Oldala 1 of 61 1231151 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 606

Topic: BOB (Bug Out Bag)

Member Vándor's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!

Bug Out Bag

Van már topik, hogy mi marad ki a Bug out bag-ből, de nincs még, hogy mi legyen benne....

Ebben a nyitóhozzászólásban én nem tudok okosakat írni róla, inkább azt kérném, hogy vizsgáljuk meg együtt van-e létjogosultsága egy BOB-nak a mi viszonyainkra? Illetve ha van, mi lenne benne. Számomra ugyanis a Bug out bag koncepció több sebből vérzik. Kíváncsi lennék, hogy gyakorló prepperek mit gondolnak erről. Divat ez, vagy komoly dolog?

1. Ezek a csomagok mind egyszemélyesek. Nincs senkinek felesége, gyereke(i), szülei, stb..? Lehet, hogy az egyéni felszerelés fontos szempont, de az össztérfogat/össztömeg szempontjából sokkal kedvezőbbnek gondolom, ha például egy négyszemélyes menedék van a családnak, mint négy egyszemélyes. A tábor mérete is sokkal kisebb lesz, egyetlen menedéket pedig egymást segítve a táborverés/táborbontás is gyorsabb. De egy nagyobb edénykészlet is elkelne több embernek, ahelyett, hogy mindenki egy bögrével szerencsétlenkedik. És még sorolhatnám...

2. Usákiában szépen összerakják a 72órás csomagot egy 25-30literes hátizsákba.... Ezt nagyon kicsinek gondolom... Ha olyan csomagot akarok összeállítani, ami bármely évszakban alkalmazható, akkor minimum 50liter. Értem én, hogy a kis csomag növeli a mozgékonyságot, de azt ne felejtsük el, hogy a BOB nagy hazája az Egyesült Államok, ahol -Alaskát kivéve- kb New York, a nagy tavak, stb van velünk egy éghajlaton. És ez igencsak a legészakibb területei ennek a hatalmas országnak. Innentől délre szépen melegszik az idő. Szerintem igencsak pislogtak volna a prepper kollégák, ha az ultrakönnyű szarjaikkal kirakták volna őket márc 15-én a Bakonyban. Ebből azt akartam kihozni, hogy ezeket a csomagokat nem biztos, hogy jó ötlet másolni.

3. Gyakorlatban hogyan van feltöltve egy ilyen BOB? Arra gondolok, hogy mondjuk valaki nem nagy természetjáró, az vesz pár cuccot, és tárolja a zsákban. Sima ügy. De ilyen ember mondjuk miért akar az erdőbe menni?
    Aki aktív természetjáró, az vegyen két garnitúra felszerelést? Szerintem jó minőségben erre nem sokan képesek.
    Ha nincs mindenből kettő, akkor a régi, "másra úgysem jó" cuccokkal töltöd fel a menekülőzsákot? Ez megint ellentmondás, hogy pont a legnagyobb szükség esetén hagyatkozol a gyengébb minőségű, nem olyan jól működö, esetleg nem annyira bevált holmikra....
    Mondjuk nem akarsz kompromisszumot kötni, de nincs pénzed duplázni. Ez esetben oda-vissza pakolászod a felszerelést a békeidős túrazsákod, és a BOB között? Ez megint ellentmond annak, ahogy én értelmezem a Bug Out Bag lényegét...

4. Ha állandóra bepakolva tartod a zsákot, akkor a felszerelés megsínyli. Nagyon régen volt egy ilyen kósza próbálkozásom a sima túrázással kapcsolatban, hogy mindig menetkész legyen a zsákom, csak vizet, és kaját kelljen pakolni. A vége az lett, hogy a ruhanemű szarrá gyűrődött(ez viccesen hangozhat, de egy esővédő felszerelés megtörhet, majd beázhat ha évekig nagyon erősen, élesen van összehajtogatva. A sátrakat/ponyvákat is illik mindig másképp összehajtani pont ez miatt használat után). De ugyanígy járnának a divatos ivótömlők is(Camelbak, és társai), szépen kilyukadnak a hajtás mentén. Az állandó nyomás alatt(a szekrény aljában zsúfolódás, ugye...) a műanyag dolgok meghajoltak, a szintetikus hálózsák töltőanyaga pedig "elporladt" tárolózsákban nyomorgástól, és örökre befejezte a hőszigetelést...

Nos ezek az ellenérzéseim a BOB-bal kapcsolatban.... Cáfoljátok meg őket együtt vagy külön-külön, én meggyőzhető vagyok. Főleg olyan megoldások érdekelnek, amiben család is szerepel.

