Oldala 3 of 9 ElsőElső 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 21 to 30 of 89

Topic: Házi bor készítése

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 160
    Given: 8

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Mizu Hozzászólás megtekintése
    Így egy 6 ezrelék savtartalmú 11% alkoholtartalmú , kellemesen édeskés-savanykás bort kapunk.
    Ha valaki a szárazabb borokat kedveli, az két részletben literenként 15 dkg cukrot adjon hozzá.
    Az, hogy a bor száraz lesz, vagy édes, nem az induló cukortartalmától függ, illetve nem közvetlenül.
    Egy bor akkor marad édes, ha viszonylag hamar megállítják az erjedését, és az élesztők nem tudják alkohollá bontani a cukrokat. Ekkor általában az alkoholfok is kevesebb 1-2 százalékkal.
    A száraz boroknál az erjedést hagyják végigmenni, hogy a lehető legtöbb cukor alkohollá alakuljon. Az erjesztő mikroorganizmusok kb. 17-18 százalékig bírják az alkoholt, utána pusztulnak csak el. Alapesetben a hétköznapi mustok nem tartalmaznak annyi cukrot, hogy ilyen erősre erjedjenek.
    Így dióhéjban ennyi a titok nyitja

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Oakland Hozzászólás megtekintése
    Találtam egy bodzasör receptet.

Csatolmány 2783

A képen a tesztalany látható, állítólag 2 nap után leszűrve fogyasztható, 4,5 körüli alkoholtartalommal.
    Ha valóban jó, akkor felrakom a receptet.
    Hát, finomnak finom volt, de enyhe túlzásnak érzem a 4,5-ös alkoholtartalmat.
    Úgyhogy, folytatódik a kísérletezés...

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    projektB.jpg

B variáció, ugyanaz a recept, nagyobb kivitel, hosszabb (5 napos) erjedési idő. Bor változatban.

A recept:
    -10 tenyérnyi bodza virág
    -2 citrom leve és lehámozott héja
    -30 dkg cukor
    -1 kávéskanálnyi élesztő por (az eredetiben sörélesztőt javasol)
    -2,4 liter víz.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Nem kell öt nap. Tegnap a harmadik napon átfejtettem és meg is kóstoltam. Bodza pezsgő lett belőle, 6-7%-ra becsült alkoholtartalommal, kellemesen pezsegve, a száraz borokra emlékeztető ízzel. Úgyhogy átfejtettem, ledugaszoltam és a hűtőbe tettem a maradékot.
    Bátran ajánlom mindenkinek a receptet. A gézlapra fordítva ráhelyeztem a kupakot az erjedés időszakában és naponta egyszer megforgattam az üveget, az elején pedig meleg vízzel öntöttem fel az élesztő beindítása miatt.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Készül a fügebor.
    Fotó1822.jpg

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Az egyik nagy üveg teljesen letisztult, teljesen bor jellegű lett.
    Átszűrtem szűrőn, utána vásznon. Hagytam megnyugodni egy-két órát.
    Megkóstoltam vacsora után. Öt kétdecis pohárral ittam. Itatja magát a mocsok.
    Következő képem: csipog az ébresztőm reggel...
    Állíthatom, hogy van alkohol tartalma...
    A feleségem negyed órát röhögött rajtam reggel...

A recept:
    -3 literes üvegben
    -1kg szeletelt füge
    -0,75 kg kristály cukor
    -mk porélesztő
    -langyos víz, legyen hely a forrásnak is.

Öt nap erjesztés után a fügét kiszedjük, átszűrjük és lefedve tovább dolgoztatjuk. Addig, amíg láthatóan letisztul. Úgy szoktam, hogy a csavarós kupakot, csak lazán teszem rá, legyen lehetősége a gázoknak távozni.
    Amikor kész és leszűrtük a bort, palackozzuk, majd hűvös helyen tároljuk.

Senior Member fater.lajos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up
    Received: 25
    Given: 1

0 Not allowed!
    Ugye emlékeztek még arra, hogy a kenyérből erjesztett börtön bortól indultunk?
    Ezek a későbbiek már sokkal jobbak!

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fater.lajos Hozzászólás megtekintése
    Ugye emlékeztek még arra, hogy a kenyérből erjesztett börtön bortól indultunk?
    Ezek a későbbiek már sokkal jobbak!
    Az elején említett krumpli cefre készítési módot megoszthatnád velünk.

Senior Member fater.lajos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up
    Received: 25
    Given: 1

0 Not allowed!
    Az ép egészséges mosott krumplit vékonyan felszeleteljük, majd szúnyoghalón kiszárítjuk. A kiszárítás nem kihagyható lépés, mivel a csírázást gátló anyagok akkor fermentálódnak a krumpliban. Ha kihagyod, nem fog kiforrni, csak büdösen rohadni. A kiszárított "csipszet" darává kell őrölni vagy törni. Én mozsarat használtam. Aztán friss házi árpamalátát adtunk hozzá, hogy a keményítő cukorrá alakuljon. A zúzalékot fel kell önteni és be cefrézni. Ez után már minden úgy megy, mint a whisky készítés.
    Itt olvashatsz a technológia történetéről: http://mek.oszk.hu/05400/05440/pdf/s...eszgyartas.pdf
    Ez meg érdekes: http://www.burgonya.hu/infocenter.ph...showItem&id=63 Smirnoff vodka pityókából.
    Ez meg egy jól használható 1940-es anyag. http://chemonet.hu/hun/teazo/erjedes/szesz.html A kémia azóta semmit nem változott.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Köszönöm!!!