Oldala 1 of 7 123 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 64

Topic: Erdő-mező veszélyei

Fórum támogató Zacskóbicska's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up
    Received: 15
    Given: 0

0 Not allowed!

Erdő-mező veszélyei

Az emberek közül sokan tudják, a háborítatlan természeti környezet, az erdő, mező azok a helyek, ahol a legkevésbé érheti veszélyes támadás az embert, itt sokkal inkább a csend, a nyugalom és a biztonság a jellemző. Ennek ellenére a természetben barangolásnak is meg vannak a maga szabályai, amit követnünk kell, ha valóban biztonságban akarjuk tudni magunkat. (Csak egy példaként, ahol sok a csiga, ott nagy valószínűséggel sok lesz a kullancs is, de egyéb paraziták gyakorisága is nőhet...) Ritkán fordul elő, de kétségtelen tény, vadállatok is megtámadhatnak bennünket. Én pl. 2 napja éltem át életem első (és remélem, utolsó) szarvasbika támadását. Valójában ez inspirál arra, hogy nyissam meg ezt a topikot az ide vonatkozó hasznos tapasztalatcserére.

Tekintettel arra, hogy éppen szarvasbőgési idény van és ez még néhány hétig elhúzódhat, most aktuális a szarvasokkal foglalkozni. Ilyenkor a szarvasbikák a gyakori szaporodási kedvükhöz megnövekedett nemi hormontartalommal bírnak, ami a viselkedésüket több tekintetben is megváltoztatja. Ezek a változások legfőképpen a következők: territóriumot véd, háremre igyekszik szert tenni, figyelmetlen, az érzékszervei eltompulnak, nem táplálkozik, testhőmérséklete (áll.) jelentősen megnő. Számunkra ezekből az a lényeges, hogy összefuthatunk vele úgy, hogy hirtelen előbukkan a "semmiből" és nem szalad el, ahogyan máskor szokott. Mereven néz és nem mozdul. (Ez gyakori.) Ilyenkor lassú mozdulatokkal el kell hátrálni. Rosszabb a helyzet, amikor előtűnik, hirtelen lehajtja a fejét, ezzel az agancsát mintegy támadó állásba helyezi, majd nekünk ront. Esetemben ez kb. 40-50 méter távolságban történt meg. Annyira gyors, hogy szinte semmire sincs idő. Én kb. hármat tudtam tapsolni (egy erdész ismerősöm évekkel ezelőtti tanácsát megjegyeztem). Erre az ingerre a bika ha rövid időre is, de észhez tért. Előttem kb. 4-5 m távolságban hirtelen jobbra fordult, közben felemelte a fejét, majd becsörtetett a fák közé. A módszer tehát tesztelt és hatékony, ajánlom mindenkinek. Azért az esetből néhány tapasztalat adódik:
    1. Figyeljük a nyomokat, amerre haladunk, így nem ér bennünket váratlanul a helyzet. (Engem sem ért úgy, tudtam, hogy a közelben lehet.)
    2. Lehetőleg csapjunk zajt. (Én csendben voltam, mert meg akartam figyelni.)
    3. Ne korlátozzuk le a hallóképességünket semmivel (fülhallgató, stb.), mert ha oldalról, vagy hátulról jön és nem vesszük észre, annak akár végzetes következménye lehet.
    4. Ne akarjunk elszaladni, vagy fára mászni, mert arra tutira semmi lehetőségünk sem lesz. Ugyanúgy, mint a vaddisznó esetében sem, bár ott hasznos lehet a futás, de ez egy másik történet lehet majd...

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Kárpát-medence
    Thumbs Up
    Received: 0

0 Not allowed!
    Egyetértek, bár azért ne tántorítsuk el a kedves leendő erdőjárókat a természettől.

A vadállatok nagyon ritkán támadnak emberre, legtöbbször párzási időszakban, vagy amikor a kicsinyeiket védik.

Néhány időpont, amit érdemes észbentartani:

Vaddisznó:

November - December

A búgás (párzási időszak) novemberrel kezdődik és december végéig, január elejéig is elhúzódhat. Ilyenkor a kanok is csatlakoznak a kondához, visítoznak, verekednek, igen hangosak, nehéz véletlenül beléjük botolni. Ilyenkor kifejezetten agresszívak a kanok, nem érdemes a közelükbe menni.

Február vége - Április közepe

Ilyenkor születnek a kismalacok, amik nagyon aranyosak, viszont az anyukájuk elég elszántan védelmezi őket. Őket már könnyebb véletlenszerűen megtalálni, elém összesen kétszer lépett ki eddig kb 10 méteres távolságba egy kisebb konda. Az ilyen csapatokat mindenképp hagyjuk békén, vagy csak a legnagyobb körültekintéssel figyeljük meg.

Szarvas:

Szeptember közepe - Október vége

Ilyenkor van a bőgés időszaka, tehát csajoznak a szarvasok. Mint fentebb írta Zacskóbicska is, ilyenkor fokozottan veszélyesek, territóriumukat védik, meg egyébként is be vannak indulva Jellegzetes, bőgő, horkolásszerű hangjukról lehet felismerni őket, illetve nagyon büdösek, mert egy mirigyük ilyenkor választ ki egy váladékot. Tisztásokon szoktak összegyűlni általában napkeltekor, de néha napnyugtakor is hallani őket. Én holnap megyek bőgést hallgatni.

Május közepe - Június eleje

Ilyenkor születnek a szarvas borjak, rájuk is ugyan az vonatkozik, mint a vaddisznóknál. Nagyobb eséllyel fognak elrohanni, mint megtámadni az embert, de semmiképp ne szorítsuk sarokba őket. Én egyszer megtettem ezt egy őzzel, nem sok kellett, hogy legázoljon.

Az erdőben ne lopakodjunk, bár nagy valószínűséggel az állatok hamarabb tudják hogy jövünk, mint hogy mi észrevennénk őket, de így könnyebben elkerülhetőek a kellemetlen meglepetések. Ne kövessünk vadcsapásokat.

Bármilyen állat is viselkedik támadólag felénk, soha ne próbáljunk meg hősködni. Ahogy fentebb le lett írva, lassan, nyugodt mozdulatokkal hátráljunk, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat. Ha már kerget valami, akkor a legésszerűbb megoldás felmászni egy fára, viszont ahhoz tényleg nagyon gyorsnak kell lennünk.

Akinek van lehetősége vigyen magával kutyát ( ne yorkit meg csivavát ), nagy eséllyel jelezni fog előre, ha vad van a közelben, illetve el is rettentheti azt ( mint esetemben megtörtént pl ). Érdemes valamilyen fegyvert is magunknál tartani, célszerű pl egy hosszabb karót vagy vastagabb faágat kihegyezni, higyjétek el, sokat számít, és a sétában is segít.

Hirtelen ennyi, remélem nem tévesztettem el az időpontokat. Mindenkinek kellemes természetjárást!

P.S

Érdemes tudakozódni a vadászidényekről is az évben, ha olyan helyre megyünk, ahol vadászat folyik. Ilyenkor kifejezetten körültekintően kell az erdőben járkálni, ne térjünk le az útról, és mindig legyen rajtunk valamilyen rikító ruhadarab, vagy láthatósági mellény, nehogy véletlenül szarvasnak nézzenek.
    Last edited by MaRee; 09-24-2013 at 09:54 PM.
    A barbarizmus az emberiség természetes állapota. A civilizáció természetellenes. Nem egyéb, mint a körülmények hóbortja. De végül is mindig a barbarizmus győzedelmeskedik.

Fórum támogató Zacskóbicska's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up
    Received: 15

0 Not allowed!
    Tegyük még hozzá az őzet. Annál a párzás időszaka június. Az őzbak időnként nagyon bolond tud lenni és viszonylag csekély tömege ellenére komoly sebzésre lehet képes. Elsősorban az éppen menstruáló nőkre lehet veszélyes, ezért nem célszerű, ha ebben a ciklusban egyedül csatangolnak a természetben. Az őzbak esetében valóban hatékony lehet a jó erős furkósbot.
    Én mindig jókat mosolygok azon, mikor a territóriumukat védő őzek felriadnak és megugatnak. Némelyik fut néhány métert, majd megáll, visszafordul és úgy ugat, mint egy berekedt vén házőrző Úgy is jártam már egy sűrű bozótokkal szegélyezett földúton, az út széli vad virágokat nézegetve, hogy egyszer csak semmire sem hasonlító morgást hallottam a bokorból. Vissza léptem néhányat, a morgonc elhallgatott. Ismét előre, megint morog. Ezzel eljátszottunk egy darabig, de nem tudtam ellenállni a kíváncsiságnak, mi lehet az? A bozótvágóval mell magasságban széthajtottam a bozót ágait, hogy jobban belássak, közben barátságosan hívogattam, hogy "gyere vazze". Egy fiatal őzbak volt Felpattant és néhány vakkantás kíséretében elszaladt. Meglepődtem, mert én valami mosómedve szerűségre gondoltam inkább.

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 219
    Given: 413

0 Not allowed!
    Ha már szarvas, meg őzek.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Kárpát-medence
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Ezek a vikingek

Ilyen az, ha nem ijed meg.

Last edited by MaRee; 09-25-2013 at 01:36 PM.
    A barbarizmus az emberiség természetes állapota. A civilizáció természetellenes. Nem egyéb, mint a körülmények hóbortja. De végül is mindig a barbarizmus győzedelmeskedik.

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Csak egy kis korrekció, július vége, augusztus eleje az őzek üzekedési ideje, gondolj az olyankor szokásos vadgázolásos balesetekre.

M-torolt_forumozo
    Guest

0 Not allowed!
    Érdemes figyelni mezőkön, erdős részeken hogy hova lépünk, mert vannak elhagyatott, perem és fedél nélküli kutak. Lehet hogy benőtte már a gaz, ezért oda kell nagyon figyelni mert ha beleesik valaki (sokszor épphogy csak mozogni lehet benne olyan szűk) és nem találják meg időben, csúnya vége lehet.

Senior Member Daniui's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló MaRee Hozzászólás megtekintése
    Ezek a vikingek

Ilyen az, ha nem ijed meg.

Ha már földharc rárakhatott volna egy karfeszítést

Nekem a témáról a véleményem eddig nekem rossz tapasztalataim nem voltak, soha nem támadott meg állat pedig nem eggyel találkoztam már. Bár azt nem vitatom jó ha tisztában van az ember adott esetben hogyan üldözzön el egy támadó fellépésű szarvast vagy más állatot, de ettől túlságosan rettegni nem érdemes mert nem gyakori eset.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Sep 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    a Bakonyban Ajka -Csinger környékén gyakorta előfordul, hogy részben beomlott, beszakadt egykori tárnák fölött járva pikk-pakk bele lehet sétálni a bajba. mint ahogy az is előfordul, hogy nyitott aknanyílásba botlik az emberfia, amiből gázolaj és/vagy enyhe dögszag árad. gondolom, orosz örökség. sötétben könnyű belesétálni, ha az ember nem figyel.

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Bakonyban könnyű szembetalálni magad egy jó nagy vaddisznóval ) legalábbis így írta valamikor régen Molnár Gábor, Barátom a vadon című könyvében...