Senior Member cereal killer's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Nálunk két zsák van, egy az asszonynak, egy nekem. Az övé egy medium alice pack, az enyém egy osztrák "hegyivadász".
    Nem tűztük ki célul, hogy az atomháború után újranépesítjük a földet a hátizsákunkra alapozva, hanem két dolog:
    - ha bármilyen gebasz van, akkor 2-3 napig ne egy szál fogtömésben kelljen állnunk valahol, így hogy össze van készítve értékes időt nyerhetünk, illetve
    - bug out locationnak kinevezett szülői ház elérése

A bug out bag koncepció az elmúlt évek termése ilyen formában, ahogy most ismerjük, de valójában nem az. Az öregeimnek mindig össze volt készítve egy kórházba menő táska
    Komolyra fordítva, tudod-e hogy milyen veszélyeztetettségi mértékű a településed, kerületed ahol laksz? Van felső küszöbös ipari létesítmény a közeledben? Ha igen, milyen? Csak egy pédát említek. Milyen veszélynek vagy kitéve szerinted, ha a Hősök tere környékén laksz? Elárulom, közel egy tonna ammónia kering a városligeti műjégpálya hűtörendszerében, nem volna kellemes, ha valami oknál fogva kikerüle onnan.
    De továbbmegyek, mindenki Pakstól "retteg", de az viszont senkit sem zavar, hogy két atomreaktor is dolgozik a fővárosban? Ja, hogy ez nem annyira köztudott....

A lépcsőházunkba a faliújságra kitettem fél éve egy tájékoztató füzetet, amit a PV parancsnokság adott ki vészhelyzeti felkészülésre. Remélem többen olvasták, mert gyűrött a sarka.
    Csak a paranoid marad életben? - kemenyidok.blog.hu

Senior Member Fallout11's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Pest megye
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Jó gondolatok. Gondolat ébresztőnek, nagy vonalakban jók az amcsi BOB videók/cikkek, de ahogy te is írtad, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy más viszonyok, lehetőségek vannak...

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Régebben létezett önálló Polgári Védelem, mostmár nincs, de voltak jó kiadványaik, mint a fentebb említett füzetke (ami egyébként előrelátólag laminált, strapabíró módon volt elkészítve) ebben írták az alábbiakat:

A KITELEPÍTÉSRE MINDENKÉPPEN OTTHONUNKBAN KELL FELKÉSZÜLNI! MIT TARTALMAZZON A CSOMAG?

személyi okmányok, legfontosabb értéktárgyak és készpénz,
    2-3 napra elegendő – nem romlandó – élelmiszer, 1-2 liter víz
    fehérnemű, lábbeli és évszaknak megfelelő ruházat,
    tisztálkodási elsősegélynyújtó eszközök, legfontosabb gyógyszerek,
    takaró, gumimatrac,
    különös gonddal csomagoljuk a gyerekek ruháit és legkedvesebb játékaikról se feledkezzünk meg.
    Készítsünk elő egy veszélyhelyzeti felszerelést, hordozható rádió, zseblámpa, tartalék elemek, elsősegély doboz, konzervnyitó és hasonló nélkülözhetetlen eszközök.

Nem állítom, hogy ne lehetne rajta csiszolni, de ha abból indunk ki, hogy ez egy állami szerv ajánlása, akkor nagyon is jó, sőőt!

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 186
    Given: 325

0 Not allowed!
    Egy dolog biztos. Akármennyire hiányosan van megpakolva egy hátizsák, akkor is jobb mintha szükség esetén nem lenne nálad semmi.

Ha van benne néhány energiaszelet, egy flakon víz, alapvető gyógyszerek és néhány egyéb dolog, akkor már előrébb vagy mint a többiek akiknél semmi sincs.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 1
    Given: 13

0 Not allowed!
    Hali .
    Ez nincs meg bescennelve ?
    "A lépcsőházunkba a faliújságra kitettem fél éve egy tájékoztató füzetet, amit a PV parancsnokság adott ki vészhelyzeti felkészülésre. Remélem többen olvasták, mert gyűrött a sarka. "

0 Not allowed!
    Szerintem van rá lehetőség, hogy ha van is az embernek egy ilyen komoly csomagja összekészítve, akkor havonta egyszer szétpakolja, átnézi, ruhákat kimossa, felszerelést másként hajtja, pihenteti, stb. Nem kötelező annak évekig rohadni a szekrényben. A felkészülés része, hogy rendszeresen ellenőrzöm a felszerelésemet. Természetesen így is előfordulhat, hogy valami tönkremegy állásába. De ez minden dologgal előfordulhat. Például a ketchup is megromlik a hűtőben, ha sokáig nem nézel rá. Akkor most ne vegyek ketchupot? Az anyagelfáradás benne van a pakliban. Ezeket az eszközöket cserélni kell. A prepperkedés a készletezés és a viszonylag drága, de normál körülmények között felesleges felszerelés miatt soha nem volt egy gazdaságos dolog. De a prepperkedés lényege, hogy olyanra készülünk, ami jelenleg nincs, de elképzelhető, hogy lesz. Ezt úgy egyszerűsíthetném le, hogy ha cipelsz magaddal folyton egy esernyőt, akkor az egy plusz teher a táskádban, és egy idő után el is gondolkodsz rajta, hogy kiteszed belőle. Aztán egyik nap elkap egy eső, előveszed és nem ázol szarrá. Talán kicsit nyomi lesz az ernyő, mert hónapokig állt a táskádban és mindent rá pakoltál. De lám, eljött az idő, mikor előnyt adott neked. Ez a prepperkedés.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Laci Hozzászólás megtekintése
    Hali .
    Ez nincs meg bescennelve ?
    "A lépcsőházunkba a faliújságra kitettem fél éve egy tájékoztató füzetet, amit a PV parancsnokság adott ki vészhelyzeti felkészülésre. Remélem többen olvasták, mert gyűrött a sarka. "
    Nincs, de majd beszkennelem.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    http://www.scribd.com/doc/135325578/PV
    Feltöltöttem, tulajdonképpen ugyanaz, mint amiről beszéltem.

Mi a véleményetek?

Senior Member Grafitos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Borsod&BP
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Sgtmaj.Prepper Hozzászólás megtekintése
    Szerintem van rá lehetőség, hogy ha van is az embernek egy ilyen komoly csomagja összekészítve, akkor havonta egyszer szétpakolja, átnézi, ruhákat kimossa, felszerelést másként hajtja, pihenteti, stb. Nem kötelező annak évekig rohadni a szekrényben. A felkészülés része, hogy rendszeresen ellenőrzöm a felszerelésemet. Természetesen így is előfordulhat, hogy valami tönkremegy állásába. De ez minden dologgal előfordulhat. Például a ketchup is megromlik a hűtőben, ha sokáig nem nézel rá. Akkor most ne vegyek ketchupot? Az anyagelfáradás benne van a pakliban. Ezeket az eszközöket cserélni kell. A prepperkedés a készletezés és a viszonylag drága, de normál körülmények között felesleges felszerelés miatt soha nem volt egy gazdaságos dolog. De a prepperkedés lényege, hogy olyanra készülünk, ami jelenleg nincs, de elképzelhető, hogy lesz. Ezt úgy egyszerűsíthetném le, hogy ha cipelsz magaddal folyton egy esernyőt, akkor az egy plusz teher a táskádban, és egy idő után el is gondolkodsz rajta, hogy kiteszed belőle. Aztán egyik nap elkap egy eső, előveszed és nem ázol szarrá. Talán kicsit nyomi lesz az ernyő, mert hónapokig állt a táskádban és mindent rá pakoltál. De lám, eljött az idő, mikor előnyt adott neked. Ez a prepperkedés.
    Nekem van 1 Karrimor túrahátizsákom, amit kirándulásra és anyulátogatásra egyaránt használok..nincs duplázás, sőt 3in1, mert ez van kinevezve BOBnak is..
    Vannak benne fix felszerelések főként az oldalzsebekben, ezek a legfontosabbak és mindig velem jönnek. Így a zsák alapfelszereltséggel 2.75 kg..így áll a szekrényben "üresen". Gebasz esetén ruhák, iratok lóvé, és kaja a tetejére és go. Ezeket berakni nem tart tovább 5 percnél. Ismerem a zsákom kapacitását, mert gyakran használom. Bob kaja meg 1 helyen van.
    Az állandó felszerelést én is ellenőrzöm és kiegészítgetem.
    Ez nagyon fontos, mert ha gebasz esetén kezded el leporolni a zsákot és emlékezni mi van benne nem fog összejönni a sikeres menekülés. Lehet, h gyors lessz de lejárt, elfáradt, szemétbevaló dolgokat cipelni hülyeség. Időt kell rá szánni és kész!