Oldala 8 of 11 ElsőElső ... 678910 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 71 to 80 of 110

Topic: Hogyan spórolj a prepperkedésre

Senior Member mmilan21's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    802 tetsziket kapott 520.topicban
    Blog Entries
    4
    Tüzeléstechnika amivel sokat(20-40%) lehet spórolni.

Légszáraz fával való tüzelés (max. 16% nedvesség)
    Tüzelőberendezés/kémény karbantartása (hőátadó felületek, füstcsövezet koromtalanítása, fals levegőszívás megszüntetése, kéménytakarítás/ellenőrzés).
    Használjuk az alternatív tüzelőanyagokat vegyítve a fával (dióhéj, kukoricaszár, csutka, szalma, napraforgószár, ágdarálék).
    Ne égessünk el kőolajszármazékokat (ezáltal kevesebb a koromlerakódás, környezetszennyezés), csak ha nincs más lehetőség.
    Adjunk 10-20 % szekunder levegőt az égésnek, a többit 80-90% a primer bevezetésen keresztül kapja.
    Amikor csak már parázslik a fa akkor a szekunder levegőt el kell zárni, mert a fagázok nagy része már elégett.
    Egy kis pluszt(5-15%) hatékonyságban jelenthet egy hődob beiktatása a füstcsőbe (csak kályhafélékhez használható).
    Esetleg érdemes mérni a füstgázok hőmérsékletét és beállítani úgy, hogy a kémény tetejénél legyen kondenzációs hőmérséklet + 40-50 Celsius fok, mindezt kémény méterenkénti 17 fokos füstgázhőmérséklet csökkenésével belekalkulálva (legtöbbször kazánoknál alkalmazzák ezt a módszert).
    Elülső begyújtás:
    Tüzeléstechnika - begyújtás.jpg
    (Egyébként saját vázlat, szabadon megosztható)

Plusz tipp:
    A tüzifából érdemes a kályha környékére (kb. 50 cm-re a kályhától) vagy legalábbis melegebb helyre behordani amennyit lehet, mert így jobban szárad és előmelegszik, ezzel is hatékonyabb/tisztább lesz az égés. Nem mellesleg, ha hóakadály stb... nehezíti a kijutást a tüzelőért akkor van benn tartalék és meleg egy ideig.

2. The Following 3 Users Say Thank You to mmilan21 For This Useful Post:

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    Blog Entries
    4
    Azért írtam a tüzeléstechnikáról mert többsége extra pénz nélkül is alkalmazható megoldás a már meglevő eszközök segítségével.
    Van benne olyan tipp is amit nem minden esetben lehet alkalmazni, utána kell járni a részleteknek és megtalálni a legmegfelelőbbet.
    Remélem tudtam segíteni, ezek csak a személyes tapasztalataim + amit az internet segítségével megtudtam.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    153 tetsziket kapott 105.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló mmilan21 Hozzászólás megtekintése
    Azért írtam a tüzeléstechnikáról mert többsége extra pénz nélkül is alkalmazható megoldás a már meglevő eszközök segítségével.
    Van benne olyan tipp is amit nem minden esetben lehet alkalmazni, utána kell járni a részleteknek és megtalálni a legmegfelelőbbet.
    Remélem tudtam segíteni, ezek csak a személyes tapasztalataim + amit az internet segítségével megtudtam.
    Köszi, számomra ezek nagyon hasznos információk voltak. Az én kályhámon 2 szekunder is van, az egyik az üveg fölött, a másik alatta. Elvileg azt a célt szolgálja, hogy tisztán tartsa, de általában el szoktam őket zárni (résnyire hagyom nyitva) Az alsó is elhúzható nálam. Azt is általában résnyire hagyom nyitva.
    Nálam problémát okoz még a fa felvágása, ugyanis a kertben gomba módra nő a gaz (főleg a szomszéd gondozatlan telkén) nő minden. Nyárfa, bodza, pionírfák, ecetfa. Ezeket általában baltával úgy-ahogy ki tudom vágni, de az aprítása már komolyabb művelet. Most nem tudom eldönteni, hogy beruházzak-e egy élesebb baltára, vegyek-e esetleg fúrógépes élezőt, vagy valami láncfűrészt? (szerintem karnyi fákhoz túl komoly gépezet) vagy vegyek keretes fűrészt? Vettem egyet, de az elhagyatott BOL-omnál hagytam tavaly. Ha még ott lesz. Biztonságos a hely és nekiállhatok átalakítani.

Nem vagyok egy mérnök, de láttam egy videot a tömegkályhákról, ott arról van szó, hogy két tűztér is van. Egy alul, egy másik meg fönt. Vajon kályhánál működne? A füstcsőnél hődob helyett egy második égésteret tennék be. (mint egy második kályharész) ez lenne az utánégető, fölé füstdob. Ha valóban működik, drámaian javítana hatásfokon.
    Fontos még a szigetelés. Én most vályogban lakom, lekopogom, szigeteléssel nem nagyon kell foglalkoznom, csak a födém irányában.

