Oldala 1 of 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 16

Topic: Gilisztatenyésztés

MPF támogató Mizu's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!

Gilisztatenyésztés

Sok topikba beférne, de inkább így külön írnám, mert elég jelentős téma és lehetőség.

Egy régi gondolatom/ötletem vettem elő ma, miközben tervezgettem kicsiny gazdaságom felépítését, mikéntjét.

Google jo baratunk révén találtam egy (számomra és remélem sokak számara is) hasznos kiadványt. Javaslom lementeni, nyomtatni.

Gilisztatenyésztés a biokertben

Érthető, felesleges és magasröptű mondatoktól mentesen egyszerű "paraszti" nyelven magyaráz, érvel, példálózik.
    Ötleteket és kivitelezési példákat mutat be kis és magas-hozamú gilisztafarm előállítására... Brutálisan egyszerű pár négyzetméteren...

Aki házi gazdaságot csinál -vagy tervezi- annak ez egy remek lehetőség "turbózni" a gazdaságát.

Hihetetlen még, hogy nincs semmi negatívuma, ami a mai világban valóban kivételes dolog.

Legszívesebben az egészet ide másolnám, de inkább pár jelentős info a füzetecskéből:

A giliszták hatása a termőföldre
    A giliszták talajra gyakorolt hatását az ember igen korán felismerte.
    Az ősi Egyiptomban például különös megbecsülés övezte őket. Nem csoda, hiszen a Nílus-delta termékenysége — a modern kutatások szerint — a példátlanul nagyarányú gilisztapopulációval magyarázható.

A giliszta járatkészítés közben, a táplálékért való szüntelen járkálása során egyaránt elfogyasztja az útjába kerülő szervetlen ásványi anyagot és a humuszképzéshez nélkülözhetetlen szerves növényi és állati hulladékokat. Ezek az ásványi és szerves alkotórészek a giliszta bélcsatornájában elkeverednek, és a képződő váladék segítségével olyan tartós, szerves kötésű humuszmorzsákká alakulnak, amelyek a legtökéletesebb talajképzők. Ezek az ürülékcsomók ellenállnak az időjárás viszontagságainak, a növények számára mindenkor elegendő és optimális összetételű táplálékot nyújtanak. A talaj szerkezetét pedig átalakítják. Kimutatható, hogy a casting ötször annyi nitrogént, hétszer annyi foszfort, tizenegyszer annyi káliumot, háromszor annyi magnéziumot és 40%-kal több meszet tartalmaz, mint egy jó minőségű kerti föld. (Egyetlen gramm műtrágya nélkül!)

A kerti föld termelése mellet a folyamatos szaporodása révén az szarnyasok és halneveldék örökös csemegéje lehet erőteljes fehérje bevitelével...

..és még sok másra is jó..
    Last edited by Mizu; 06-14-2014 at 06:13 PM.
    http://dhwf.daisypath.com/fKbkp2.png

Minden és mindenki jó valamire ! Más nem, elrettentő példának !
    http://index.hu/tudomany/2014/03/17/...n_a_vilagvege/

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 6
    Given: 104

0 Not allowed!
    Én is gondolkodtam már róla, de mint sok mindennel, ezzel sem jutottam még a kivitelezésig.
    Egyenlőre a komposztba szórom a kávézaccot gilisztacsalogatónak.

Amúgy nem is gondoltam mennyi giliszta van a földben. A rendszeresen fűnyírózott fű eső után sötétben olyan tele van, hogy szinte nincs 10cm2 szabad hely, a lámpafényre bújnak azonnal vissza a földbe. Mozog az egész fű

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Ha próbálunk egy ötletet beilleszteni a mindennapjainkba, terveinkbe és az passzol, sőt újabb lehetőségeket teremt, akkor azt bizony nem szabad elhanyagolnunk!
    Egy konkrét példa a fenti füzetecske kapcsán.
    Mikor olvastam hogy azért elég igényesek ezek, meg hogy a kaja... nos kicsit elbizonytalanodtam.. hogy képes lehetek-e megteremteni nekik az 5 csillagos ennivalót?

Azután olvastam, hogy az egyik legjobb táplálékuk a nyúltrágya.. Egyből rikkantottam, hogy: akkor oké! mert bizony egy jelentős nyúlállományt tervezünk a kis gazdaságba!
    Kellemest a hasznossal!
    A nyulak ontják majd a bogyókat, ami menne igaz a trágyára, de így tovább alakulnak egy még értékesebb anyaggá!
    Kellemes lesz a gilisztáknak, hasznos lesz a gazdaságnak!

