Oldala 2 of 6 ElsőElső 1234 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 11 to 20 of 53

Topic: WC

Senior Member fater.lajos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Tetszik adás
    231
    475 tetsziket kapott 280.topicban
    Ez az alomszék a spanyolviasz feltalálása.

Nagyanyámnak volt egy nachtkastnija (éjjeli szekrény) az ágy mellett. Ha pontosan kell megnevezni, akkor éjjeliedény (bili) tartó szekrény. Ez fából volt és gondos asztalosmunkával jól záródóra és a bútorokkal harmonizálóra volt elkészítve. Benne egy zománcozott bili volt, a saját zománcozott fedelével. Szegényebb helyeken ez az ágy alá került, de mindig fedővel.

Az általad feltett leírásban én a rozsdamentes acél vödröt pazarlásnak tartom. Az meg lúzerség, hogy sehol nem említi, hogy nedvességálló rétegeltlemezt kell ilyen holmihoz használni.

Szóval komám, megint találtunk egy szobabarkácsoló, okostolyás tanácsadót...

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Tetszik adás
    4,590
    1,171 tetsziket kapott 767.topicban
    Néhol tényleg szenzációs újdonságként adják elő ezt és más régi praktikus dolgokat .

Senior Member Salmo's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Pestűl négy fertályóra járásra délre.....
    Tetszik adás
    421
    295 tetsziket kapott 142.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló fater.lajos Hozzászólás megtekintése

Nagyanyámnak volt egy nachtkastnija (éjjeli szekrény) az ágy mellett. Ha pontosan kell megnevezni, akkor éjjeliedény (bili) tartó szekrény. Ez fából volt és gondos asztalosmunkával jól záródóra és a bútorokkal harmonizálóra volt elkészítve. Benne egy zománcozott bili volt, a saját zománcozott fedelével. Szegényebb helyeken ez az ágy alá került, de mindig fedővel.
    .
    Csak, hogy egy kicsit helyére tegyük ezt az alomszék dolgot.....

Azt gondolom, hogy egy ilyen szobai bilibe ürített renyhe béltartalom, reggelre elég penetráns szagot eredményezett a fedő ellenére is.
    Az alomszék arról szól, hogy egy nagy szén tartalmú szerves anyag ( faforgács, fűrészpor, szeletelt papír, darált szalma, törek stb) felveszi a magas nitrogén tartalmú széklet bomló anyagait. Mivel a laza szerkezet aerob, így kevésbé tudnak az alapvetően anaerob patogén baktériumok felszaporodni, így maga a kevert végeredmény könnyebben, biztonságosabban komposztálható/komposztba keverhető. Skandináviában ma már nem nagyon építenek vizes öblítésű wc-t új családi házba. Igaz ott komoly nagyméretű szerkezetek vannak, amiben a komposztálódás nagyrésze lezajlik addigra, mire az egész tartályt üríteni kell.
    Last edited by Salmo; 01-26-2014 at 09:25 PM.

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Tetszik adás
    231
    Csak, hogy egy kicsit helyére tegyük ezt az alomszék dolgot.....

A bilibe mindezt bele lehet tenni. A régi megoldások nem voltak rosszak. Az éjjeli szekrény az asztalos mester meg úgy csinálta meg, hogy az ajtó jól zárt. Belül nem volt rózsa illatú, de kimosták ecetes vízzel, és elment minden szag. Szóval ük és nagyanyáink nem voltak penetráns szagot árasztóak.
    A különbség annyi volt, hogy ők nem a lakásban komposztáltak, hanem kint a pöcegödörben, trágyadombon. Környezetkímélő módon azt érlelték, és a végén szerves trágyaként kiszórták.

A patogenitást (megbetegítő képesség) vizsgálni elég zűrös dolog abban, amit te úgy használsz fel, kezelsz, hogy nem kívánod abban a formában elfogyasztani. A fertőzés létrejöhet érintkezéssel, táplálékkal, levegő vagy víz útján. A kerti föld is lehet patogén, főleg akkor ha megeszed. A talajlakó baktériumok egy jelentős része úgy megbetegíthet.

