Oldala 2 of 2 ElsőElső 12
Eredmény 11 to 16 of 16

Topic: Gilisztatenyésztés

Senior Member Alpha's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up
    Received: 72
    Given: 9

0 Not allowed!
    Van valakinek tapasztalata vagy infója a nagyipari trágya komposztálásról gilisztával?
    Hol lehet nagy tételben trágyagilisztát beszerezni?
    Szinte ingyen lenne nagy mennyiségű (több száz q) trágya és szeretném lekomposztálni. Azt olvastak, hogy a giliszta komposzt sokkal jobb, mint a sima fermentált komposzt.
    Előre is köszi a segítséget.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Canada
    Thumbs Up
    Received: 24
    Given: 45

0 Not allowed!
    Azt sajnos nem tudom, hogy hol lehet, de nem kell sok beloluk mert ugyis gyorsan elszaporodnak. Par ev es annyi lesz hogy mar te is tudod arulni oket. Apamek kezdtek ezzel foglakozni meg a 80-as evek vegen es 20 evvel kesobb is volt meg a tragya rakas helyen giliszta. Oda mar csak friss tragya kell es beindul a szaporodas ujra.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 160
    Given: 8

0 Not allowed!
    A nagy adag trágyát előbb hagyd magától megérni (rendesen összerakva kb. 4-6 hónap), mert a belsejében olyan 80 c lesz a hőmérséklet, és az megöli a gilisztát is.
    A trágyagiliszta a túlérett trágyában él, amely már kihűlt, illetve az érésben lévő trágya ALATT a talajban, és csak addig meg fel a kupacig, míg lehúzza magának a föld alá a kellő mennyiségű szerves anyagot.

Senior Member Alpha's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up
    Received: 72
    Given: 9

0 Not allowed!
    Ha a trágyát hagyom természetesen fermentálódni, akkor komposzttá alakul. A komposztot nem tudja kajálni a giliszta, kevés benne a tápanyag. Szerintem a prizma vagy halom vastagságával kell játszani úgy hogy ne induljon be exoterm reakció, ha gilisztákkal akarom etetni.
    Találtam két komposztálási szakirodalmat. Ha majd időm engedi beleásom magam a témába.

Senior Member Rozsomák's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2015
    Thumbs Up
    Received: 23
    Given: 0

0 Not allowed!
    Izé... ástam egy gödröt, a földet belehordtam egy deszkákból kerekített emelvénybe ami a bográcsom alá tűzrakóhelynek volt alkalmas. Mi legyen a gödörrel? Gondoltam ások valahol egy másikat, és abból kikerülő földdel betemetem, de elvetettem, mert megint lenne egy gödröm. Beleszórtam a füvet amit a szomszéd fűnyírás után áthajigált. szórtam rá a tyúkok alól kiszedett szaros szalmát, meg konyhai maradékot ami nem kellett az állatoknak, papír, hagymahéjj, rohadt alma, megbirsalma. Közben a szomszéd megint füvet nyírt, elterítettem a kertbe a maradékot bele a gödörbe, megint szarosszalma, étolaj, papír, meg falevél. Semmi tudatosság, csak rétegekben került bele a cucc. Tavasszra megtelt, és én megint kiástam, kihordtam a kertbe, és szétszórtam, arra meg füvet, persze a szomszédét, mert nekem nem volt, karbantartották a tyukok, meg a nyulak. A kiásott kiszórt cuccnak a fele giliszta volt, a tyukokat elzártam, hogy élve a kertbe kerüljenek. Mostanra sajnos nem nekem, de első osztályu föld lett a kiskertben.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 160
    Given: 8

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Alpha Hozzászólás megtekintése
    Ha a trágyát hagyom természetesen fermentálódni, akkor komposzttá alakul. A komposztot nem tudja kajálni a giliszta, kevés benne a tápanyag. Szerintem a prizma vagy halom vastagságával kell játszani úgy hogy ne induljon be exoterm reakció, ha gilisztákkal akarom etetni.
    Találtam két komposztálási szakirodalmat. Ha majd időm engedi beleásom magam a témába.
    A trágya nem tisztán fermentálódik, és nem komposzt lesz belőle.

A trágya egy része mindenképpen rothad, korhad, sajnos kisebb része erjed. Pont ezért szokták oltóanyaggal kezelni, hogy inkább a fermentálódás domináljon, olyankor van a legkisebb hatóanyagveszteség.

A trágyából a folyamat végén érett (vagy túlérett) trágya lesz, ez a rendes neve is az anyagnak.

A komposzt a növényi eredetű, bomlófélben lévő anyagokat jelenti. Ez pont az a fázis, amit a giliszta fogyaszt (csak növényi szerves anyagot eszik, állati ürüléket még érett formában sem). A kész komposzt az úgynevezett korhany, amely a talaj agyagásványaival keveredve hozza létre a televényt, az élő talajt.

Ettől függetlenül a kupac méretével, szellőztetéssel vagy forgatással tényleg meg tudod gátolni a melegedést, és tényleg át tudják dolgozni a giliszták. De az trágya marad mindenképp