Oldala 1 of 9 123 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 89

Topic: Házi bor készítése

Senior Member fater.lajos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up
    Received: 18
    Given: 1

0 Not allowed!

Házi bor készítése

Ezt a cikket ma találtam. http://www.origo.hu/tafelspicc/techn..._campaign=sec#

Az a vicc, hogy amikor börtönben dolgoztam, többször koboztak el ilyet. S, nekem a mai napig eszembe sem jutott, hogy az általam is ismert receptet megosszam veletek.
    Fontos! Konzervből és befőttből szinte soha sem erjed meg, mivel azokban van befőtt tartósító, azaz élesztőgomba gátló/ölő szer.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 130
    Given: 6

0 Not allowed!
    Ez a téma röhejes (nem a fórumtéma, hanem amit a honlaposok művelnek ). Ilyen sufnituninggal is akár, de egy mezei átlagember kategóriákkal jobb borokat tud csinálni, mint ez. Az első (tucatnyi) az alig fogja meghaladni a közepesen sz.r szintet, de utána már meglesz a gyakorlat.
    Párezer forintos beruházás két mustosballon, élesztő, kotyogó, meg egy gumicső a lefejtéshez.
    Amúgy ha valaki olcsóságot tervez, érdemes körbenézni a piacokon, régebben ilyen nem volt (mert ment a kukába), de most már az úgynevezett cefrének való gyümölcsöt is olcsóér' el lehet vinni, nem kell konzervvel meg befőttel játszani.

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 186
    Given: 325

0 Not allowed!
    Tényleg, ha az baj ha pálinkát főz valaki, akkor hogy lehet hogy a bor az nem akkora probléma? Mind a kettő alkohol.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Egyrészt a bort sem lehet csak úgy értékesíteni, hiszen jövedéki termék az is, másrészt azért a borkészítés az nagyságrendekkel elterjedtebb, mint a pálinkafőzés, egyszerűen lehetetlen lenne leszabályozni.

Másrészt ez a kettős mérce kiválóan jelzi a törvényhozás dilettantizmusának elszomorítóan alacsony szintjét, mert hát ilyen garnitúrától mit várhatna az ember.

Senior Member A. L. Ias's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 1
    Given: 0

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Tulelo Hozzászólás megtekintése
    Tényleg, ha az baj ha pálinkát főz valaki, akkor hogy lehet hogy a bor az nem akkora probléma? Mind a kettő alkohol.
    Az EU-s topikban, a pálinkafőzésnél már szóba került. A bor más kategóriába esik. Az nem etil alkohol, hanem erjesztett alkohol, azon belül is a bor kategóriába esik. Ezt még tovább részletezik habzó és nem habzó bor borokra. Ezekre is van jövedéki adó, és lehet(ett) kérni adókedvezményt kérni. Általában meg is kapták, mert kölcsönös érdek volt megadni, hogy ők is kapjanak. De a nagy pincészetek ezen kategória után is fizetik a jövedéki adót. Elvileg minden kereskedelmi forgalomba kerülő palackon van borzárjegy.

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Célom a topikkal nem a vita generálása, meg a jogszabályok vizsgálata volt. Ez az egész a túlélésről szól.
    Zűrös időkben az ember azt fogyasztja amit elő tud állítani.
    Hogy az élesztőnél maradjunk, tudsz kenyeret csinálni, meg sört, meg bort meg pálinkát, sőt kovászos uborkát. Sőt azt is tudom, hogy a természetben hol kell élesztőt keresni. Az élesztő a természet egyik legnagyobb csodája.
    Az újságcsinálókat én sem kedvelem, de amit leírt az működik. Javaslom, mindenki próbálja ki. Ha megszűröd sokkal jobban néz ki. Az íze megjárja, van olyan jó mint a bolti pet palackos. S bizony jobb, mert tudom miből van.
    Tudom azt is hogy ami készül az nem bor. Nem szőlőből van. Igaz a francia Calvados sem bor, ők almabornak hívják, nálunk a bortörvény miatt azt sem tudom hogyan kell...

