Oldala 1 of 40 12311 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 396

Topic: Rádiók, Walkie-Talkie-k, adóvevők, kommunikáció

Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!

Rádiók, Walkie-Talkie-k, adóvevők, kommunikáció

Nem tudom hova illene be, de szerintem legjobban ide. Walkie talkie-ról valami vélemény. Nem nagyon tudom hogy működik, s még az életbe nem volt a kezembe, de nagyon sokk filmben katasztrófák után csak ez marad mint egyetlen komunikácíós eszköz. (jó tudom hogy film csak kíváncsi vagyok mennyire valóságos) Működik terepen s városban is? hamar lemerül az aksi? Google-n nem igazán találtam hasznos információt, vagy pedig csak rosszul kerestem. Megéri beszerezni? lehet vele fogni a rádió adásokat vagy azok teljesen más frekvencián működnek? hirtelen ennyi jutott eszemben.

Member
    Csatlakozás dátuma
    Apr 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Pár összefoglaló:

http://www.radiovilag.hu/pmr1.htm
    http://pmrradio.hu/articles.php?article_id=4

Nem rossz, ha van de nem nélkülözhetetlen ( nemárt ha tudod kit akarsz elérni vele - de minden titkosítatlan).
    Általában rendezvényeken, építkezéseken, spórolós biztonsági cégeknél, motorosoknál (motor oktatásnál ilyenen beszél hozzád az oktató) használják őket.

Ezen kívül még a CB-rádiók használhatók engedély nélkül.

A "HAM" (az amatőr) rádiózás engedélyköteles és magában egy komplex hobbi .

Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Köszi! Nem is olyan rossz ahogy elolvastam a linkeket. Azt hitem azért egy jó 10-20 km elvisznek ezek. Az már jó arány lenne. Bár ha látok jó ár/értékarányba veszek egy párat hisz sose tudni.

0 Not allowed!
    A többsége gyerek játéknak való, nem sokat ér. A gyári hatótáv adatok a gyakorlatban egyszerűen nem jönnek össze. S az amúgy is csekély hatótávon a legkisebb rendellenesség is drasztikusan ront. Csak olyan távolságban működnek jól, ahová meg felesleges ilyet használni. Elvileg én jó ötletnek tartom, de nagyon megbízhatatlan eszközök. Az autós dolgok jók, ott sokkal jobb a használhatóság.

Senior Member zukajev's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Magyarország
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Hali!
    Van valami jó kis leírása valakinek, hogy lehetne házilkag összedobni egy rádió vevőt? csak önképzésnek szeretném kipróbálni még jól jöhet az ismeret elv alapján.

