Oldala 1 of 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 16

Topic: Gilisztatenyésztés

MPF támogató Mizu's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    750
    706 tetsziket kapott 392.topicban

Gilisztatenyésztés

Sok topikba beférne, de inkább így külön írnám, mert elég jelentős téma és lehetőség.

Egy régi gondolatom/ötletem vettem elő ma, miközben tervezgettem kicsiny gazdaságom felépítését, mikéntjét.

Google jo baratunk révén találtam egy (számomra és remélem sokak számara is) hasznos kiadványt. Javaslom lementeni, nyomtatni.

Gilisztatenyésztés a biokertben

Érthető, felesleges és magasröptű mondatoktól mentesen egyszerű "paraszti" nyelven magyaráz, érvel, példálózik.
    Ötleteket és kivitelezési példákat mutat be kis és magas-hozamú gilisztafarm előállítására... Brutálisan egyszerű pár négyzetméteren...

Aki házi gazdaságot csinál -vagy tervezi- annak ez egy remek lehetőség "turbózni" a gazdaságát.

Hihetetlen még, hogy nincs semmi negatívuma, ami a mai világban valóban kivételes dolog.

Legszívesebben az egészet ide másolnám, de inkább pár jelentős info a füzetecskéből:

A giliszták hatása a termőföldre
    A giliszták talajra gyakorolt hatását az ember igen korán felismerte.
    Az ősi Egyiptomban például különös megbecsülés övezte őket. Nem csoda, hiszen a Nílus-delta termékenysége — a modern kutatások szerint — a példátlanul nagyarányú gilisztapopulációval magyarázható.

A giliszta járatkészítés közben, a táplálékért való szüntelen járkálása során egyaránt elfogyasztja az útjába kerülő szervetlen ásványi anyagot és a humuszképzéshez nélkülözhetetlen szerves növényi és állati hulladékokat. Ezek az ásványi és szerves alkotórészek a giliszta bélcsatornájában elkeverednek, és a képződő váladék segítségével olyan tartós, szerves kötésű humuszmorzsákká alakulnak, amelyek a legtökéletesebb talajképzők. Ezek az ürülékcsomók ellenállnak az időjárás viszontagságainak, a növények számára mindenkor elegendő és optimális összetételű táplálékot nyújtanak. A talaj szerkezetét pedig átalakítják. Kimutatható, hogy a casting ötször annyi nitrogént, hétszer annyi foszfort, tizenegyszer annyi káliumot, háromszor annyi magnéziumot és 40%-kal több meszet tartalmaz, mint egy jó minőségű kerti föld. (Egyetlen gramm műtrágya nélkül!)

A kerti föld termelése mellet a folyamatos szaporodása révén az szarnyasok és halneveldék örökös csemegéje lehet erőteljes fehérje bevitelével...

..és még sok másra is jó..
    Last edited by Mizu; 06-14-2014 at 06:13 PM.
    http://dhwf.daisypath.com/fKbkp2.png

Minden és mindenki jó valamire ! Más nem, elrettentő példának !
    http://index.hu/tudomany/2014/03/17/...n_a_vilagvege/

2. The Following 4 Users Say Thank You to Mizu For This Useful Post:

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Tetszik adás
    4,797
    1,212 tetsziket kapott 791.topicban
    Én is gondolkodtam már róla, de mint sok mindennel, ezzel sem jutottam még a kivitelezésig.
    Egyenlőre a komposztba szórom a kávézaccot gilisztacsalogatónak.

Amúgy nem is gondoltam mennyi giliszta van a földben. A rendszeresen fűnyírózott fű eső után sötétben olyan tele van, hogy szinte nincs 10cm2 szabad hely, a lámpafényre bújnak azonnal vissza a földbe. Mozog az egész fű

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    750
    Ha próbálunk egy ötletet beilleszteni a mindennapjainkba, terveinkbe és az passzol, sőt újabb lehetőségeket teremt, akkor azt bizony nem szabad elhanyagolnunk!
    Egy konkrét példa a fenti füzetecske kapcsán.
    Mikor olvastam hogy azért elég igényesek ezek, meg hogy a kaja... nos kicsit elbizonytalanodtam.. hogy képes lehetek-e megteremteni nekik az 5 csillagos ennivalót?

Azután olvastam, hogy az egyik legjobb táplálékuk a nyúltrágya.. Egyből rikkantottam, hogy: akkor oké! mert bizony egy jelentős nyúlállományt tervezünk a kis gazdaságba!
    Kellemest a hasznossal!
    A nyulak ontják majd a bogyókat, ami menne igaz a trágyára, de így tovább alakulnak egy még értékesebb anyaggá!
    Kellemes lesz a gilisztáknak, hasznos lesz a gazdaságnak!

