Oldala 3 of 24 ElsőElső 1234513 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 21 to 30 of 234

Topic: Ehető "özönnövények" és elkészítési javaslatok

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 4
    Given: 42

0 Not allowed!
    Köszönöm a felajánlást, de valószínű találok itt a közelben is.
    Sima jobb lenne nekem is, könnyebb hámozni .

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Wannabe Hozzászólás megtekintése
    Zamatos turbolya: a petrezselyemre hasonlít, elvadult kertekben és erdőkben, főleg erdőszélen rengeteg lehet. A rokon növényekkel nem szabad összetéveszteni, mert a többi mérgező. A zamatos turbolya mindig ánizs illatú (összemorzsolod, akkor biztosabban érzed). Vitaminos, salátának tökéletes.
    Régiek elbeszéléseiből tudom, hogy a zamatos turbolyából "ízes" levest készítettek. Szétnézek, hátha találok egy receptet hozzá majd otthon a Zilahy Erdélyi szakácskönyvében.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Csicsókás lángos:

Hozzávalók:
    -1kg csicsóka
    -20dkg liszt
    -1 fej vöröshagyma
    -3 gerezd fokhagyma
    -só, bors
    -1pohár tejföl
    -esetleg ízlés szerint sajt

Elkészítése:
    Nagy lyukú reszelőn a csicsókát lereszeljük. Megsózzuk, összekeverjük a liszttel és megborsozzuk. Lereszeljük a vörös hagymát, összetörjük a fokhagymát és ezeket is belekverjük. Pici pogácsákat formálunk belőlük és a tenyerünkben kilapítjuk. Bő olajban vagy zsírban pirosra sütjük. A tetejét megkenjük tejföllel, megszórhatjuk reszelt sajttal, ugyanúgy, mint a hagyományos lángosnál.

CSICSÓKÁT MINDEN KERTBE!!!!!

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Csicsókából liszt is készíthető. Az élelmes gyártók 4.600.-Ft/kg áron hirdetik, mert benne marad az összes beltartalma a csicsókának és a belőle kélszült kenyeret cukorbetegek is fogyaszthatják.

Házilag is készíthetünk lisztet belőle, a megtisztított, meghámozott gumókat lereszeljük, majd kiterítve napon megszárítjuk. Utána fogunk egy szép nagy mozsarat és megőröljük. Nomád módban: keresünk egy nagyobb sziklát, amiben van egy kis lapos bemélyedés és egy másik kisebb, gömbölyű kő segítségével szintén meg tudjuk oldani az őrlést.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Ha már liszt és kenyér, akkor egy oldal az alternatívákról:
    http://antalvali.com/mindennapi-kenyerunk-i.html

P
    Guest

0 Not allowed!
    Saját tapasztalatból a komlót írnám, már csináltam néhány kaját (krémlevest, tésztaszószt, "zöldséges" rántottát) belőle. A fiatal hajtásai finomak, csak a legapróbb leveleket is érdemes lefejteni róla, mert azok elég keserűek.
    Az első vitamint adó, zöld növények közé tartoznak az évben. Kiirthatatlan, nagyon gyorsan terjeszkedő, megbízhatóan élelmet adó növény.
    Nem mellesleg a tobozai gyógyhatásúak, és akkor még nem említettem a sört.
    Egy hibája van (az invazív tulajdonságát leszámítva), és az az, hogy még a zsenge, friss hajtásokat is apróra kell vágni (ha van gép, akkor nincs gond), mert futónövény lévén, a kis kapaszkodó rücskök érdes bogárlábat idézően hatnak az ember szájában. (Ez sem nagy tragédia, csak épp a ma emberének kellemetlenül fura érzet.)

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Plafon Hozzászólás megtekintése
    Saját tapasztalatból a komlót írnám, már csináltam néhány kaját (krémlevest, tésztaszószt, "zöldséges" rántottát) belőle. A fiatal hajtásai finomak, csak a legapróbb leveleket is érdemes lefejteni róla, mert azok elég keserűek.
    Az első vitamint adó, zöld növények közé tartoznak az évben. Kiirthatatlan, nagyon gyorsan terjeszkedő, megbízhatóan élelmet adó növény.
    Nem mellesleg a tobozai gyógyhatásúak, és akkor még nem említettem a sört.
    Egy hibája van (az invazív tulajdonságát leszámítva), és az az, hogy még a zsenge, friss hajtásokat is apróra kell vágni (ha van gép, akkor nincs gond), mert futónövény lévén, a kis kapaszkodó rücskök érdes bogárlábat idézően hatnak az ember szájában. (Ez sem nagy tragédia, csak épp a ma emberének kellemetlenül fura érzet.)
    Pár éve, magától bújt ki a kertem végében. Megtetszett a növény, így nem bántottam, szépen ráfutott a kerítésemre. Közben a termése alapján rájöttem, hogy komló. Jól azonosítottam be?
    Komló1.jpgKomló2.jpgKomló3.jpg

P
    Guest

0 Not allowed!
    Az bizony! Nálunk kb. minden négyzetméterből komló igyekszik az ég felé, pedig a haszna ellenére kénytelenek vagyunk keményen irtani szegényt. Én mai fejjel ha épp kezdene nálam megtelepedni, irtanám minden eszközzel, és csak tőlem jó pár km-re csinálnék belőle telepet.

Törölt_fórumtag2
    Guest

0 Not allowed!
    Köszönöm az azonosítás megerősítését. Nálam csak a kerítés mellett fut végig, nem bántom.
    Recepteket szívesen fogadnék az elkészítéséhez.

P
    Guest

0 Not allowed!
    Salátának, zöldségnek alkalmas közönséges és gyakoribb gyomok, fák:
    - hagymaszagú kányazsombor
    - kövér porcsin
    - közönséges borbálafű
    - nyírfa levél
    - vízitorma (vízizsázsa)
    - csemege baraboly
    - gumós lednek gumói
    - tűztövis bogyói (gyümölcsízt lehet belőlük készíteni)
    - vad pasztinák
    - dárdás laboda
    - salátagalambbegy
    - raponcharangvirág (gyökér és hajtások)
    - martilapu (mértékkel)
    - bojtorjánsaláta
    - közönséges oroszlánfog
    - szelíd csorbóka
    - virágkáka (gyöktörzse)
    - sóskaborbolya (bogyói!)
    - csepleszmeggy
    - ezüstfa (megszárított termése dióízű)

Többnyire egy kis határozós könyvből írtam, de utánuk néztem neten is. Nyírfalevélből csináltam hagymás salátát, hááát... ínyencségnek nem a legjobb, de elmegy.

Krémlevest a brokkolis verzióhoz hasonlóan készítettem, bármi illik hozzá, mert szolid íze van.
    Tésztaszószomra próbálok visszaemlékezni, valami ilyesmi volt: sok hagyma, karikázva, nagy adag nagyon apróra vágott, levéltelenített komlóhajtás, bármilyen zsiradékon picit megpirítva. Kömény, bors, rozmaring, és amit csak kívánsz. A pirított (igazából csak fonnyasztott) egyveleget felöntöttem tejjel (vagy 100%-os, házi paradicsomlével, manapság ez a mániám), főztem egy kicsit, aztán besűrítettem forráskor néhány beleütött tojással. Nagyon lágy krém lesz belőle. Igazából csak a fantázia szab neki határt, sokféleképp el lehet készíteni, mert nem egy karakteres ízű növényről van szó.