Senior Member bögre's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    May 2013
    Lakhely
    Tolna
    Thumbs Up
    Received: 1

0 Not allowed!
    Végszükség esetén simán meg lehet enni. A legjobb táplálék. Sok van belölle. És a mindenféle ocsmány bogár meg rovar helyett ami a rosseb se enne meg jo alternativa.
    Bögrét megilleti a városba és vagy faluba érkező lányok esetében az első éjszaka joga és a Brüsszel környékén lefoglalt égetett szesz 10%-a, kezdeményezheti a pápa, a jeruzsálemi főrabbi és a Kínai Kommunista Párt főtitkárának leváltását, a Tippmixen megtett fogadásait pedig az érintett csapatok végeredménynek fogadják el.

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Igen, erről is írnak a füzetben. (Csak nem mertem az elején egyből ezt is felhozni...)

Kimutatták ugyanis, hogy a gilisztahús élettani és tápérték dolgában vetekszik a borjúhússal!

A Michell-skála szerint:
    gilisztahús 61,3 pont
    borjú 62
    hal 55
    tőkehús (átlag) 48—50
    szója 36

Azon túlmenően, hogy állati takarmányozásra ragyogóan használható, az USA-ban emberi táplálék készítésére is engedélyezték.
    A következőképpen készítik elő: a gilisztát kiéheztetik, megfagyasztják, kiszárítják, porrá őrlik. Ez a proteinliszt.

Nyam..nyam..

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 130
    Given: 6

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló raktaros Hozzászólás megtekintése
    Én is gondolkodtam már róla, de mint sok mindennel, ezzel sem jutottam még a kivitelezésig.
    Egyenlőre a komposztba szórom a kávézaccot gilisztacsalogatónak.

Amúgy nem is gondoltam mennyi giliszta van a földben. A rendszeresen fűnyírózott fű eső után sötétben olyan tele van, hogy szinte nincs 10cm2 szabad hely, a lámpafényre bújnak azonnal vissza a földbe. Mozog az egész fű
    A gilisztafarm önmagában nem akkora nagy üzlet. Egy-két évtizede volt egy felfutása, akkoriban majdnem olyan menő dologként állították be, mint a különböző mlm rendszerek saját magukat. be is fürödtek vele jó sokan A gilisztafarm végterméke ugyanis nem a giliszta, hanem a humusz. Pontosabban a terméke a talajerő, és ehhez van egy árucikke, ami a humusz. Az egyetlen gyors, mesterséges előállítási módja a gilisztázás

Az "etetés" nem olyan nagy probléma, bármilyen talajba jutott szerves anyagot elfogyasztanak, persze van, amit jobban szeretnek. De a természetben senki nem ad nekik ötcsillagos kaját...

Aki sok gilisztát akar ingyen, az faluban közvetlen eső után sétáljon végig a járdán, ha van mellette zöldfelület. 100 méteren telik meg egy kisebb vödör...

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 6
    Given: 104

0 Not allowed!
    Engem is a nagyon jó komposzt miatt érdekelt.

Senior Member Grafitos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Borsod&BP
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    írja a pincét..talán a 7 kerben is meg lehetne próbálni

Ádám Csaba
    Guest

0 Not allowed!
    Fogtam egy zárt GEV ládát. Aljára 2 mm-es fúróval fúrtam kb. 30 lyukat. A láda aljába raktam 3-4 cm rostált sódert, arra kb. 20 cm rostált földet. Ebbe jöttek a giliszták. A tetejére raktam gyümölcs és zöldség maradékokat. Hetente meglocsolom kb. 1-2 dl vízzel. Az egészet levittem a pincébe. Hónapok óta működik és szaporodnak!

Ádám Csaba
    Guest

0 Not allowed!
    Kicsivel több, mint egy hónapja írtam a gilisztafarmomról. Azóta olyan mértékben elszaporodtak, hogy szét kell telepíteni Őket. Kora tavasszal a zöld hulladékokat egy helyen kezdtem el gyűjteni, ott lesz majd a komposztáló. Az a gondolatom, hogy oda, a komposzt alá helyezem ki a giliszták egy részét. Bízok benne, hogy a folyamatos komposzt ott tartja őket és javítják a talaj minőségét. Jó lenne az egész kertben elszaporítani az állományt...