Senior Member A. L. Ias's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 1

0 Not allowed!
    A gebasz után többé-kevésbé szükség lesz a decentralizált kommunikációnak. Ha nincs áram, akkor nincs TV, rádió, telefon, internet, mobiltelefon. Csak azok a kommunikációs csatornák üzemelnek, amit mi üzemeltetünk. Ennek a kézenfekvő eszköze a rádió.
    Szerintem a rádió vevő elengedhetetlen kellék egy preppernél. Kis fogyasztású információforrás, ráadásul nagy hatótávolsággal rendelkezik. Ezáltal függetlenebb információforrás a sajtónál.
    A rádió adó-vevő készülék is hasznos tud lenni, mert nem egyirányú a kommunikációs csatorna, nem csak azt tudom meg amit a rádióadó közöl, hanem lehetnek kérdéseim is a pontosabb válaszokért.
    A közelmúltban kicsit jobban beleástam magam a rádiózásba. Tudni szerettem volna, milyen lehetőségeim lennének a bajban. És a következő (teljesen szubjektív és nem hibamentes) információkat gyűjtöttem össze:
    Magyarországon 3 frekvenciatartományhoz használható rádió adó-vevő készülékek használhatók magánszemélyként kisebb-nagyobb megkötéssel.
    11m hullámhosszon a 27 MHz tartomány: 26960 és 27410 kHz között. Ez a CB rádiók tartománya. 2006 óta erősen szűkítve és korlátozva, de engedély nélkül használható. Gebasz esetén talán a legjobb választás, mert megfelelő készülékkel több 100, esetleg 1000km távolságba is lehet vele forgalmazni. De az ilyen képességű készülékek használata (és gyakorlatilag birtoklása is) illegális. A hátránya, a szükséges antenna mérete. Ez gépkocsira telepített készüléknél is 1,5-2m. Egy stabil állomásnál, épületen akár 11m is lehet. Itthon sok helyen látható penetrátor típus mérete 7m. A rádióadó készülékek közül még mindig a 30 éves konstrukciók a legkeresettebbek, a legendás „President Grant” és a „Stalker IX” típusok.
    2m hullámhosszon 144-146Mhz között. A VHF rádióamatőr frekvenciatartomány. Itt már csak rádióamatőr vizsgával és engedéllyel forgalmazhatsz és üzemeltethetsz rádióadót. A rádióamatőrök zárt, de segítőkész közösség, gebasz esetén független és pontos (bár szubjektív) információforrásnak számítanak. Készülékek választéka itt lényegesen nagyobb, én a korábbi tapasztalataim alapján a Motorola cég készülékeit javasolnám, de ez tényleg csak szubjektív vélemény. A jobb rádiókkal nem csak ez a szűk tartomány, hanem már 108MHz-től felfele lehet csatornát hangolni (programozni!!!). Azon a részen vannak a repülési, hajózási és egyéb érdekes frekvenciák. Itt voltak a tetra rendszer előtt a BM által használt frekvenciák is. Előnye a rövidebb antenna, ami kevésbé feltűnő. Hátránya a kisebb hatótáv.
    70cm hullámhosszon 446MHz tartomány. PMR sáv. Erről már linkeltek be ismertetőt, nem ismételném. Hátránya a max 500mW engedélyezett sugárzási teljesítmény, de ez gebasz esetén kevésbé szentírás. Erre a tartományra is készülnek professzionális rádiók, nagyobb teljesítménnyel.
    Méret szerint ismét 3 csoportot különböztetnek meg.
    A kézben tartható kézi rádiókat, akkumulátoros táplálással. (ebben a kategóriában van sok játékszernek minősülő)
    A gépkocsiba szerelhető mobil rádiókat, 13,8V tápfeszültséggel (12V is elhajtja, stabil rádióként is használható napelemes táplálással inverter nélkül).
    És a telepített stabil rádiók, leginkább 230V hálózati táplálással.

És nem feledkeznék meg a rádió scannerekről sem. Ezek széles frekvenciatartományban (akár 25MHz-1300MHz között is) előre beállított csatornákat pásztáznak végig nagy sebességgel és ahol forgalmazást találnak, ott megállnak. Szintén hasznos tud lenni.

Röviden kb. ennyi.

Super Moderator Don't Panic's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Az összes rádiós eszközzel két nagy baj van - azonkívül, hogy áramforrás kell hozzá.
    Az egyik, hogy bárki hallhatja a rádióforgalmazásodat. (Erre vannak legális is és illegális trükökk, hogy ne legyen igaz.)
    A másik, hogy állam bácsi jól leszűkítette a legális lehetőségeket és még azt is nagyon "szemmel tartják".
    Last edited by Don't Panic; 04-17-2013 at 02:57 PM.
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Super Moderator Don't Panic's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Ha valakit mégis érdekel a téma, akkor először az angol nyelvű szakirodalomban olyan szakszavakat takaró fogalmakkal ismerkedjen meg, mint a:
    - Brevity Code,
    - Callsign,
    - Challenging Password,
    - Safe Word,
    - Authentication Table.

Ezek ismerete és helyes használata nélkül még a leggagyibb adó-vevő is csak bajt hoz rád!
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    May 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Elsősorban információszerzésre keresek eszközt, erre a rádió scanner tűnik jó megoldásnak. Emellett ezek között keresgélek: http://j.mp/15mtHkp
    Forgalmazni nem tervezek, elég lenne nekem egy pár walkie-talkie.

Sajnos konkrét típus mellett nem tudom elkötelezni magam, mert nem értek hozzá, és nem tudom, hogy a magyar viszonyok között melyik lenne a jó megoldás.

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 6
    Given: 84

0 Not allowed!
    CB ügyben egy kis pozitív változás:
    http://hungarokamion.hu/2013/04/06/h...ezeseben-igen/

Scannerre van egy olcsó jó megoldás, persze nem geddon idejére .
    Egy pc, laptop vagy táblagép + egy digitális tv vevő (kb. 4.000ft). még esetleg egy jobb antenna:
    http://pmrradio.hu/articles.php?article_id=75