Illetve: kerti gazok, hulladékok:
    Gondolkoztam egy ágdarálón. A darálékot pedig (tulajdonképpen pellett) ilyen papír kifliszacskókba lehetne tölteni. Vajon megérné a befektetést?

Tömegkályha utánégetővel. (meztelenül is működne vajon?) kacskaringós épített füstjáratok helyett egy füstdobbal a tetején?
    Last edited by glassbox; 08-22-2014 at 09:11 PM.
    Nagy Zoltán

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    Másik kérdés ami például nagyon érdekelne, hogy ha lefolytom a tüzet, kisebbek a lángnyelvek, de értelemszerűen tovább marad a forróság az égéstérben.
    Ha megnyitom a levegőt, akkor nagyobb intenzítással, forróbban ég a fa, viszont hamarabb elillan.

Hallottam arról, hogy ha kevés levegőt adok neki (lefojtom) akkor sok füstgáz égés nélkül távozik a kéményen ami nekem nem jó.
    Viszont ha nagyon megnyitom szinte elillan a fa.
    Nem lehet, hogy a középút az igazság? Komótosabban ég a fa, ha kevésbé nyitom meg, és tovább adja le a meleget? Vagy mindenképp olyan fokozatot kell választanom ahol a legnagyobbak a lángok?
    Nagy Zoltán

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    Blog Entries
    4
    Idézet Eredeti hozzászóló glassbox Hozzászólás megtekintése
    Másik kérdés ami például nagyon érdekelne, hogy...
    Úgy van ahogy írtad, a túlzott lefojtással sok elégetlen füstgáz távozik, romlik a hatékonyság.
    Az égés intenzitását elsősorban a tűzre rakott fa mennyiségével lehet szabályozni, a levegőmennyiséget úgy kell beállítani, hogy eléred azt a mennyiséget amikor már nem füstöl (a kéményből kilépő gőz nem számít) és azután még adsz egy kevés kb. 10% plusz levegőt. Ez a plusz levegő légfelesleg lesz ugyan, de biztosítja a legtisztább égést ami adott esetben elérhető.
    A legjobb megoldás szerintem az égés lassítására az, hogy nagyobb fahasábot/kuglit teszel a tűzre, mert egy nagy fadarabnak kevesebb a felülete mint 3 db kisebbnek (ezért is fűt olyan gyorsan a kukoricaszár). Lassabban fog elégni ezt tapasztalatból tudom.

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    Blog Entries
    4
    Köszi, számomra ezek nagyon hasznos információk voltak. Az én kályhámon 2 szekunder is van, az egyik az üveg fölött, a másik alatta. Elvileg azt a célt szolgálja, hogy tisztán tartsa, de általában el szoktam őket zárni (résnyire hagyom nyitva) Az alsó is elhúzható nálam. Azt is általában résnyire hagyom nyitva.
    Nálam problémát okoz még a fa felvágása, ugyanis a kertben gomba módra nő a gaz (főleg a szomszéd gondozatlan telkén) nő minden. Nyárfa, bodza, pionírfák, ecetfa. Ezeket általában baltával úgy-ahogy ki tudom vágni, de az aprítása már komolyabb művelet. Most nem tudom eldönteni, hogy beruházzak-e egy élesebb baltára, vegyek-e esetleg fúrógépes élezőt, vagy valami láncfűrészt? (szerintem karnyi fákhoz túl komoly gépezet) vagy vegyek keretes fűrészt? Vettem egyet, de az elhagyatott BOL-omnál hagytam tavaly. Ha még ott lesz. Biztonságos a hely és nekiállhatok átalakítani.

Nem vagyok egy mérnök, de láttam egy videot a tömegkályhákról, ott arról van szó, hogy két tűztér is van. Egy alul, egy másik meg fönt. Vajon kályhánál működne? A füstcsőnél hődob helyett egy második égésteret tennék be. (mint egy második kályharész) ez lenne az utánégető, fölé füstdob. Ha valóban működik, drámaian javítana hatásfokon.
    Fontos még a szigetelés. Én most vályogban lakom, lekopogom, szigeteléssel nem nagyon kell foglalkoznom, csak a födém irányában.

Illetve: kerti gazok, hulladékok:
    Gondolkoztam egy ágdarálón. A darálékot pedig (tulajdonképpen pellett) ilyen papír kifliszacskókba lehetne tölteni. Vajon megérné a befektetést?