Szóval szerintem az alomszék a bili éjjeliszekrény kombó újrafogalmazása egy új designban.

Senior Member Salmo's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Pestűl négy fertályóra járásra délre.....
    Tetszik adás
    421
    295 tetsziket kapott 142.topicban
    Kedves Lajos !

Nem azt mondtam, hogy a bilibe szarást nem lehetett relatíve kultúráltan megoldani, hanem azt, hogy nem ugyanaz a két dolog.
    - Trágyadomb, pottyantós budi : anareob rothadás, erjedés
    - Komposzhalom/komposzt wc: aerob humifikálódás

Felhasználhatóság szempontjából, mindenképpen a második a hasznosabb. ( én sem magamtól vagyok okos, javaslom olvasgatni
    Elanie Ingham Dr-t a téma legelismertebb mikrobiologusát )

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Tetszik adás
    231
    Kedves Salmo!

Elanie Ingham egy tudós amerikából, aki a nagy komposzt vitában az aerob oldalon áll. Ismert, figura a szakmában, sajnos publikációi csak angolul vannak.
    A tudós komposzt-szakértők a komposztálás aerob vagy anaerob módjáról, hogy melyik a jobb, legalább ötven éve vitatkoznak. És mind a két oldalon nagyon nagy nevek sorakoztak fel.

Technikai kérdés: A trágyadombban, vagy komposzthalomban a szakirodalom szerint is egyszerre van jelen a két biológiai folyamat. A magban anaerob, a felszínen aerob. Tetejében ezeket át is szokták forgatni...

Terminológiai dolog: A szennyvíz kezelése során,anaerob rothadásról beszél a szakma. Így szerintem egyik helyen rothadás, erjedésről beszélni, másutt meg humifikálódást említeni hiba. Szóval, szerintem van aerob és anaerob humifikálódás. Amit időnként a köznyelv, egyes szakmák másnak is hívnak... Tudod, a férj szerint a gyümölcscefre pálinknak erjed, az asszony szerint meg rohad, de főleg akkor, amikor a levegőztetés érdekében kevergetik. Kész káosz...

Senior Member BragBOL's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Oct 2013
    Tetszik adás
    189
    236 tetsziket kapott 146.topicban
    Nem vitatkozni kell hanem meg kell figyelni a természetet!
    Szerintem a természetben az aerob folyamatok vannak túlsúlyban!
    Az állatok nem trágyadombot szarnak, s nem is a folyóba szarnak a higiénia jegyében!
    Kis halmokat hagynak maguk után szétszórva, amikbe hamar belepetéznek a rovarok és széthordják, esélye sincs az levegőhiány kialakulásának ilyen kis méretekben!

Én is jobban szeretem a felületi komposztálást mert a komposzthalmot nem sikerül megfelelően levegőssé tennem, mert egy fűnyírás után nem tudom mivel vegyíteni a nyiradékot!

A növényvilágban sincs sok esélye hogy hatalmas halmok keletkezzenek, csak mostanában az épített világban.
    Last edited by BragBOL; 01-31-2014 at 11:49 AM.

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Tetszik adás
    231
    A természet egyszerre aerob és anaerob folyamatokkal dolgozik. A tehén csinál egy palacsintát. A legelő füvét befedi, alul megindul az anaerob komposztálódás nagy hőképződéssel. Ki is irtódik alatta a fű. Felül aerob komposztálódás megy végbe, ebbe besegít az eső a nap és a szél. Mire a természet eltünteti a kérődző nyomát, a két folyamat hatására megújul a legelő.

Senior Member BragBOL's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Oct 2013
    Tetszik adás
    189
    236 tetsziket kapott 146.topicban
    Ne feledd a rovarokat, a legyek rögtön beköpik, hamarosan nyüvektől fog hemzsegni és ottvannak a pajorok, ezek úgy átdolgozzák, szellőztetik a lepényt, hogy mikroszkóppal keresheted benne az anaerob bacikat!

Nem vagyok biológus, és nem is láttam sokat, de szerintem így van

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Tetszik adás
    231
    Nem írok nektek ez ügyben több dolgot. Nem tudlak rávenni titeket, hogy nézzétek meg a másik oldal igazságát is...