Oldala 3 of 26 ElsőElső 1234513 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 21 to 30 of 259

Topic: CB rádiózás

Senior Member Salmo's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Pestűl négy fertályóra járásra délre.....
    Tetszik adás
    403
    287 tetsziket kapott 139.topicban
    Tudom ez nem szavazás ( és nem is savazás ) a CB technikáról, de Fixy mondott nagyon okosat a PMR rádiók mobilitásával kapcsolatban.
    Mert egy nem szabvány PMR rádió a maga 4 W kimenőjével egészen jól szól, és csak 30 dkg. Ha teszel rá egy nagoya 771-et, vagy 773-at már a 3 dBi nyereséggel rögtön dupláztad az elméleti kimenődet. Ha meg van egy koax kolineár ami szállítás közben egészen kis súly, de ha használni szeretnéd, akkor pár perc alatt lehet mobil antenna állványt szerkeszteni hozzá, plusz egy-két watt. Innen meg már egy lépés hogy egy 7 elemes carant Yagit viszel magaddal. ( nem találom az oldalt, de egy PMR rádiós srác nagyon praktikus tokot készített hozzá PVC csőből)

Azzal meg már lehet elégkomoly távolságú DX-eket csinálni.
    Last edited by Salmo; 01-08-2014 at 03:01 PM.

2. The Following 2 Users Say Thank You to Salmo For This Useful Post:

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Tetszik adás
    4,527
    1,164 tetsziket kapott 763.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló Vietnamiveteran Hozzászólás megtekintése
    ha kell erről fel tudom tölteni a rádiókat üzemeltető aksikat , én is inkább az áram nélküli világra készülök .

Csatolmány 1242
    Huhh, szép cucc. Nekem is nagy álmom egy szélkerék (Canstein vawt).

Senior Member A. L. Ias's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    537 tetsziket kapott 323.topicban
    Blog Entries
    4
    Látom eléggé megosztja a tábort használt frekvenciatartomány kérdése.

Én továbbra is azt vallom, hogy legyen meg a cél, és ahhoz válasszunk eszközt. Kommunikálni bármelyik eszköz jó, csak legyen az éterben akivel ezt meg tudjuk tenni.

A CB-s életről nincs sok ismeretem, nem használok olyan eszközt. De ezek után már kíváncsian várom fórumtársunk állomásának beüzemelését! Lehet én tévedek és pezsgő élet van 27MHz-is. És akkor lehet én is beüzemelek egy CB állomást otthonra.

A felvetett gondolatokra kitérve. Ha egy CB-rádió elüzemel pár napot autó akkuról, akkor azt meg tudja tenni egy pmr rádió is. Nem a frekvencia, hanem az adóteljesítmény eszi az Ampereket.

Az állomás lefedettsége is inkább adóteljesítmény és és antenna kérdése, mint a frekvenciatartományé. Egy szabályosan üzemelő CB jobb, mint egy szabályosan üzemelő pmr, de ugye ez a legritkábban előforduló eset.

Ha pedig az illegalitás talajára lépünk, akkor mindegy, hogy egy 25W-os Grand vagy egy 25W-os gm300 kerül lefoglalásra. Mind a kettő HAM rádiónak minősül, mindkettő üzemeltetéséhez vizsga szükséges.

Az utánégetőt pedig bírni kell az antennának és a kábeleknek is, különben tényleg égés lesz.

A készülékek számáról. Lehet, hogy sokkal több CB antennát látni a házak tetején, mint UHF-VHF antennát. Ez részben azért van, mert jó nagy és könnyű észrevenni, részben azért, mert az antenna nem ér annyit, amennyiért leszerelnék, és részben tényleg azért, mert használják.
    Én jelenleg egy kézirádiót használok a gyárinál nagyobb nyereségű antennával. A következő fejlesztésem egy mágnestalp lesz egy 1m-es antennával ami mind az autóban, mind otthon (panellakás 8. emelet) a klíma kültéri egységének tetején jó szolgálatot fog tenni. Végül egy Yagi antenna forgathatóan (már amennyire a lehetőségek engedik). Sokan rádióznak hasonló felszereléssel. De ez nem kiabál olyan messziről, mint egy penetrátor.
    Sok polcon, garázsban, sufniban ott lehet a CB. De azok 20-30 éves készülékek. Mennyi abból a működőképes? És mennyi bírná az újból beüzemelést? Amikor a BM átállt a TETRA rendszerre, sok VHF rádió került a piacra és generációváltás miatt sok UHF-es ipari rádió is magánkézben van. Nem beszélve a Kínából érkező "pmr" rádiókról. Ezek számét csak becsülni lehet, de ha a használtcikk piacon eladó darabszámokat hasonlítjuk össze, akkor nagyságrendekkel több, mint CB.

Végezetül, én támogatom a CB-s QTH kiépítését, ha ahhoz van kedved! Vágj bele, szerezz tapasztalatot! Lehet többen utánad csábulnak (köztük én is)! Sok sikert!

