Oldala 1 of 17 12311 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 166

Topic: Arany, ezüst, egyéb fizetőeszköz és csereeszköz

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4

Arany, ezüst, egyéb fizetőeszköz és csereeszköz

Mit ésszerű tartani. Itt az jól járt aki 8 éve bevásárolt belőle, mert jó befektetés volt. 4x-es áron adhatták tovább. Most viszont nagyot esett a nemesfémek ára. Mit érdemes venni és tartani?

Volt 2008 és 2012 között egy nagy felvásárlási láz, de ez mostanra alább hagyott. Én nem vettem se aranyat, se ezüstöt. Nem csak azért mert nem volt rá pénzem, hanem azért, mert ha minden bukik de teljesen, akkor nem lesz túl nagy értéke.

A kérdés az, hogy te személyesen miért adnál a saját létfenntartásodhoz szükséges készletedből? Éhezés és vízhiányban adnál ételt és vizet aranyért cserébe? Én nem.

Mi a véleményetek?

Napokban olvastam egy osztrák gazdasági napilapban, hogy a világ egyik ismert tőzsdeguruja, aki eddig az aranyat pártolta, édesvízbe és édesvíz előállítására alkalmas technológiákba fog fektetni ezentúl. Azt gondolom ez egy olyan szemlélet váltás, ami rövid időn belül egyre szélesebb köröket fog megmozgatni. Jól tükrözi azt is, hogy az emberi értékrendek a minket érő természeti és egyéb emberi tevékenység következtében hogyan változik. Ausztriában itt ahol lakom, egyre inkább azt veszem észre, hogy mindenki az önfenntartás irányába mozdul el. Sokat beszélgetek a környékbeliekkel, mert nagyon jó a viszonyunk és bizony az a tendencia, hogy nagyon minimális megtakarításokat tartanak bankban. A pénzük java részét a saját kis gazdaságuk fejlesztésére fordítják inkább, mert jobb befektetésnek tartják, mint azt a pár százalékot, amit a bank adni tud. Pl. az egyik szomszéddal beszélgettem kb. 1 éve, amikor a facebookon rátaláltam arra a magyar srácra, aki az aquaponia rendszerével egyik napról a másikra ismert lett. Meséltem ennek a szomszédomnak erről a rendszerről, mire ő felvette a kapcsolatot ezzel a magyar sráccal és belekezdett egy rendszer építésébe a saját tanyáján. Azt mondta, hogy inkább ebbe forgatja a megtakarítását, mint bármi másba. Hagyományos értelemben ezek az emberek nem prepperek, de mégis az önfenntartás felé való orientálódásuk az első lépcsőfok megtételét jelenti ezen az úton, hiszen amikor rákérdezek miért teszik, a válasz az, hogy a világ most nagyon rossz irányban halad.
    Véleményem szerint egy esetleges kaotikus helyzet kialakulása során az olyan csereeszközök lesznek a legértékesebbek, amikre valóban szüksége van mindenkinek. Ilyenek (helyzettől függően) pl. a gyógyszerek, megfelelően tárolt vetőmagok (gabonafélék, konyhakerti növények), de pl. azt is el tudom képzelni, hogy aki mondjuk rendelkezik alkohollepárlóval, az alkohollal is jó csere alapot tud teremteni. Természetesen még ide tartoznak a haszonállatok, az akkor már törvényi szabályozástól mentes fegyverek, járművek, üzemanyag és nyilván a tiszta ivóvíz is. Egy tartós (itt a hangsúly a tartós szón van) kritikus szituációban az emberek hajlamosak visszafordulni a cserekereskedelem felé (lásd mindkét világháborút vagy akár a délszláv háborút). A pénz, nemesfémek ilyenkor háttérbe szorulnak és a mindennapi szükségleteket kielégítő dolgok felértékelődnek.

Arany, vagy bármi más valós használati értékkel nem bíró eszköz, mint csere alap, akkor ér valamit, ha azt egyezményesen elfogadja mindenki. Viszont ez szélsőséges esetekben nem működik, mert nem garantálható, hogy kapsz érte bármit is. Ha nincs elegendő élelem, gyógyszer, lőszer, stb, akkor a konkrét használati tárgyak jelentenek jó csere alapot. Például lőszerért gyógyszert. Logikus, hogy az arany ilyen esetben értéktelen, hisz se nem gyógyít, se nem fegyverbe nem való. Persze, ha hosszú távban gondolkodsz és amúgy vannak jelentős készleteid, akkor a szebb jövőben bízva elkezdhetsz aranyért tárgyakat adni. Ha helyre áll a rend valamilyen szinten és beindul a termelés, az arany újra elfogadott csere alap/érték lesz, a korábbi bizniszeidből (mondjuk konzervet adtál aranyért, persze sok aranyért kevés konzervet) úr lehetsz az új világban. A kérdés, hogy van-e ehhez gyomrod, más nyomorán élősködni, kifosztani, és főleg akkora készleted, hogy megengedhess magadnak ilyesmit.

