem a gépemről, de így meg olvashatatlanul kicsit lett.
    Last edited by cereal killer; 03-26-2013 at 11:20 PM.
    Csak a paranoid marad életben? - kemenyidok.blog.hu

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Én Ország József által ajánlott alomszéket akarom kipróbálni.

Száraz toalettek építése:
    http://www.ecolinst.hu/letoltok/Szaraz%20toalettek.pdf

Hiánypótló írás! Az érdekes az, hogy éppen tagnap gondolkodtam azon, hogy a Walkind Dead-es mókusok miként oldják ezt meg (persze, ha igazi lenne a szitu). Mondjuk ott papír szerintem van még bőven az áruházakban, viszont a ma használatos wc-k vezetékes víz hiányában nem működnek. Mondjuk, mikor a rabokkal találkoznak a börtönben, akkor kiderül, hogy ők egy szobát használtak wc-nek. Nyilván Rick-ék is ezt tudják tenni.
    Mindenesetre, ha elfogy a papír, akkor azért azt kellemetlen lesz. Gyerek koromban (42 vagyok) nálunk is pottyantós wc volt, mint akkoriban sok helyen. Két féle papír volt. Az egyik a Népszava előző napokból származó példányai, ami oda volt készítve a deszkára, és akkurátusan csíkokat tépett belőle az ember. Akkor nem tűnt fel, de szerintem nem lehetett túl hatékony, hisz elég kemény papír volt. Meg azóta olvastam olyat, hogy a nyomdafestékben lévő ólom nem feltétlenül tett jót az ember végbelének, ami egy későbbi daganat kialakulását is elősegíthette. A másik papír már hivatalosan is wc papír volt, de nagyon rossz minőségű anyagból készült. Nem tekercsben volt, hanem leporellószerűen volt összerakva. Anyaga valami nagyon ócska, fényes papír volt, ami értelemszerűen irritálta az ember seggét, illetve nem nagyon tisztította, mert a fényes felület miatt nem tapadt rá, aminek kellett volna.
    A pottyantós wc általában távol volt a háztól, érthető okokból. Szóval az ember csak akkor ment oda, ha nagyon muszáj volt, illetve leginkább nappal. Estére ott volt az ágy alatt, vagy egy másik helységben az éjjeli edény vagy egy pléh vödör. Arra emlékszem, hogy ezt már akkor is undorítónak találtam, de mint gyerek, nem sokat találkoztam vele.
    Ami a természetben lévő dolgok használatát illeti... Régen rengeteg lapulevél volt mindenfelé. (Ma már szinte sehol nincs) Szintén gyermek koromban használtam ilyesmit is, ha a természetben csatangoltunk a többi gyerekkel. Akkor ez természetes volt. A lapulevél puha volt, jól vitte az anyagot és mint említettem, rengeteg volt belőle minden felé. Egy hátránya persze volt, néha beszakadt. Meg talán zöld is lett tőle az ember hátsója, de azt ugyebár nem látta senki.
    Mekkorát változott azóta a világ.
    A lényeg, hogy ez fontos, de amúgy elhanyagolt téma, szóval hiánypótló írás volt ez. Köszönjük!

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Akinek nagy helye van és felesleges 600.000 forintja, az egyszerre megvehet 40 évnyit és nem lesz többet gondja rá. És a nagy kiszerelés miatt ha jó helyről veszi, sokat spórolhat vele. Nem nem emlékszem hogy otthon mennyibe kerül egy nagy csomag akármilyen vécépapír, de az ittenit kiszámoltam és 3000 dollárból kijönne. Egyszeri befektetés, amit amúgy is megvennél az évtizedek során, épp csak sokkal többet fizetnél érte.

Én egyszer vettem egy egész kartonnal, mert jó áron volt. Olyan 250 tekercs lehetett benne. A boltban a többi vevő furcsán méregetett minket, a pénztáros meg megkérdezte, hogy szállodások vagyunk-e, hogy ennyit veszünk? A fogyasztói társadalom tohonya kényelmébe és rövidlátásába belesüppedt tömegegek ostobasága és vaksága határtalan.

Csatlakozok cereal killerhez. A 250k nem megy képfeltöltésben és az ő általa feltöltött képet tényleg nem lehet kivenni, annyira le kellett kicsinyíteni. Ez így nem frankó boss!
    cereal killer: nem tamkov által linkelt dologra gondoltál? Franciáknál nagyon népszerű. Én is látok benne fantáziát.
    Bővebben: alomszék használata
    Ha már a szennyvíztisztítást említetted! Azonfelül, hogy szerintem is észveszejtő, amit művelünk. Az gondolom mindenkinek egyértelmű - még ha eddig nem is gondoltatok bele -, hogy a wc leöblítésére ivóvíz minőségű vizet használunk!!!!!!!!
    Hiszen egyetlen hidegvizes fővezeték jön be a házba és az van leágaztatva erre-arra. Tehát akinek tartályos wc-je van annak vízhiány idején ott van cirka 8-10L iható vize. Le ne húzza, könyörgöm!
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Nem fogják fel, hogy ha többet veszel, megtakarítasz vele. Volt hogy a bolt leárazott egy tartós élelmiszert és kb 6x fordultam. A pénztárosok úgy néztek rám, mintha szellemet láttak volna, de nem érdekelt. Nagyon sok pénzt megtakarítottam vele. Vécépapírnál ugyanez a helyzet. Nagyker áron megveszed, sokkal olcsóbban megkapod, kevésbé hat rád az infláció is, nem kell rá gondolnod ha legközelebb mész, mert tudod hogy sok van otthon, ráadásul ha beüt az összeomlás, akkor nekem még még akkor is lesz, amikor már senki másnak nem.

Ezt a képet linkeltem, igazából csak poénnak szántam a boss videójára reagálva.

http://www.i-mockery.com/shorts/three-seashells/
    Csak a paranoid marad életben? - kemenyidok.blog.hu