Senior Member Vietnamiveteran's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    494
    658 tetsziket kapott 252.topicban
    Köszi a dicséretet , sok munkám van benn , és folyamatosan fejlesztem , célom,hogy ha jön a nagy badabumm akkor az alapvető elektromos eszközöket ,még ha időszakosan is de működtetni tudjam.
    Bocs az offért de mégiscsak kapcsolódik mert energia kell mindenhez amiről eddig beszéltünk. Ha van ilyen topic akkor ott szívesen beszélgetek a szélgenerátorozásról .

6. The Following 2 Users Say Thank You to Vietnamiveteran For This Useful Post:

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    494
    Azért vegyük figyelembe ha beüt egy katasztrófahelyzet a családtagjainkkal való kommunikációnak fontos szerepe van. Nekem még a tavalyi nagy hófúvásokkor is nagyon nagy segítség volt ,hogy ha elindultam autóval a párommal folyamatosan tudtam tartani a kapcsolatot rádión, és én is nyugodtabban mentem el otthonról mert tudtam ,hogy ha bármi történik otthon azonnal rám tud szólni rádión .Persze van mobil is de ismerjük a mobilok korlátait , ha baj van az lesz az első ami használhatatlanná válik a túlterheltség miatt , vagy az adótornyok áramellátási problémája miatt .Ehhez nem kell ,hogy világvége legyen elég egy földrengés, komolyabb áramkimaradás ,terrorcselekmény vagy egyéb olyan általános pánikra okot adó esemény ahol az emberek egyből a mobil után nyúlnak. A rádió vagy saját aksiról vagy az autó aksijáról üzemel ezeket akkor is tudom használni ha pillanatnyilag teljes áramkimaradás van . Szóval minden becsületes túlélőnek szüksége lesz rádióra kivéve a lone wolfokat

8. The Following 3 Users Say Thank You to Vietnamiveteran For This Useful Post:

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    Blog Entries
    4
    ... A rádió vagy saját aksiról vagy az autó aksijáról üzemel ezeket akkor is tudom használni ha pillanatnyilag teljes áramkimaradás van . Szóval minden becsületes túlélőnek szüksége lesz rádióra kivéve a lone wolfokat
    Egy apró megjegyzés. Azt írtad pmr és amatőr frekik vannak felprogramozva a rádiókon. Én elgondolkoznék egy "vészfrekvencián is". Nem túl legális, de roppant praktikus. Ha nagy lesz a gebasz az éter is hamar megtelik. az a 8 pmr freki könnyen megtelik. Nem árt egy olyan szabad sáv ahol rajtatok kívül nincs más.

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    494
    az 1,es és 2-es programhely így van beállítva , aki programozta nekem azt mondta ,hogy ezek a készülékek gyárilag tudják a kódolt csatornát .

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    0
    Blog Entries
    4
    az 1,es és 2-es programhely így van beállítva , aki programozta nekem azt mondta ,hogy ezek a készülékek gyárilag tudják a kódolt csatornát .
    Akkor nem is szóltam semmit. Bár érdekel mi lehet az a kódolt csatorna. A rádióadást elvileg nem kódolják, bárki hallhatja és értheti. Én inkább szelektív zajzárnak gondolom. Azaz csak annak az forgalmazását hallod, aki az adás elején a készülékben beállított kódot is sugározza (automatikusan). De ettől egy másik, a közelben lévő, ugyanazon a frekvencián forgalmazó rádió belezavarhat, érthetetlenné, szakadozottá teheti az adást. Bár a gm300 kellő kimenő teljesítménnyel rendelkezik, hogy elnyomja a többi adót. Ezért utaltam arra, hogy kellhet egy szabad freki, pl. a "sivatagi hegyimentők" frekvenciatartományából, ott más amatőr nem fog adni és csak a frekvenciagazdát zavarja. Ebben az esetben panasszal élhet a hatóságnál, aki ha ki tudja deríteni ki használta illegálisan a frekvenciát, jól meg is bírságolhatja.

(Itt offtopik, de a merci motoros UAZ-ról írhatnál bővebben a gépjárműves topikban)

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    494
    Okés holnap kitárgyaljuk az UAZ -témát

Senior Member Salmo's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Pestűl négy fertályóra járásra délre.....
    Tetszik adás
    403
    287 tetsziket kapott 139.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló A. L. Ias Hozzászólás megtekintése
    Ebben az esetben panasszal élhet a hatóságnál, aki ha ki tudja deríteni ki használta illegálisan a frekvenciát, jól meg is bírságolhatja.
    Nem tudom, Ti milyen fórumon írogattok de ha kicsit SHTF helyzetbe tesszük a fentieket akkor példának okáért :
    a BKV 4-6 villamos és a remiz közötti freki a 451.8375 Mhz. Ha azonban nincs áram nem megy a villamos, akkor szerintem
    nem fognak nyekegni a villamos vezetők, hogy valaki belerondít a frekibe...

Szóval komolyra fordítva, egy "helyzetben" pont nem zavarna milyen frekit is használok rádió kommunikációra