Oldala 1 of 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény 1 to 10 of 21

Topic: Gombák

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    152 tetsziket kapott 104.topicban

Gombák

Ez jó eséllyel téli fülőke, ugye? A kertben találtam.
    http://imgur.com/a/7m8Tb
    Nagy Zoltán

2. A következő fórumozóknak tetszett glassbox hozzászólása:

Pityubá
    Guest
    Idézet Eredeti hozzászóló glassbox Hozzászólás megtekintése
    Ez jó eséllyel téli fülőke, ugye? A kertben találtam.
    http://imgur.com/a/7m8Tb
    Szépek a képek, és jól felismerhető. Jellemzően halszagú gomba, szagold meg.
    De ilyenkor ezt is meg kell becsülni. Hogy került a tuskókra a gomba ?

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    Nem szagoltam meg. Magától jelent meg. Eléggé nedves a kertünk. Tavasszal gazoltam, és vastagabb gallyakat, ágakat felhordtam egy halomba oda, ahol a legtöbb gyomfa volt, (bodza, stb) ezeknek a gyomfáknak, főleg bodzának a tuskóján jelent meg a gomba úgy, hogy egész évben a gallyak védelmében volt a terület. Azt mondod értéktelen gomba? A csiperkénél csak értékesebb. Az, hogy halszagú, talán még különlegessége is lehet. Levesnek talán jó?
    Mindenesetre mindenképpen bevizsgáltatom, ha pozitív (márpedig minden jel arra mutat hogy az lesz) akkor lesz egy már viszonylag megbízható telepem.

Mennyi gombára számítsak egyébként?
    Nagy Zoltán

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2014
    Tetszik adás
    202
    A gombaszakértő szerint fülőke volt, de amikor az egészet leszedtük, és bevittük, a hivatalosan kiírt idő szerint sem volt bent a gombavizsgáló így dobhattuk ki.
    Nagy Zoltán

Pityubá
    Guest
    Idézet Eredeti hozzászóló glassbox Hozzászólás megtekintése
    Nem szagoltam meg. Magától jelent meg. Eléggé nedves a kertünk. Tavasszal gazoltam, és vastagabb gallyakat, ágakat felhordtam egy halomba oda, ahol a legtöbb gyomfa volt, (bodza, stb) ezeknek a gyomfáknak, főleg bodzának a tuskóján jelent meg a gomba úgy, hogy egész évben a gallyak védelmében volt a terület. Azt mondod értéktelen gomba? A csiperkénél csak értékesebb. Az, hogy halszagú, talán még különlegessége is lehet. Levesnek talán jó?
    Mindenesetre mindenképpen bevizsgáltatom, ha pozitív (márpedig minden jel arra mutat hogy az lesz) akkor lesz egy már viszonylag megbízható telepem.

Mennyi gombára számítsak egyébként?
    Hoppá én a halszagot a beazonosításra értettem, nem a leminősítésre. "Jellemzően halszagú gomba, szagold meg." ezáltal be tudod azonosítani.
    Dehogy mondom azt, hogy értéktelen gomba. Írtam: télen meg kell becsülni.

Senior Member Zacskóbicska's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    497
    673 tetsziket kapott 385.topicban
    Idézet Eredeti hozzászóló Pityubá Hozzászólás megtekintése
    Hoppá én a halszagot a beazonosításra értettem, nem a leminősítésre. "Jellemzően halszagú gomba, szagold meg." ezáltal be tudod azonosítani.
    Dehogy mondom azt, hogy értéktelen gomba. Írtam: télen meg kell becsülni.
    Ezt alátámasztom én is, mint régóta büntetlenül gombászó lény. Az illatokat és ízeket nagyon fontos megjegyezni! Ezek nagyon fontosak a gombák beazonosításánál. Velem is előfordul időnként, hogy elbizonytalanodok egy-egy gombánál, főként akkor, ha régen találtam hasonlót. Ilyenkor megszagolom, esetenként megkóstolom a letört darabot, mefelelően emlékeztet-e arra, amit szeretnék. Egyébként ez teljesen biztonságos eljárás. Annyira, hogy én már bemutattam élőben is, meg lehet kóstolni nyugodtan a gyilkos galócát is. (Jó íze van, de nem specifikus.) Kim kell köpni és kész. A kóstolás időtartama alatt nem tud annyi méreg felszívódni, ami gondot okozhat. Nem kell lenyelni. Amit Pityubá ír, az fontos, kérem komolyan venni! Vannak ugyanis olyan gombák, amiknek a fogyaszthatósága, felismerhetősége nagy biztonsággal szaglás/ízlés útján dönthetők el!

Pityubá
    Guest
    Kis adalékkal alátámasztom Zacskóbicska útmutatásait.
    Valóban az ízleléssel tökéletesen meg lehet különböztetni például Hánytató piros galambgombát, az ehető Piros galambgombától.
    Kalapbőrt késsel felhúzva csipetnyit a nyelvünk hegyére teszünk megízleljük, ha tormás ízt érzünk kiköpjük, ez a Hánytató galambgombának a jellegzetes íze.
    Ha nincs tormás íz akkor akkor ehető a Piros galambgomba.

9. The Following 2 Users Say Thank You to Pityubá For This Useful Post:

Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    497
    Azért vannak gombák, amiket nem érdemes megkóstolni. (Keserű gombák családja.) Én néhány éve mosogató szerrel öblögettem a számat de. 10 órakor a "kóstoló" után, mert a torkom is lángolt. Végül este 10-re eljutottam oda, hogy a jéghártyásra (0-fok) lehűtött húslevest meg tudtam enni úgy, hogy ne érezzem elviselhetetlenül forrónak Természetesen másnapra semmi bajom sem volt a másnaposságon kívül, de ezt semmiesetre sem a gomba okozta. Hozzáteszem azért, hogy a "kóstolónál" szokásomhoz híven túlzásba vittem a dolgokat, mert genetikai alapszabályom szerint mindig mindent túlzásba kell vinni, mert úgy az igazi. De ez egyéni specialitás, ezt ne vegyétek alapul, csak ha nagyon jól akartok élni. (Vagy nagyon szarul...a szerk.)

MPF támogató Mizu's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Dec 2013
    Tetszik adás
    753
    704 tetsziket kapott 391.topicban
    Egy kis adalék a galambgombákhoz.
    A galamb gombákat lehet a legkönnyebben felismerni keményebb roppanó kalapjáról. Azt hiszem az egyik legnagyobb család Mo.-n.
    A galambgombák között nincs mérgező! Fogyasztásra alkalmatlan, illetve nem fogyasztható jelöléssel vannak azok, amiket már leszedéskor is ki tudunk választani.
    Egyszerűen kis darabot meg kell kóstolni! Ha nem csíp, nem büdös, nem savanyú, nem keserű... akkor nyugodtan fogyasztható, mert csak élvezeti értékben különböznek egymástól.
    http://dhwf.daisypath.com/fKbkp2.png

Minden és mindenki jó valamire ! Más nem, elrettentő példának !
    http://index.hu/tudomany/2014/03/17/...n_a_vilagvege/

Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Tetszik adás
    497
    Egyszer megkóstolsz egy szép piros hánytató galambgombát, utána tutira nem ismersz fel semmit, ugyanis ez órákig marja a szád és a nyelved. Tapasztalatból tudom.