Tömegkályha utánégetővel. (meztelenül is működne vajon?) kacskaringós épített füstjáratok helyett egy füstdobbal a tetején?
    A három levegőbevezetés hasznos, beállítani így kel kb: primer/elsődleges: 65-70% levegőmennyiség; szekunder/másodlagos: 20-25% levegőmennyiség;
    thirder/harmadlagos(legfelső) vagy második szekunder:10% levegőmennyiség. Amikor éjszakára lezárod a levegőbevezetéseket akkor én így tenném: először a harmadlagos levegőbevezetést kell lezárni amikor a lángok nem érik el a bevezetőnyílást, alatta vannak. Ezután amikor már viszonylag kis lángon(15 cm kb., de ez eszközönként változó) ég vagy nem éri el a szekunder bevezetés szintjét akkor lezárni a szekundert. Amikor már csak halvány átlátszóbb törpelángok és parázslás van akkor lecsökkenteni kb. harmadára a levegőmennyiséget. Amikor később ránézel és már hamu borítja a parazsat, akkor kell szinte teljesen lezárni. Nálam egyszerűen csak le kell zárni mert úgy is kap levegőt minimálisat.

Az ecetfát/bodzafát könnyebben kivághatod baltával is akár, úgy hogy körbeásod/meglazítod a földet és az ecetfát ki lehet húzni, Az ecetfa egyébként nagyon szépen ég, adja a meleget. Ilyesfajta favágáshoz/ágaprításhoz egy normál fejszenyelű, nem hasító, hanem pl. gallyazó (ahogy én tudom) fejsze szükséges a kivágás után még egy tuskó is. A keretes fűrész jó ötlet.

A hődob ugyanazt a célt szolgálja kályhánál mint a tömegkályha füstjáratai, csak nem tárolja a meleget olyan sokáig mint a tégla, de viszont gyorsabban melegíti a ház levegőjét. Érdemes a vastagabb falú hődobot választani, ha van ilyen, mert évtizedekig is kiszolgálhat.

Az utánégetős megoldás beválhat, de egyenlőre nincs érdemi tapasztalatom róla.

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    Blog Entries
    4
    Tervezek egy számítógépekről szóló "cikket" is mert több mint fél évtizede foglalkozok mélyebben evvel a témakörrel. Ott is lehet spórolni és nem csak a villanyszámlán.
    Last edited by mmilan21; 08-23-2014 at 07:09 AM. Indoklás: Pontosítás

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    Köszönöm.
    Gyakran ha már kiszáradt a fa, lehetetlen baltával elvágni. Ha még nedves, pl ecetfa, bodza, simán ketté lehet csapni.
    Az ágdarálós részre nem reagáltál, lehet, hogy jó befektetés lenne. Mert a kis ágakat viszont tördelnem kell majd.
    Nagy Zoltán

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Tetszik adás
    2,431
    Blog Entries
    4
    Köszönöm.
    Gyakran ha már kiszáradt a fa, lehetetlen baltával elvágni. Ha még nedves, pl ecetfa, bodza, simán ketté lehet csapni.
    Az ágdarálós részre nem reagáltál, lehet, hogy jó befektetés lenne. Mert a kis ágakat viszont tördelnem kell majd.
    Ha van rá pénzügyi kereted, akkor érdemes beruházni rá. Az ágapríték tökéletes begyújtásra, gyorsabban szárad ki, jól ég.
    Én a megszáradt ágakat a bal kezembe fogom, rárakom a tuskóra az ágat és a jobb kezemben fejszével aprítom az ágakat. Mindezt tavasztól őszig ahogy jut rá idő, mindig egy-egy talicskányit aprítok össze. Megvan itt az edzés is, ingyen van a vagdosás és van is olykor alkalmam/kedve hozzá.
    Nekem előnyösebb így és egy plusz géppel kevesebb ami elromolhat - nálam ez is szempont. Inkább jelenleg az önvédelmi /támadó eszközöket szerzem be, mert meg is kell védeni ezt a "várat".

Up: Abban az esetben tényleg előnyös az ágdaráló, ha nagy mennyiséget kell rövid idő alatt ledarálni és még a környékről is hozzájutsz alapanyaghoz. A másik pedig ha nincs sok időd, mert sok a munkád és hasonlók, akkor sokat segíthet.
    Last edited by mmilan21; 08-23-2014 at 01:32 PM. Indoklás: Kiegészítés

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    A felső szekunder nyitott állapotban szemmel láthatóan utánégeti a fagázokat azonos lángmozgássebesség mellett.
    Az alsó szekunder használata szerintem értelmetlen. A primer pedig "viszi" a meleget, ezért lefojtom. Szerintem ha a felső szekunderrel "tüzelek" akkor a leghatékonyabb az égés. Az alsó tűztérben izzik a fa, kiválnak a fagázok, bent marad a meleg. A felső szekunder pedig "belobbantja"

Második kép:
    felső szekunder 0% primer 10% alsó szekunder 10%
    Első kép:
    felső szekunder 100% primer 10% alsó szekunder 10%

DSCF5062.jpgDSCF5063.jpg

A tűzláng erősebb, de gyors zársebességgel vettem fel, ezért kb 50%-os a fényerő.
    A fa amivel jelenleg tüzelek: kerti bodza, és gallyai. Ecetfa. 1 napi esti meleghez bőven elég 1-2 kiló belőle. 5 perc volt felaprítani.
    Last edited by glassbox; 08-23-2014 at 04:09 PM.
    Nagy Zoltán