Oldala 2 of 10 ElsőElső 1234 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 11 to 20 of 92

Topic: Hogyan spórolj a prepperkedésre

Super Moderator Don't Panic's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    24
    226 tetsziket kapott 123.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló A. L. Ias Hozzászólás megtekintése
    Az árammal már nem vagyok ennyire takarékos, alapzajnak meg a tv (46")

A többi amúgy jó ötlet. Gondolkodtam, hogy beírom a kompakt fénycsöveket is, mint alternatívát a LED mellett, csak elöregedésükkel vibrálásra hajlamosak, amit sokan nem bírnak.
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    24
    Ja! Kösz retraserif a perlátort! Nagyon jó ötlet! Nálam is van. Én még szeretem is, hogy úgy pezseg a víz. Ráadásul oxigéndúsabb ivóvizet kapsz. Persze ez csak fizikális, gyenge elnyeletés - helyesebben keverés -, de több, mint a semmi. Plusz még spórol is nekünk.

Senior Member A. L. Ias's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    537 tetsziket kapott 323.topicban
    Blog Entries
    4
    Én jelenleg nem tartom alternatívának a LED világítást a kompakt fénycsövek mellett. Még túl drága hozzá. Egy 11W-os átlagos kompakt fénycső 400-500 Ft, egy LED izzó 2000 Ft-tól felfelé. A kettő közötti fogyasztás különbség 6-8W/h. Óránként 0,4 Ft.
    A LED törpefeszültségű hálózatokhoz ideális, majd ha olyanom lesz, akkor azzal világítok.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    24
    Ez igaz. A LED-ek élettartamát figyelembe véve azonban hosszútávon az az 1.500 forintos különbség szerintem megtérül. Ezt persze mindenki pénztárcája szerint döntse el.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Magyarország
    Tetszik adás
    141
    49 tetsziket kapott 30.topicban
    Mit gondoltok a mosópor - folyékony mosószer ellentétről?
    Nekem a folyékony jobban bejön, a por nem oldódik elég gyorsan és mindig hagy(ott) maradékot, ami aztán eltömíti a gépet...

Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    19 tetsziket kapott 11.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló A. L. Ias Hozzászólás megtekintése
    Én jelenleg nem tartom alternatívának a LED világítást a kompakt fénycsövek mellett. Még túl drága hozzá. Egy 11W-os átlagos kompakt fénycső 400-500 Ft, egy LED izzó 2000 Ft-tól felfelé. A kettő közötti fogyasztás különbség 6-8W/h. Óránként 0,4 Ft.
    A LED törpefeszültségű hálózatokhoz ideális, majd ha olyanom lesz, akkor azzal világítok.
    Napelemmel töltött akkumulátorok esetében viszont az egyetlen járható út. Lassan, de terjed a pincesorokon, hétvégi házakban, ahol nincs villamos hálózat.

Member Vándor's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    47 tetsziket kapott 15.topicban
    Készletek feltöltése:
    Ha úgy döntesz, tartalékolsz otthon vészhelyzeti vizet/élelmet, azt a nyugodt időkben kell elkezdeni. Ha már buli van akkor zombiék is ott fognak tülekedni a boltokban. Ez több szempontból sem jó. Nem azt fogod kapni, amit csak akarsz, nem annyit, amennyit akarsz, talán nem is annyiért, amennyiért korábban. Ha pánikszerű a felvásárlás, erőszakba is torkollhat, tehát veszélyes helyzet, meg is sérülhetünk. Ezt jobb kihagyni.
    Próbáljunk változatosan bevásárolni, de csak olyan dolgokat, amiket ismerünk, el tudjuk készíteni(már ha kell vele valamit csinálni.), megvan hozzá a jó recept. Ha valami szimpatikus, de nem ismerjük, akkor próbáljuk ki, csak azután tegyük a készletekbe.
    Namost a bevásárlás... Ha felírsz mondjuk 3havi adagot a listádra az egész családnak(beleértve a háziállatokat is), az csúnyán meg fogja rántani a családi kasszát.
    Ehelyett a duplázásos módszerrel kezdhetjük el feltölteni a kamrát. Ez azt jelenti, hogy ha a normál bevásárláskor vennél egy májkrémet, akkor ehelyett kettőt vegyél. Egyet megeszel a napi étkezésekkel, ahogy tervezted, egy mehet a kamrába. Máskor tésztára vagy rizsre van szükséged a főzéshez, ugyanez a szisztéma... Szinte észrevétlenül meg fognak telni a polcok, és a pénztárcádat sem horpasztja be a benne keletkezett vákum...
    Nem utolsó sorban a szomszédok sem figyelnek fel, hogy mázsaszámra talicskázod haza a konzervet, mert gebasz esetén valamelyiknek bevillanhat ez a kép, és esetleg eszébe jut betörni érte...

Készletek frissítése:
    Ott tartunk, hogy megvan minden. Azonban a dolgoknak szavatossága van, el fognak romlani. Ahhoz, hogy a vészhelyzetben ne csupa romlott konzervvel álljunk a kakiban, frissíteni kell a készleteket. Ha ezt úgy teszed, hogy bezárod a spájzajtót, és nem nyúlsz a felhalmozott javakhoz, mert az "szükség esetére van", és mondjuk csak 5 évente kidobod a romlott dolgokat az nem túl költséghatékony.
    Okosan, folyamatosan frissítve azonban valódi vészhelyzetben így a legtovább használható készletünk lehet..
    Például: Már begint kifogyott a májkrém a napi használatú élelmiszerek közül. Ha ekkor beballagsz, és kiveszed a vészhelyzeti készletből, az nem szép dolog. Az emberi természet lusta, így még az sem teljesen megoldás, ha utólag felírod a bevásárlólistára, mert a boltban még dönthetsz úgy, hogy most nem veszel, mert van még 5 másik, különbenis spóroljunk egy kis pénzt ezuttal, stb...
    Tehát ha májkrémet akarsz enni, akkor előtte elmész a boltba, megveszed, aztán mehetsz a spájzba, és kicseréled a készletben levő régebbivel. Ugyanez rizsre, tésztára, stb... Tehát az igény felmerülésekor tekintsük úgy a készleteket, hogy nincs, de a vásárlás után cseréljük frissebre az ugyanolyan terméket.
    Ez némi gyakorlást, és fegyelmet igényel, de megéri.

Mégegyszer: a "rázárom az ajtót, mert ez tabu", és a "majd pótolom valamikor" módszerek egyike sem jó. Mindkettő a készleteink "megsemmisüléséhez" vezetnek.

8. The Following 7 Users Say Thank You to Vándor For This Useful Post:

Senior Member Grafitos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Borsod&BP
    Tetszik adás
    2,387
    991 tetsziket kapott 529.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló Don't Panic Hozzászólás megtekintése
    Ez igaz. A LED-ek élettartamát figyelembe véve azonban hosszútávon az az 1.500 forintos különbség szerintem megtérül. Ezt persze mindenki pénztárcája szerint döntse el.
    Egyet értek és már a számlámon is érzem a megtérülés pozitív hatásait...mára elértem, hogy a lakásom összes világítóteste led fényforrást használ..igaz, hogy ez fél évembe tellt.
    Okosan, havonta, 1-2 égő cseréjével meg lehet oldani, hogy ne ürüljön ki a tárcád és tényleg látszik a számla végösszegén.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló Don't Panic Hozzászólás megtekintése
    Részben egyetértek veled. Ha egy izzó kiég és rá kell költenem LED esetén 2000, fénycső esetén 400 Ft-ot, akkor inkább rászánom a 2000-et. Veszek belőle 5 fénycsövet és kicserélek 5 hagyományos izzót. Többet spórolok meg vele, mintha csak egy LED-es izzót cseréltem volna.
    A megtérülési idő nagyban függ a használat mértékétől. A WC világítása csak igen nagy méretű családnál termelné ki a LED fényforrás költségét. Nálam ott fejezik be a pályafutásokat a hagyományos izzók. Ott nem éri meg a világítás csere. Az üzemidőhöz viszonyítva sok kapcsolás van, az jobban igénybe veszi az izzószálat, abban megy tönkre.

Természetesen senkit se szeretnék lebeszélni a LED fényforrásról és nincs érdekeltségem a kompakt fénycső bizniszben. De spóroljunk okosan!

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló nomad Hozzászólás megtekintése
    Napelemmel töltött akkumulátorok esetében viszont az egyetlen járható út. Lassan, de terjed a pincesorokon, hétvégi házakban, ahol nincs villamos hálózat.
    A napelemmel töltött hálózatoknál az izzók nem a legfontosabb elemek. Ott sokkal fontosabb a változó munkapontú töltésvezérlő, hogy a napelemből mindig az maximális töltést tudja kivenni. De ott sem ez egyetlen járható út a LED. Vannak 12V-os hagyományos izzók, halogén izzók, kompakt és "nemkompakt" fénycsövek. Adott költségkeretből inkább komolyabb töltésvezérlőt vennék, esetleg több/jobb akkumulátort és olcsóbb, de "pazarló" izzókat. Utólag egy izzót könnyebb és olcsóbb cserélni, mint a rendszer háttérelemeit.