Senior Member bögre's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    May 2013
    Lakhely
    Tolna
    Tetszik adás
    60
    368 tetsziket kapott 175.topicban
    Végszükség esetén simán meg lehet enni. A legjobb táplálék. Sok van belölle. És a mindenféle ocsmány bogár meg rovar helyett ami a rosseb se enne meg jo alternativa.
    Bögrét megilleti a városba és vagy faluba érkező lányok esetében az első éjszaka joga és a Brüsszel környékén lefoglalt égetett szesz 10%-a, kezdeményezheti a pápa, a jeruzsálemi főrabbi és a Kínai Kommunista Párt főtitkárának leváltását, a Tippmixen megtett fogadásait pedig az érintett csapatok végeredménynek fogadják el.

Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    750
    Igen, erről is írnak a füzetben. (Csak nem mertem az elején egyből ezt is felhozni...)

Kimutatták ugyanis, hogy a gilisztahús élettani és tápérték dolgában vetekszik a borjúhússal!

A Michell-skála szerint:
    gilisztahús 61,3 pont
    borjú 62
    hal 55
    tőkehús (átlag) 48—50
    szója 36

Azon túlmenően, hogy állati takarmányozásra ragyogóan használható, az USA-ban emberi táplálék készítésére is engedélyezték.
    A következőképpen készítik elő: a gilisztát kiéheztetik, megfagyasztják, kiszárítják, porrá őrlik. Ez a proteinliszt.

Nyam..nyam..

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Tetszik adás
    38
    1,026 tetsziket kapott 562.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló raktaros Hozzászólás megtekintése
    Én is gondolkodtam már róla, de mint sok mindennel, ezzel sem jutottam még a kivitelezésig.
    Egyenlőre a komposztba szórom a kávézaccot gilisztacsalogatónak.

Amúgy nem is gondoltam mennyi giliszta van a földben. A rendszeresen fűnyírózott fű eső után sötétben olyan tele van, hogy szinte nincs 10cm2 szabad hely, a lámpafényre bújnak azonnal vissza a földbe. Mozog az egész fű
    A gilisztafarm önmagában nem akkora nagy üzlet. Egy-két évtizede volt egy felfutása, akkoriban majdnem olyan menő dologként állították be, mint a különböző mlm rendszerek saját magukat. be is fürödtek vele jó sokan A gilisztafarm végterméke ugyanis nem a giliszta, hanem a humusz. Pontosabban a terméke a talajerő, és ehhez van egy árucikke, ami a humusz. Az egyetlen gyors, mesterséges előállítási módja a gilisztázás

Az "etetés" nem olyan nagy probléma, bármilyen talajba jutott szerves anyagot elfogyasztanak, persze van, amit jobban szeretnek. De a természetben senki nem ad nekik ötcsillagos kaját...

Aki sok gilisztát akar ingyen, az faluban közvetlen eső után sétáljon végig a járdán, ha van mellette zöldfelület. 100 méteren telik meg egy kisebb vödör...

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Tetszik adás
    4,797
    1,212 tetsziket kapott 791.topicban
    Engem is a nagyon jó komposzt miatt érdekelt.

Senior Member Grafitos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Borsod&BP
    Tetszik adás
    2,384
    991 tetsziket kapott 529.topicban
    írja a pincét..talán a 7 kerben is meg lehetne próbálni

Ádám Csaba
    Guest
    Fogtam egy zárt GEV ládát. Aljára 2 mm-es fúróval fúrtam kb. 30 lyukat. A láda aljába raktam 3-4 cm rostált sódert, arra kb. 20 cm rostált földet. Ebbe jöttek a giliszták. A tetejére raktam gyümölcs és zöldség maradékokat. Hetente meglocsolom kb. 1-2 dl vízzel. Az egészet levittem a pincébe. Hónapok óta működik és szaporodnak!

11. The Following 2 Users Say Thank You to Ádám Csaba For This Useful Post:

Ádám Csaba
    Guest
    Kicsivel több, mint egy hónapja írtam a gilisztafarmomról. Azóta olyan mértékben elszaporodtak, hogy szét kell telepíteni Őket. Kora tavasszal a zöld hulladékokat egy helyen kezdtem el gyűjteni, ott lesz majd a komposztáló. Az a gondolatom, hogy oda, a komposzt alá helyezem ki a giliszták egy részét. Bízok benne, hogy a folyamatos komposzt ott tartja őket és javítják a talaj minőségét. Jó lenne az egész kertben elszaporítani az állományt...

13. A következő fórumozóknak tetszett Ádám Csaba hozzászólása: