Oldala 23 of 23 ElsőElső ... 13212223
Eredmény 221 to 228 of 228

Topic: Internetes hírek (számítástechnika, weboldalak)

Senior Member mmilan21's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 65
    Given: 94

1 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló TMIB Hozzászólás megtekintése
    Itt a technológiai robbanás, régen volt a filmes fényképezőgép, aztán a polaroid, de aztán bejött a digitális képkészítés. 320x240, ami szépen felfejlődött. Ma már bármelyik mobiltelefon vagy kamera tud 5 MP -es képet készíteni, vagy még nagyobbat. Komolyabb fényképezőgépek 12-16 Megapixeles képeket csípőből lőnek.

Tehát a kérdés:

Mi a francért van az, hogy a képmegosztókon 640x480-as méret van maximalizálva? Instagramon kis szar fotók, nagyítóval is alig lehet látni. Facebookra is mindenki apró fényképeket tölt fel. Rakás másik képmegosztón is ez a helyzet.

De még ahol esetleg lehetne is nagyobb fénykép feltöltve, ott is kis fotók vannak. De akkor mire jó a sok modern, nagy felbontású fényképezőgép/mobiltelefon/kamera?

640x480-as felbontás?? Annál még az S-VHS videokazetták is többet tud(t/n)ak.

Egyébként azért csinálják ezt, mert ilyen módon helyet spórolnak a képmegosztó funkcióval rendelkező oldalak. Amennyi képet egyesek feltöltenek, ez nem is csoda.

A Youtube is ront a videó minőségén. Hiába rakom fel mondjuk 10Mbit/s adatsebességgel az 1080p25 videót, ha a Yt rendszere letömöríti 7Mbit/s-ra. Mondjuk azért ez nem olyan drasztikus minőségvesztés, de azért észrevehető a különbség. Főleg ha nem a saját kamerám képe a nyersanyag, hanem egy jó minőségű 1080p BDrip mondjuk.

A már létező H.265, más néven HEVC kódolás elterjedés ezen fog majd javítani, csak akkor már a videoszerkesztőt is frissebbre kell cserélnem, ami támogatja ezt.

Néhány új képtömörítési eljárást a következő években fognak elkezdeni használni, ami szintén sokkal jobb minőséget fog nyújtani azonos fájlméretek mellett, mint a mostani JPG/PNG/BMP/GIF/stb. fájlformátumok és egyben tömörítési szabványok.

Amúgy egy kompakt videokamera bizonyos szempontokból még mindig jobb mint akár a csúcstelefonok több(most 3-nál tartanak éppen)kamerás rendszerei. Már csak a nagyobb szenzor/lencse méret és az állítható optika miatt is.
    Mondjuk ez más téma, de egy telefonos videón/fényképen szinte minden esetben látszik hogy telefonnal készült.

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló mmilan21 Hozzászólás megtekintése
    A már létező H.265, más néven HEVC kódolás elterjedés ezen fog majd javítani, csak akkor már a videoszerkesztőt is frissebbre kell cserélnem, ami támogatja ezt.
    Pontosítok.
    Most már inkább a jogdíjmentes AV1 formátum látszódik a befutónak, ami mögött a Google mellett sok más nagynevű cég is ott áll.
    A Chrome/Firefox böngészők béta változata már kísérleti jelleggel támogatja is és vannak kis teszt oldalak ilyen videókkal.
    A Youtube biztos át fog rá térni idővel, főleg azért mert jogdíjmentes(szemben a H.265-el) és mert az ő kezük is benne van a dologban. Illetve jobb tömörítést biztosít a H.265-höz képest.

Az AV1-nek állókép fájlformátuma is lesz, ami szintén jobb tömörítést kínál a jelenleg elérhető, oprendszerekbe épített megoldások(a fentebb említett fájlformátumok).

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 158
    Given: 281

0 Not allowed!
    Na ja, de közben 4K felbontásban mennek fel a videók Youtubra is. A vicc, hogy elvileg a 4K felbontást már nem is érzékeli az ember, mert a szeme képtelen rá. Tehát teljesen felesleges.

Én inkább arra tippelnék, hogy azért vannak kis képek, mert egyre többen mobilon neteznek és a kis mobiltelefon képernyőn elég a 640x480 is. Ahogy a kis iPaden is elég annyi. Aki meg asztali gépet használ vagy laptopot, az már nem is nagyon számít. Ahogy az oprendszereket is inkább telefonra és iPadra készítik, a normális PC gépeket meg egyre inkább próbálják kiszorítani.

Amúgy a gif videók meg automatikusan indulnak és 100 MB-osok. Szerintem a FB-on a hozzászólásoknál az összes feltöltött fotó is újra és újra felmegy.

Ebből gondolom hogy nem tárhely problémáról lehet szó, mert ha a 100 MB-os gifek felmennek, akkor egy fél MB-os fotó is felmehetne nagyobb képméretben.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 105
    Given: 5

0 Not allowed!
    Nem próbálják kiszorítani, hanem simán kiszorulnak a piacról. Egy átlag informatikai bolt ma elad havi 5 laptopot, 5 tabletet, 10 független okostelót, pc-ből meg egész évben 5-öt, azt is fanatikus gémereknek. Erre a gyártók is reagálnak, és áttérnek olyanra, aminek keletje van. Egyszerűen változnak az igények. Az én következő gépem is 11 colos laptop lesz, mert nincs értelme pc-t használnom, és a nagyobb kijelző sem kell (mondjuk kisebb sem).

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Na ja, de közben 4K felbontásban mennek fel a videók Youtubra is.
    Ez a jelenleg támogatott maximum felbontás, viszont a többségnek nincsen még hozzá 4K képes kamerája vagy éppen megjelenítője.
    Még csak épphogy elkezdtek beszivárogni a 4K-s videók a YT-ra, mint annak idején, 2012-ben a FullHD felbontásúak.

A vicc, hogy elvileg a 4K felbontást már nem is érzékeli az ember, mert a szeme képtelen rá. Tehát teljesen felesleges.
    Az nagyon nem mindegy hogy milyen képátlójú kijelzőn és milyen távolságból nézed azt a 4K-t.
    Egy "kis" 5-6-7 colos képátlójú telefonra szerintem is felesleges a 4K-s megjelenítő panel.
    Viszont egy 32 colos monitor esetében a 4K felbontás az ami már optimális. Videoszerkesztéshez is hasznos tud lenni az biztos.

Egyébként meg képes az emberi szem elvileg érzékelni ennél jóval több képpontot is, mivel az optikai felbontása 100 Megapixel fölött van. A 4K felbontás az úgy kb. 7 Megapixelt jelent.
    Inkább az a helyzet hogy a monitor pixeleit összemossa az emberi szem, ezért tűnik folytonosnak a kép.

Amikor megvettem a mostani monitoromat, ami kétszer akkora pixelsűrűséggel rendelkezik mint a korábbi, akkor észre vettem a különbséget és nemrégiben is, amikor megjavítottam a régit és ismét kipróbálhattam.

Amúgy a gif videók meg automatikusan indulnak és 100 MB-osok. Szerintem a FB-on a hozzászólásoknál az összes feltöltött fotó is újra és újra felmegy.
    FB-n például nálam nem indulnak el automatikusan a GIF videók. A többi helyen szinte mindenhol igen.

Ebből gondolom hogy nem tárhely problémáról lehet szó, mert ha a 100 MB-os gifek felmennek, akkor egy fél MB-os fotó is felmehetne nagyobb képméretben.
    Amúgy nekem jó minőségben szoktak felkerülni a képeim fb-ra - sőt másoknál is ezt tapasztaltam.
    Kicsit tömörít talán rajta a rendszer, de nem csökkenti le a felbontásukat ilyen nevetséges méretűre.

Szerintem a felhasználók töltik fel olyan alacsony felbontással azokat a képeket.
    Meg ott van a kényelem tényezője is. Minek készítenének plusz munkával egy jobb minőségű képet például a mémjeiknek egy 1080p Bluray forrásból, ha egyszer ott van a kicsit ugyan csúnyácska, de már kész alapanyag.
    Last edited by mmilan21; 09-14-2018 at 03:03 PM.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

1 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Dream_walker Hozzászólás megtekintése
    Nem próbálják kiszorítani, hanem simán kiszorulnak a piacról. Egy átlag informatikai bolt ma elad havi 5 laptopot, 5 tabletet, 10 független okostelót, pc-ből meg egész évben 5-öt, azt is fanatikus gémereknek. Erre a gyártók is reagálnak, és áttérnek olyanra, aminek keletje van. Egyszerűen változnak az igények. Az én következő gépem is 11 colos laptop lesz, mert nincs értelme pc-t használnom, és a nagyobb kijelző sem kell (mondjuk kisebb sem).
    Inkább trendiség megy, régen voltak PC reklámok, PC bannerek, ma már csak a mobiltelefon megy, meg az iPad. A gyártóknak kényelmesebb mobilt eladni, és a trükközés miatt gyorsan el is avulnak, a profit is jóval magasabb, és egy PC legyártása több anyagköltséggel is jár. Tehát gyártsunk mobilt, gyorsan elavulót, eszméletlen összegekért, és reklámozzuk orrba-szájba. Igaz hogy gúvadhat a felhasználó szeme a kis képernyő miatt, de nem számít. Meg van adva hogy mi a "menő", mondjuk ez már régen is úgy volt. Emlékszem hogy még 1999 környékén ilyen cicegő csipogó mobilok voltak, röhej volt az egész, mégis mindenki azt bizergálta a diszkó előtt. "milyen csengőhangod van?" - "Küldd már át!" - "Mi a számod?" , "Csörgess már meg!". Én meg néztem hogy te jó ég, itt vagyunk egy szórakozóhelyen, szól a zene, lehetne táncolni, lehetne itt kint beszélgetni, erre mind a mobiljával tököl. Nekem még akkor se volt amikor már mindenki másnak igen.

Szerintem most is ez megy. De vissza lehetne hozni az asztali gépeket és laptopokat, csak a gyártóknak kényelmesebb és olcsóbb az elavuló mobilt és a gyenge iPadot legyártani, mint az izmos PC-t.

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Nekem nagy monitorom van, de 4k-val nem is szoktam nézni semmit. Sőt, van 4k-s kamerám, de nem tudom hogy készítettem-e vele 4k-s videót. Állati nagy helyet foglal, nincs az az atomerőmű ami elfuttatja a videószerkesztőt olyan felbontásnál, meg ki az akinek olyan gyors és korlátlan Internete van hogy 4k-val tudja nézni a videókat Youtubeon?

A monitorom is olyan hogy távol kell lennem hogy belássam, de akkor meg persze a felbontás nem igazán érződik. Meg az emberek felének szemüvege is van, rossz szemmel meg meg se lehet mondani hogy 1080p, vagy 4k. Mikor gyors netem volt, én akkor is 720p-vel néztem a videókat, hiába volt már 1080p alapból. Szemüveggel nem igazán érződik a különbség. De még jó szemmel sem.

Itt egy cikk:

https://www.nbcnews.com/technology/e...ion-2D11691618

A lényege:

"A szakértők egyetértenek: a technika-fanatikusok megőrülnek az élesebb felbontásért és extrát is fizetnek, de sokszor úgy, hogy a több pixelt már már nem is tudja érzékelni a szemük... A pixelek száma megnégyszereződött a 4K TV-ken, de a szakértők azt mondják hogy a legtöbb esetben az emberi szem nem is tudja érzékelni a különbséget."

"Experts agree: tech fans crazy for sharper resolution are sometimes paying for more pixels than their eyes can actually see. ... The number of pixels is quadrupled for 4K TVs, but experts say that in most cases, the human eye cannot even perceive the difference.- Dec 15, 2013"

Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Bács-Kiskun megye
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

1 Not allowed!
    Nekem nagy monitorom van, de 4k-val nem is szoktam nézni semmit. Sőt, van 4k-s kamerám, de nem tudom hogy készítettem-e vele 4k-s videót. Állati nagy helyet foglal, nincs az az atomerőmű ami elfuttatja a videószerkesztőt olyan felbontásnál, meg ki az akinek olyan gyors és korlátlan Internete van hogy 4k-val tudja nézni a videókat Youtubeon?

A monitorom is olyan hogy távol kell lennem hogy belássam, de akkor meg persze a felbontás nem igazán érződik. Meg az emberek felének szemüvege is van, rossz szemmel meg meg se lehet mondani hogy 1080p, vagy 4k. Mikor gyors netem volt, én akkor is 720p-vel néztem a videókat, hiába volt már 1080p alapból. Szemüveggel nem igazán érződik a különbség. De még jó szemmel sem.

Itt egy cikk:

https://www.nbcnews.com/technology/e...ion-2D11691618

A lényege:

"A szakértők egyetértenek: a technika-fanatikusok megőrülnek az élesebb felbontásért és extrát is fizetnek, de sokszor úgy, hogy a több pixelt már már nem is tudja érzékelni a szemük... A pixelek száma megnégyszereződött a 4K TV-ken, de a szakértők azt mondják hogy a legtöbb esetben az emberi szem nem is tudja érzékelni a különbséget."

"Experts agree: tech fans crazy for sharper resolution are sometimes paying for more pixels than their eyes can actually see. ... The number of pixels is quadrupled for 4K TVs, but experts say that in most cases, the human eye cannot even perceive the difference.- Dec 15, 2013"

Nekem a netem elég bőven a 4K felbontású yt videókhoz, de amíg nincsen ilyen monitorom, addig nem fogom használni mert nem sok értelme van és még nem egészen hatékony a hardveres gyorsítása.

A jelenlegi gépemnél is úgy van, hogy a videoszerkesztőben alacsonyra felbontásra van állítva az előnézeti kép minősége, hogy még simán fusson, mert egyébként akad a 7 éves AMD processzor architektúra miatt.
    4K videót renderelni rémálom lenne, mert a FHD-nál is 5-8 szoros idővel kell számolnom beállításoktól függően. Ráadásul még túl is van hajtva egy picit a processzor, új hűtőblokk rajta, meg a Win7-nek is XP szintűre van lefaragva a gépigénye. A lehető legtöbbet igyekszem kihozni a már korosodó, de még megbízható gépemből.

Még mindig azt mondom, hogy az nem mindegy hogy milyen messziről nézed a monitort és az is számít, hogy szemüveges vagy-e. Azon belül hogy távol vagy közellátó vagy és hogy milyen szemüvegen keresztül nézed a monitort. Egy 40-50-60 colos TV-t rendszerint 2-3-4 méteres távolságból szoktak nézni, míg én a saját 22 colos FHD monitoromat 50-80 cm-ről(attól függően hogy mit csinálok éppen rajta) szoktam nézni, mások még közelebbről szokták a sajátjukat.

A pixeleket itt már nem látom, mint ahogy az a régi monitoromnál volt az tapasztalható, ha egy kicsit is rákoncentráltam. Ennek a monitornak kb. 110 PPI(Pixel Per Inch) a képpontsűrűsége, míg egy mostani okostelefonnál már 400 PPI felett vannak egyre inkább, ami már tényleg overkill kategória, ha egyszer 30-40 centiméterekről nézik átlagosan a felhasználók a mobiljuk képernyőjét. Ezt meg tudtam figyelni rendesen, mert mindenhol ezt látni.

Egyébként nem csak a nagyobb felbontásért vannak megőrülve például a PC fronton a hardcore játékosok, hanem hogy minél nagyobb képfrissítési aránya (Hz) és minél alacsonyabb bemeneti késleltetése (ms) legyen a monitornak.