Szvsz. Az összeomlás méretétől és jellegétől függ. PL katasztrófáknál, meneküléskor szoktak lenni akik erre utaznak (pl. embercsempészek ) . A múltkor valamelyik hajó süllyedése után volt botrány, hogy a személyzet előbb engedte mentőcsónakba azokat akik pénzt/ékszert adtak. Meg persze a zálogházak/uzsorások "békeidőben" is. Ha marad más működő ország, akkor biztos hogy el lehet majd költeni. Ha jól tudom az amerikai katonák(különlegesek) pl Afganisztánban használtak jelöltlen arany lapocskákat az informátorok lefizetésére (ugye a dollár egyből le buktatta volna őket). Inkább mint könnyen hordozható érték érdekesek, de nem hiszem hogy érdemes lenne bárkinek az megtakarításnak a nagyobb részét ebben tartani - a múlt héten esett nagyon nagyot az árfolyam.

Szerintem a nemesfémeknek nagy jelentősége van a felkészülésben.
    Persze egy teljes "TEOTWAWKI" szitációban nem ér semmit, de az sem egyik napról a másikra következik be.
    Tehát egy olyan helyzetben amikor a készpénz nem sokat ér, akkor nemesfémért még mindig tudsz venni valamit! Pl.: Meg lehet vesztegetni vele a hatósági embereket, katonákat, stb.. az ellenőrző átersztőpontnál, vagy a határon, stb.. Kaphatsz érte olyan szolgáltatásokat amiket másért nem.: pl. orvosi ellátás. Pl.:" A párodat meglövik. A seb súlyos, de nem halálos, ha hamar szakszerű ellátást kap (megműtik). Te tudsz egy sebészorvost nem messze. De nem tudsz mit adni a műtétért cserébe, mert neki mindene megvan. Mivel sokakat látott már el, és mindenkivel bartelezett valamit. De az antibiotikum, a kötszer, fertőtlenítőszer, stb. hiánycikk, és nem nagyon akarja az egyre szűkebb készletét a párodra elhasználni. Nincs szüksége se konzervre, taktikai késre, bakancsra, lámpára, pisztolyra, lőszerre, mert már van neki rengeteg, viszont gyógyszere az kevés. Mit adsz érte akkor?
    És ez csak egy példa volt a sok lehetséges közül! Szóval a nemesfém az amolyan Jolly Joker
    tud lenni. Szerintem inkább vegyetek belőle. Ha nincs sok pénzed akkor ne aranyat, hanem ezüstöt, az is érték lesz.
    Én javaslom az "Aranypiacot" nagyon korrekt cég! Azonnal kp. re is tudsz vásárolni "No name" módon az üzletben náluk. http://www.aranypiac.hu/

Lehet már linkelték, de Ferfal azt mondja csak a fegyver, tartós élelmiszer s a törtarany volt az átlagos fizető eszköz. http://mitkereselitt.blogspot.hu/200...-ferfal-t.html

Én inkább 14 karátosat vennék ( viszonylag olcsó/egyszerű láncot/gyűrűt ) - nem veszítesz sokat ha csak tört aranyként veszik meg, egy láncnál alkudozhatsz hogy csak a darabját adod (csak annyit viszel magaddal ), és lehet kevésbé tűnsz értékes prédának ha "az utolsó családi ékszert" próbálod elcserélni/adni. Szerk. Ferfal is erről ír, ahogy Chehomero linkelte.
    Egy ilyen befektetési lapkát/érmét nem tudsz(inkább nem érdemes) darabolni - és nem tudom hogy tudod ellenőrizni a valódiságát (próbált már valaki ilyet eladni/visszaváltani ?) Szerintem ez inkább a nagyobb megtakarítás tárolására/szállítására való inkább rendezett körülmények között.

Törtarany a hasznos, mert ha befektetési arannyal próbálsz fizetni a zűrben, kiszedik belőled az összest garantáltan.
    Csak a feleséged utolsó jegygyűrűje vagy nyaklánca lehet fizetési eszköz, ha nemesfémmel akarsz fizetni.
    Befektetési arany a családi vagyon továbbvitelére hasznos, előszedhető, ha már rendeződtek a viszonyok.
    Ezüstöt nem javaslom a nagy fajlagos tömeg miatt, nehéz cipelni és elrejteni, de néhány érme hasznos lehet víztisztításra, kolloid készítésre.
    Last edited by Traveller; 05-23-2013 at 04:04 PM.

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Akik időben vettek aranyat, ezüstöt azok jól jártak. Akik elkéstek vele azok meg rosszul.

Idézet Eredeti hozzászóló Tulelo Hozzászólás megtekintése
    Akik időben vettek aranyat, ezüstöt azok jól jártak. Akik elkéstek vele azok meg rosszul.
    Még vígan itt az idő venni, eléggé elszakadt egymástól a papír és a fizikai nemesfémek értéke.