Oldala 2 of 4 ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó
Eredmény 11 to 20 of 36

Topic: Egyéb (nem élelmiszer) növény termesztése

Doom
    Guest

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló raktaros Hozzászólás megtekintése
    Ezt a kettőt mi is tervezzük, körömvirágot kaptunk néhány cseréppel, viszont kamillát vetettem, az nem akart magról kikelni. De nem adom fel .
    ...ástam a kertet,nem most régebben,ősszel..lusta voltam kihúzkodni a gyomnövényeket,rohadt paradicsomot stb..beástam mindent...egy darab tavasszal parlagon maradt,mert a gyerekek medencét akartak......minden kinőtt vetés nélkül..kamilla,csalán,pipacs,koktélparadicsom,pap rika...persze a gaz is....

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 6
    Given: 102

0 Not allowed!
    Koktélparadicsom makacs egy jószág, igazi túlélő mint a csicsóka

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 1
    Given: 13

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló imi79 Hozzászólás megtekintése
    Megrendeltem a dohány magokat ebayről.
    ~1000db, könnyen nevelhető fajta, összesen 2,5$. ingyen posta.

Próbálta valaki elültetni magyarországi viszonyok között ? Ugyebár szügséghelyzetben nem lessz megfelelően beállított föld hozzá , esetleg vegyszer ...
    Akkor is megnő ?

P
    Guest

0 Not allowed!
    Persze, itt a faluban nem ritka a kertekben, ingyen lehet dohánypalántákhoz jutni. Nagyszüleim, szüleim anno szép kis extra bevételhez is jutottak dohánytermesztésből, a feldolgozást is ők csinálták - akkor még lehetett. Szerintük nem nagy kunszt a termesztése; itt sem kap semmi talaj-előkészítést, mégis gyönyörűen elvan. Igaz, mi permetszernek használjuk, bár a csóróbbak köztudottan becsavarják. Ha jó minőségű pipa/cigarettadohányhoz kell, akkor talán megéri jobban odafigyelni rá, de ott már feldolgozó-apparátus is kell, szaktudás is; nem csak a növényen múlik.

Folytatásként...

Nyírfa - az elfeledett nyírfanedvért nekem megéri, van két nagy példány belőle, és szeretnék még legalább 10-et ültetni. Antibiotikum helyett használom másfél éve, de az állandó költözködés / távolság miatt még nem sikerült házilag "elkészíteni", sosem voltam ott időben.

Tüzelőnek: ezüstfa, eperfa. Az előbbi invazív lehet, bár én ezt nem tapasztaltam. A házunk előtt volt egy öreg, nagy ezüstfa, és határozottan nem szaporodott önmagától. Nagyon jól ég, néhány hetes állás után már egy viharban letört ága adta nekünk a meleget - gyújtósnak is jó (olajfűzként, olajfaként is ismeretes).

Ugyan én nem rajongok az akácért, még a méhek kedvéért sem, de mivel a telken növöget jó néhány belőle, a nagyobbakat meghagyjuk. Benőtte őket a komló, amikor ez elszáradt, elkezdtük felvenni vele a harcot, és irtani. Tavasszal bőven elég meleget ad az örök túlélő komló gyújtós + a mindig megújuló akácsarj-apríték.
    A komló száraz indáit meghagytuk a lombokon, ez nagyon csalogatja a környék madarait.
    Az akác virágából csinálok szörpöt (kicsit csalódás volt, hogy könnyű elnyomni az ízét), a komlóból altató hatású tea főzhető, ha nem a sörhöz kell. Valahol olvastam, hogy takarmányként is beválik, de megfelelő állat híján ez a felhasználása itt elmaradt.
    Nálunk a szőlő ad a metszéséből néhány terményes zsáknyi gyújtóst, de igazából ez is sokszor igényli még a kartont is, hogy begyulladjon (ezért kiváló az egyébként bosszantó komló). A dióhéj nagyon nagy meleget ad, ha ég pár ágacska már a tűztérben, akkor rádobunk egy-két tejfölös doboznyit. A parázsló dióhéj begyújtja a nagyobb fahasábokat is (napi két tele zsebnyi dió a fejadag, úgyhogy jut erre héj).

Egyébként itt megjegyeznék egy apró trükköt, ami sokat segít a kitelelésben: a szobában egy sparhelt adja a meleget, ami keményebb mínuszokban igen kevés, vagy tömhetnénk egész nap akáccal. Ezt úgy oldottuk meg, hogy a nagy, 50 literes befőző lábasunkat rátettük, tele vízzel. A víz hőtároló kapacitása révén, ha forrás közelébe került, még órákig adja le a meleget azután, hogy a sparheltben minden elhamvadt. A széltől függött elsősorban, hogy milyen hamar hűlt ki, mivel a miénk egy szigeteletlen nyílászárókkal rendelkező vályogház (de sokszor még másnap reggel is olyan meleg volt, hogy pl. hajmosáshoz hideget kellett tölteni hozzá). A forró vizet utána ki lehet merni főzéshez, vagy lavoros mosdáshoz (előbb-utóbb újra elterjedt lesz ), így itt is multifunkcionális hasznosítást valósítunk meg.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Lakhely
    Csongrád megye
    Thumbs Up
    Received: 20
    Given: 62

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Plafon Hozzászólás megtekintése
    Gyógynövények közül meleg szívvel ajánlom a körömvirágot, nadálytőt, árnikát, levendulát, kövirózsát, görögszénát (humán kutatások is alátámasztják érvédő tulajdonságait), kakukkfüvet és oreganot gyógyászati célra.
    Szobában, konyhában cserépben jól szaporítható az Aloe.
    Csípős paprika, mustár - lokális fájdalomcsillapító, ízületi panaszokra és fejfájásra - nem beszélve hölgyek esetén a fránya göröngyökről egyes testrészeken - alkalmazható.
    Fejfájás kezelésére a borsmenta is bizonyított, hatékonysága elérte a paracetamolét és acetil-szalicilsavét - de migrénre nem hat elvileg.
    Peptikus fekélyre édesgyökér a jó.
    A szúrós csodabogyó a vénákat erősíti, ödéma ellen kiváló.
    Borostyán (hörgőtágító és -görcsoldó, az egyik legjobb hurutoldó, köptető, mert nem irritálja a gyomrot).
    Pemetefű (igazoltan gyulladáscsökkentő).
    Ánizs (amellett, hogy kiváló felső légúti hurutnál és jótékony az emésztésre, fokozza a tejelválasztást is).
    Kasvirág (immunerősítésre elsőrangú - bár nem szájon át történő bevételre vizsgálták, hanem subcutan injekcióban).

Ha több a hely (és fáknál van időnk kivárni )
    Hasmenésre (és vérzéscsillapításra) tölgyfa.
    Májbetegségekre máriatövis.
    Szív gyógyszere a galagonya.
    Vadgesztenye (vérzésekre, aranyérre).

És még sorolhatnám, de most indulnom kell a kertbe.

(A dohány nálunk is megvan, mint permetszer, errefelé nem ritka a kertekben.)
    Rendkívül felkeltetted az érdeklődésem! Pontosan hogyan kell ezeket használni?
    Ha be akarsz verni egy szeget, nem kell a felhajtás és a hűhó,
    fogd a kalapácsot és üsd a r..adt szeget még be nem megy!

P
    Guest

0 Not allowed!
    Belsőleg lehet tinktúra, vagy tea, de bizonyos növényeket én simán megeszem nyersen, magában vagy salátában.
    Macerátumot is készíthetsz - azaz olajos kivonatot. Ezt és az alkoholos kivonatot én krémként, bedörzsölőszerként elkészítem, és úgy használom. Azért jó a kétféle kivonatot kombinálni, mert más-más anyagok oldódnak ki. Ilyenre jó a körömvirág, a nadálytő, az árnika, és a kövirózsa.

A kakukkfűnek és az oreganonak igazából az illóolaja lenne a legértékesebb, de igen sok növény kellene még akkor is, ha van az embernek lepárlója. Úgyhogy ezeket a növényeket is ajánlom egészben, nyersen / teaként, inhalálva, illetve kivonatokban.

Paprika, mustár - borogatásként. Illetve a fokhagymás tapasztalatok után, fejfájásra szájon át is jó.

A borostyánból és a pemetéből szirupot érdemes készíteni.

Az ánizsmagot én egészben tárollom, és mozsárban megtörve vagy lenyelem vízzel, vagy a magokat el is lehet rágcsálni. Szintén lehet szirupként is, de láttam már teaként is.

A kasvirágot is pépestíve hagyom állni oldószerben, úgy teszem el, de az injekciós verzión is dolgozom.

A tölgynek és a gesztenyének a gyökerét aprítva, forrázva-áztatva, hogy a cseranyagok is kijöjjenek.

A galagonya hatásos szimpla teaként is, de a bogyójából lekvár is készíthető.

Az aloét én csak letöröm, és a gélt óvatosan felszabadítva teszem a bőrömre - de házi készítmények sűrítéséhez, gélesítéséhez is használható, nem beszélve a belsőleges hatásairól (én még ugyan nem ettem / ittam belőle).

Van még egy felhasználása a növényeknek, ami elgondolkodtat - ez a homeopátia. Otthon is kivitelezhető lenne, és pont az a lényege, hogy már igazából kb. nyomokban sincs jelen maga a hatóanyag. Egyelőre nem vagyok meggyőzve a homeopátia gyógyerejéről, de ha bizonyítást nyerne, az rendkívül sokat könnyítene a gyógyászatban - akkora mennyiséget háznál ki tud termelni mindenki, amekkora a készítményekhez szükséges.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Lakhely
    Csongrád megye
    Thumbs Up
    Received: 20
    Given: 62

0 Not allowed!
    Hogyan csinálod a borostyán szirupot?
    Mi a kasvirág oldószere?
    Hogyan csinálod az olajos kivonatot.
    Nézd, el nekem, de inkább műszaki ember vagyok, tehát légyszíves légy szájbarágós.
    Ha be akarsz verni egy szeget, nem kell a felhajtás és a hűhó,
    fogd a kalapácsot és üsd a r..adt szeget még be nem megy!

