Oldala 1 of 64 1231151 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 637

Topic: Sokáig elálló ételek, tartós élelmiszer

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up
    Received: 139
    Given: 238

0 Not allowed!

Sokáig elálló ételek, tartós élelmiszer

Kezdeném azzal a kérdéssel, hogy melyik az a konzervétel, ami a legtovább eláll(hat)?

Azt tudom, hogy a konzerv lejárt szavatosság után is jó, de gondolok itt arra, hogy pl. az aprított sajtos krumpli talán hamarabb megromlik mint a száraztészta? Vagy a latyakos babfőzeléknél tovább eláll az egyszerű lében álló konzervzöldborsó? Melyiket lenne érdemesebb felhalmozni? Melyiket érdemesebb előbb megenni és melyiket később?

Az MRE-ben is a sajt talán megromlik 15 év után, de a csomagban található száraz keksz még fogyasztható.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Tulelo Hozzászólás megtekintése
    Kezdeném azzal a kérdéssel, hogy melyik az a konzervétel, ami a legtovább eláll(hat)?
    Alapjáraton a legtöbb konzervre 2-3 éves lejárat van írva. Ez az az időtartam, amit a gyár garantál. Sérülés és rozsdásodás nélküli dobozban ennél jóval tovább eláll a hőkezelt étel. Az egyéni feljegyzett csúcs egy orosz makrélakonzerv volt, melyet akciósan vettem 1987-ben egy kartonnal. Elfelejtkeztem róla és 1995-ben vettem elő. Semmi baja nem volt! Az utolsó darabot (őszinte sajnálatomra) 2003-ban bontottam fel.
    A katonaságnál is bőven ettünk 5-6 éves, M-készletből származó májkrémet, "pipi-popó-krémet" és "gyíkhúst" gond nélkül.
    Tehát a gyárilag leforrasztott fémdobozos konzervek általában többet tudnak, mint amit ígérnek.
    Az üveges konzervek kényesebbek, a lezárásuk már nem olyan megbízható, alapvetően a gumigyűrűk elöregedése miatt. Ráadásul, ha fény éri őket, oxidálódnak, elszíneződnek, gusztustalanná válnak, mert túlpuhulnak, megtottyadnak.
    Saját, garantált tapasztalatom lecsóval van. Készre főztem, bőségesen tartalmazott zsírt a belevágott, kiolvasztott kolozsvári szalonnának hála. A tetejét egy kanál olajjal külön "lepecsételtem", hogy ne kapjon levegőt. És dunsztban hagytam kihűlni. A kényes pont itt is (a menetközbeni tisztaságon kívül) a lezárás minősége. Minél tovább tudjuk fenntartani a vákumot, annál jobb. A rekordom 7 év volt, ami után még fogyasztható maradt az étel, igaz, hogy a paprikaszeletek már puhábbak lettek, mint az én ízlésem!
    Még tovább "elvannak" a magas cukortartalmú befőttek, de főleg a lekvárok! Ettem már 20 éves, kőkemény szilvalekvárt is, nagymutter "háborús készletéből".
    A savanyúságok csak max. 2-3 évet bírtak ki nálam, az élvezeti érték romlása nélkül.
    Last edited by Trendo; 03-26-2013 at 11:31 AM.

Super Moderator Don't Panic's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    '82-es gyíkhús '97-ben még teljesen jó volt. Haverom ette. Szóval nem húsz kézen átment info.
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    gyíkhús* - Katonai szleng, jelentése -> vagdalthús-konzerv

Senior Member cereal killer's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Én úgy tapasztaltam, hogy azért a legtöbb konzervre nem egy éves lejárat van írva, mint itt írta valamelykőtök feljebb, hanem általában kettő. Talán a legtovább elállnak (a ráírt adatból kiindulva) az olajos halak. Láttam friss rio mare tonhalat, azon már 2018-as lejárat volt, ami azért nem olyan rossz, még úgyis ha viszonylag drága. Egyébként a rio mare-s halkonzervben lévő olivaolaj egészen jó minőségű, vétek leönteni róla, fel lehet használni az ételhez.

Amerikában egyébként sok baromság van, lásd például a Tactical Bacont 10 éves eltarthatósággal.

Ez is elég beteg, konzerv hamburger:

Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    4
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Itt ami még nagyon népszerű prepper körökben (is), az a jerky (szárított/füstölt hús - többnyire marhahús, de disznóból, kecskéből és egyéb házi- és vadállatokból is készítik). De elég ésszerű, hiszen a füstölt hús sokáig eláll és finom is.

Azt írják róla, hogy jól becsomagolva száraz helyen bármeddig eláll, mert a száraz, légmentesen tárolt húson nem telepszik meg a baktérium. (Kivéve ha rosszul készítik el.)

A Taktikai szalonnára ne úgy tekints mintha egy mekis hamburger lenne. Az ilyesmit általában a prepper közösség egy tagja készíti el és a többiek ezért veszik meg. Illetve ezért is, meg azért, mert finom. Taktikai szalonna nincs a boltokban, csak a prepper helyeken, esetleg néhány online fegyverboltban. Megvan a maga szűk vásárlói köre.

Senior Member cereal killer's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Igen, régóta szemezek a jerkyvel, de itthon a bolti méregdrága. Úgyhogy tervben van, hogy a közeljövőben készítek házilag.

Nemrég angliában vettem szemügyre az ottani népélemezés alappillérének számító tesco konzervkínálatát. Elszomorodtam, mert sokkal többféle dolog kapható bádogban, mint itthon.
    Csak a paranoid marad életben? - kemenyidok.blog.hu

Junior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Én házilag csináltam már néhányszor szárított füstölt húst. A hal egy félév múlva annyira kemény lett, hogy küzdelmes volt elrágni, de a sertés (jelenleg kb. másfél éves) még teljesen ehető. Ugyan már nincs olyan finom, mint "frissen" (egy hónapig ízre pontosan olyan volt mint a sülthús) és egy kicsit keményebb is, de egyáltalán nem avas és tulajdonképpen élvezhető.

Junior Member Hiuzvagta's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Nagyon hasznos találmány az aszalógép is. Nekünk egy olcsóbb fajta van. Elsősorban gyümölcsöket szoktam aszalni vele, de néhanapján beef jerky-t is készítek. Aszalt almából rengeteget meg tudok enni, és utána mindig rosszul vagyok, amikor megdagad a gyomromban.
    A beef jerky receptem:
    A kiló zsírmentes marha darált húst megfűszerezem (ízlésem szerint - bors. oregano, kömény, meg aminek jó illata van), majd rakok még hozzá 2 ek barbecue szószt, meg 2 ek kecsapot. Jól összegyúrom, majd 0,5 - 1 cm vastagságú kis pogácsákat formálok belőle. Aszalógépben (legnagyobb fokozatban) kb 8 óra alatt kész.
    Ha 3-4 darabot megeszek reggelire, akkor meg is van a délig tartó lendület!

Super Moderator Don't Panic's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Hungary
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    A darált hús nem törik könnyen aszalás után? Mert az eredeti beef jerky kis, egész csíkocskákból van.
    Stay calm & never quit. - tulelniatermeszetben.blog.hu