Senior.Member fisligery's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fater.lajos Hozzászólás megtekintése
    Célom a topikkal nem a vita generálása, meg a jogszabályok vizsgálata volt. Ez az egész a túlélésről szól.
    [B]Sőt azt is tudom, hogy a természetben hol kell élesztőt keresni.
    Ezt le tudnád írni

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fater.lajos Hozzászólás megtekintése
    Zűrös időkben az ember azt fogyasztja amit elő tud állítani.
    Hogy az élesztőnél maradjunk, tudsz kenyeret csinálni, meg sört, meg bort meg pálinkát, sőt kovászos uborkát. Sőt azt is tudom, hogy a természetben hol kell élesztőt keresni. Az élesztő a természet egyik legnagyobb csodája.
    Az újságcsinálókat én sem kedvelem, de amit leírt az működik. Javaslom, mindenki próbálja ki. Ha megszűröd sokkal jobban néz ki. Az íze megjárja, van olyan jó mint a bolti pet palackos. S bizony jobb, mert tudom miből van.
    Tudom azt is hogy ami készül az nem bor. Nem szőlőből van. Igaz a francia Calvados sem bor, ők almabornak hívják, nálunk a bortörvény miatt azt sem tudom hogyan kell...
    Én sem kötekedésből írtam, de túlélési helyzetben is van bőven jobb alternatíva ennél. Ahol van idő meg cucc egy ilyent elkészíteni, ott van lehetőség rendesre is. A táfelspicc egy tipikusan origós (majdnem blikk szintű bulvár) aloldal, ahol az ilyen borzalmas dolgokat is egyedi különlegességként tálalják, mert erre van igény sajna.

Az meg, hogy nem bor, hát, ez megintcsak a törvényhozást minősíti, hogy csont nélkül beszopták a borsznobok hülyeségeit, hogy csak a szőlőből készülő italt nevezik bornak. Ez csupán azóta van így, mióta léteik az a jelenség, hogy borsznob. 50 éve talán, nem hiszem, hogy sokkal több. Előtte (meg amúgy a valóságban ma is) bornak az erjesztett, szűrt, derített italokat nevezték, teljesen mindegy, hogy szőlőből, gyümölcsből, krumpliból vagy takonyból készül, az elérhető hozzávalók függvényében.
    A gyakorlati alkoholosztályozás rendkívül egyszerű, vannak a főzött italok (sör), az erjesztettek (bor), és a lepároltak (pálinka), meg ezek keverékei (likőrök).

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fisligery Hozzászólás megtekintése
    Ezt le tudnád írni

Természetesen!

Minden erdőben parkerdőben gyomként ott él a komló. Az emberek meg észre sem veszik. Vegyél egy olcsó, használt Jávorka Csapodi féle Kis növény határozót, s az tele van rácsodálkozni való növénnyel.

A növénynek kis apró toboza, toboz szerű képlete van. Ezt szedd le, szárazon törd össze és ez mehet a kovászba. Levegőn tartva néhány nap alatt kész a kenyérbe is jó kovász. Egyébként a levegő is tele van különféle élesztőgombákkal. Ezért tud megkelni a kenyértészta élesztő nélkül is, forr ki a cefre és a must. A kovászos uborkánál meg a kenyérben lévő élesztő kezd el dolgozni. Ez az elve a börtönbornak is.

És mivel mindenütt más és más élesztőgomba fajok vannak, mindenütt más és más a dolgok íze. A tenyésztett törzseknél lehet biztosítani az egyenletességet.

Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Dream_walker Hozzászólás megtekintése
    Én sem kötekedésből írtam, de túlélési helyzetben is van bőven jobb alternatíva ennél. Ahol van idő meg cucc egy ilyent elkészíteni, ott van lehetőség rendesre is. A táfelspicc egy tipikusan origós (majdnem blikk szintű bulvár) aloldal, ahol az ilyen borzalmas dolgokat is egyedi különlegességként tálalják, mert erre van igény sajna.
    Az említett újságot nem ismerem, de murcit azt ittam már. Ez a kenyeres almabor ahhoz képest pompás és egészséges ital. Lehet, jövőre ez lesz a trendi innivaló, mert bio és zavaros. Tíz éve a szűretlen sört sem lehetett volna eladni...