P
    Guest

0 Not allowed!
    Az imént kipróbáltam a kapadohányt egy betévedőnk jóvoltából füstszűrő nélkül, papírba tekerve, natúr, mindenféle fermentálás nélkül. Hát, én nem ajánlom! Rendelkezem némi múlttal e téren (pipázgatni a fűben, estefele végignézve a kerten ma is szívesen teszem egy finom Melange tömettel), de ez egész más élményt nyújtott! Bár megkaptam az instrukciót, hogy mielőtt leszívnám, a füst háromnegyedét fújjam vissza, de azért égetett, mint a jó karcos pálinka. A kis szálacska végéig maradt ez az érzés, aztán úgy éreztem, hogy az irritációtól felduzzadt nyálkahártyáim (vagy a nikotin "áldásos" élettani hatásai nyomán) nem tudok rendesen lélegezni. Kénytelen voltam szájon át szívni a levegőt, hogy feloldódjon ez a görcs vagy duzzadás, és ez egy picit ijesztő volt - bár mást nem tapasztaltam, pl. nem szédülök, nem fáj a fejem, nincs hányingerem. Mindenesetre, ez nem élvezeti szer feldolgozatlanul.

A szirup: pofonegyszerű, és könnyen el is áll. A borostyánleveleket beleteszed folyóvizes átmosás után egy lábasba (én egy 2 literes edényt félig raktam vele), rá a vizet, majd laza kavargatás mellett forralod, azaz a főzetét sűríted be szirupnak. Eredetileg cukorral, vagy mézzel lehet leszűrés és további hevítés mellett sűríteni, de én 40 fokosra hűlt főzethez keverem a mézet (kb. 30%-os arányban). Két evőkanál ezüst-kolloidot teszek hozzá, ezt is elkeverem, majd csírátlanított üvegekbe töltöm, és a kamrában tárolom.
    A neten én jóval magasabb cukortartalmú recepteket találtam, de véleményem szerint ez felesleges, ha csak nem akarunk tényleg akácmézként folyó köhögéscsillapítót magunknak (valamit valamiért).

A kasvirágot tiszta (jobban mondva 96%-os) alkoholban áztatom, annyit teszek bele, amennyi csak fér, hogy minél töményebb legyen a végeredmény. Szinergistaként ebben propoliszt is oldok előzőleg. Forralt vízzel (kihűlés után) is felöntöm, kb. az alkohollal megegyező tömegben. Változó az áztatási idő, van, hogy néhány nap, de az sem baj, ha két hét. Közben szoktam rázogatni - azt nem tudom, hogy van-e ennek valami előnye, de rám ragadt. Különösebb tennivaló nincs vele szűrés után, csak itt is tisztán kell dolgozni.

Az olajos kivonat is hasonló az alkoholoshoz, de adalékanyagok nélkül nem áll el sokáig, úgyhogy érdemesebb friss felhasználásra készíteni. Én leginkább préselés útján nyert napraforgóba szoktam tenni a növényi részeket, de akinek van pénze rá, az vehet olyan olajat, ami a célnövény hatását erősíti. Fenntartható a házi olajprés lesz, amivel magunknak tudunk mákot, napraforgót, tökmagot, diót, stb. nyomni. Hűtőszekrényben kell tárolni, de ennek híján én 3 hétig is probléma nélkül fel szoktam használni a macerátumot. Igazság szerint illóolajokat is teszek bele, ami növeli az eltarthatóságot is - erre egyelőre nem tudok alternatívát.

MPF támogató Mizu's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Oakland Hozzászólás megtekintése
    Cefrét csinálsz a csicsókából, élesztő hozzáadásával megerjeszted,...
    Kerdesem, hogy mi francbol van az elesztö ??

Es hogy lehet majd elöallitani a vilagvege utan ??
    http://dhwf.daisypath.com/fKbkp2.png

Minden és mindenki jó valamire ! Más nem, elrettentő példának !
    http://index.hu/tudomany/2014/03/17/...n_a_vilagvege/

Senior Member szfenikus's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Sep 2014
    Lakhely
    Debrecen
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!
    A cefre erjedése önmagától is bekövetkezik és a végén lényegében gyümölcsbor keletkezik, ugyanaz a folyamat zajlik le, mint a must forrásakor. A főzéskor valójában besűríted az oldatot (pálinka kifőzés). faélesztőt szoktak használni a "nagybani" pálinkások, hogy mihamarabb zsebben legyen a forint. A házipálinkások meg szépen megvárják azt a pár hónapot, amikor belekvárosodik a cefre...ők maguknak csinálják.

Laci, a dohánypalánta akkor is megnő (most sem permeteztem azt a néhány tövet, a hígitott levéldaralékot egy időben a kaptárnyitogatáskor használtam), persze a károsító bogarak kárt tesznek benne. A dohányázalékkal tényleg vigyázni kell - már aki permetlevet szeretne belőle csinálni ... a nikotin méreg !

Csicsókából legalább olyan bonyolult lehet kivonni az cukros levet, mint a krumpliból, hogy utána vodkát csináljanak belőle...

A topic keresőszavai: